A°. 18ö5.' Ëen geestige kritiek over een nieuwe Rijks personele belasting Deze Coulant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- iners Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 15 m.; I u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 ti. 51 m.; 4 ti. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochteuds 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2i u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst, Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u.;'s namiddags te 8 u. 85 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddag9.Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaalsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. av, Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau, der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur: der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsea dagelijks vun 91 uur en vau 3—6 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Mijnheer de Voorzitter, niemand zal het ontkennen, dat de taak van den Minister van Finantiën bij het maken van een nieuwe wet op het personeel une tache ardue kan ge noemd wordendoch in tijden van benarde omstandigheden is die taak veel ongemakkelijker dan in tijden van voor spoed, zoo als wij heden ten dage beleven; had de Minister de bestaande wet van hare gebreken gezuiverden de las ten op de burgerij gelegd niet verzwaardzijn wetsvoor stel zou met genoegen ontvangen zijn geworden. De heer Minister heeft geavoueerd dat onderscheidene grondslagen eene kleine verhooging hebben ondergaan, het zijn maar eenige centen; maar van eenige centen hier, eenige centen daar, komen guldens, en eenige guldens meer maken voor de contribuabelen die van een klein inkomen moeten leven zeer veel. De eerste grondslag, de huurwaarde, is van 5 op 6 pCt. gebragt; de Minister zegt: dit zijn de 20 opcenten die van de huurwaarde geheven werden en die daar nu in zyn op genomen; maar deze verhooging zal nu blijven bestaan, ter wijl de opcenten hadden kunnen vervallen; de Minister ver geet ook, dat, nu de gemeente-accijnsen zijn vervallen, de huurwaarde in vele gemeenten met opcenten aanzienlijk zal worden opgedreven. De tweede grondslag. Het kan bij mij geen ingang vin den dat eene geldelijke belasting voor deuren en vensters door het geheele Rijk billijk en rechtvaardig zij, dat de dominé van het eiland Markendie nooit geen groen blad aan een boom ziet, de pastoor van de Mookerheide en zij die in de Acht Zaligheden wonen, 6 8 centen voor deuren en vensters zouden moeten betalen even als zij die hier in de residentie en te Amsterdam op de Heeren- en Keizers grachten achter spiegelglazen zitten, - dit, Mijnheer de Voorzitter, kan ik niet aannemen; ik vind het een schreeu wende onrechtvaardigheid. Redevoering van hel lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal de baron van Bieberstein uitgesproken in de zitting van 5 July 1865. De derde grondslag geeft mij aanleiding tot een revue retroactive. Bij de wet van 1822 waren er 3 kategoriëu van stook plaatsen, het minimum was 40 cents, het maximum f 1,75. Na de revolutie van 1830 toen in 1833 het leger mil- lioenen schats kostte, werd de wet op het personeel herzien; toen onderging deze grondslag eene verhooging; men maakte toen vijf kategorienvoor ééne stookplaats betaalde men 35 cents en voor 5 en meer f 2,50. Tien jaar later, nadat de 24 artikelen waren aangenomen, toen wij zagen dat wij jaarlijks 36 millioen aan schaden te betalen hadden, toen, Mijne Heeren, moesten de schoorsteenen een gedeelte van het gelag betalen; men creëerde toen 10 kategoriën en het maximum van de belasting, ad f 2,50, werd met f 1,5 ver hoogd. Het jaar 1844 gaf ons de vrijwillig-gedwongen leening, De Minister zal zich waarschijnlijk dien tijd niet herinneren maar groot waren de opofferingen die zich een ieder ge troostte om het staatscrediet te ondersteunenzelfs zij die geen coupon werkelijke schuld of syndicaat af te knippen hadden van eenige jaren. Later dateert de epoque van on zen vooruitgang en pro3periteit op het finantiële gebied. Se dert hebben wij 200 miilioenen geamortiseerd en jaarlijks geschiedt zulks nog. Welnu, Mijne Heeren, hadden wy nu geen recht te vragen aan den Ministerherstel dien grond slag, die zoo aanzienlijk in benarde omstandigheden is ver hoogd geworden, zoo als hij in 182 2 primitief was daar- gesteld of zoo als hij in 1833 is verhoogd geworden. Maar wat zien wij nu in 1865 Dat niet alleen de 10 katego riën van 1843 worden behouden, maar de vier eerste kate goriën zoo goed als verdubbeld wordeuen dat quasi om een betere basis te hebben. Door deze betere ministeriële basis, zal de burgerstand gevoelig worden getroffen; men had volgens my beter gedaankon men dezen grondslag niet supprimeren of verminderenhem te laten zoo als hy was. Het mobilair is ook verhoogd volgens den Minister niet veel, maar alweder voor hem die betalen moet niet onverschillig: het zijn alle maar bagatellen, niet noemens waardig. De vijfde en zesde grondslagen zijn ook verhoogd; de Minister heeft door de verhoogde belasting vau liverei- bedienden en luxepaardendie door koetsiers in liverei- of liever in fantaisie-kleeding gemend wordende suikerlords Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel racer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.9ü. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1