Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Warnel, Jhr. J. J. H. van Delen-, tot schoolopziener in het 1ste schooldistrict van Zuid-Holland, ter vervanging van Jhr. Mr. J. de Witte van Citters, eervol ontslagen, Jhr. Mr. J. J. de la Bassecour Caan te 's Hage; voorts den heer J. Baart de la Padie, hoogleeraar in de faculteit van geneeskunde aan de Groninger hoogeschooldie door het bereiken van den zeventigjarigen ouderdom emeritus is geworden op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen; alsmede aan den met verlof hier te lande aanwezigen gewezen pred. bij de Prot. gemeente te Banda E. J. C. van den Berg, laatste lijk benoemd pred. bij de Prot. gemeente te Pontianak op zijn verzoek, met ingang vau den lsten Julij 1865 een eervol ontslag verleend uit 's Lands dienst, met toekenning van pensioen. -Z. M. heeft bevorderd tot luits. ter zee 2de kl. P. Swaau en P. ten Bosch; voorts goedgevonden: 1°. de 2de luits. L. W. J. J. Ramaer van het 1ste, en W. P. Stutter- heim van het 4de reg. inf. van het leger hier te Lande, in hunnen rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wa pen der inf. van het leger in Oost-Indië; 2°. de 2de luits. der inf. T. A. C. baron de Geer en W. A. T. Helms, bei den bestemd voor het leger in Oost-Indië in hunnen rang over te plaatsen bij het wapen der inf. van het leger hier te Lande; alsmede den adelborst 1ste kl. C. Maas, terzake van ongeschiktheid voor de dienst door ligchaamsgebreken met ingang van den 16den September a. s., tijdelijk voor vijf jaren op pensioen te stellen ouder toekenning van een jaarlijksch tijdelijk pensioen van 25 0. Bij Koninklijk besluit van 2 8 Julij 11. is aan de Her vormde gemeente te Rekken 1500 verleend voor herstel en uitbreiding van het kerkgebouw en aan dat te Elden ƒ1700 voor kerkbouw. De arrondiss.-rechtbank te 's Hage heeft Dingsdag uit spraak gedaan in de bekende zaak van den gewezen stal houder R. Zij heeft dien beklaagde vrijgesproken van het honen en lasteren van den heer v. G. aldaar, maar hem aan de overige hem ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en veroordeeld tot een dag gevangenisstraf en 2 geldboeten ieder van f 8. Aan het bureau der hoofdcommissie voor het Natio naal Gedenkteeken van 1813 heeft Maandag de aanbeste ding plaats gehad van het leggen der fundamenten voor genoemd gedenkteeken. Daarvoor waren negen inschrijvings- billetten ingekomen. De minste inschrijver wa3 de heer K. Monshauerte 'sHage, voor de som van f 6985. De Koninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage is dezer dagen in het bezit gekomen van een exemplaar van net even belangrijke als prachtige werk van -den hoogleeraar Tisschen- dorf, den Codex Sinaïticus. Het werd door den Keizer van Rusland aangeboden ter voldoening aan de belofte, welk met de grootste welwillendheid door nu wijlen den Groot vorst-Troonopvolger aan die inrigting gedaan was, tijdens hij er in den vorigen zomer een belangstellend bezoek af legde. De mededeelingin een zitting der Koninklijke Aca demie van Wetenschappen te Amsterdam gedaan, door den heer Verloren, omtrent de kweeking van den nieuwen Japan- schen zijderups Yama Mayuheeft een ernstige tegenspraak uitgelokt van een jeugdig enternologisch bibliograaf, die in de Nederlandsche Spectator beweert, dat het aan de ver keerde opvoeding en vooral ook aan den ongunstigen staat waar de eijeren bij hunne aankomst alhier verkeerden is toete- schrijven, dat de Yama Mayu-teelt in Nederland tot dus verre nog niet naar wensch is gereüsseerd. De Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne Overzeesche Bezittingen heeft den 2 8sten Julij 11. haar 20ste jaarlijksche vergadering gehouden te Leidenbij welke ge legenheid tot voorzitter der vereeniging gekozen is Prof. C. A. J. A. Oudemans van Amsterdam. Leiden is op nieuw aangewezen als plaats van bijeenkomst voor de volgende ver gadering; alsdan zal het honoraire praesidium worden waar genomen door den heer Abelevenuit Nijmegen. - Uit Christiana wordt van den 31sten Julij gemeld, dat twee leden der Nederlandsche commissie, tot bijwoning der internationale tentoonstelling van visscherij-voortbrengse len gereedschappen enz,, te Bergen in Noorwegen te hou- den, namelijk de heeren A. P. van Stolk en A, E. Maas, aldaar met de stoomboot Viken gearriveerd warenterwijl het derde lid, de secretaris van het collegie, professor J. T. Buys, rechtstreeks van Rotterdam is afgereisd. Het be- rigt gewaagt verder met lof van den Catalogus der talrijke inzendingen uit Nederland, en van de daaraan toegevoegde belangrijke opgaaf van officiële stukken. Aan het Algemeen Overzigt vau de Java-Bode wordt het volgende ontleend //Java beleeft een kommervollen tijd. Dit zij echter niet zoo zeer van de politieke gesteldheid gezegd, al is het ook, dat wij niet de spreekwijze kunnen beamen, //que tout est pour le mieux dans le meilleur des mondes." Wij hebben hier weer het oog op de storingen in de natuurwaarvan de laatste jaren zoo vele voorbeelden hebben opgeleverd. Hier een vulkanische schokdaar te veel regenginds weder droogte, in één woord, ongeregeldhedendie moeder natuur zich veroorlooft, hebben ten gevolge dat men zich ook dit jaar weder ongerust moet maken over den gunsli- gen afloop van den oogst. De rijst, tabak en suiker schijnen-, op verschillende plaatsen niet aan de verwachting te be antwoorden. De berigten over de koffij luiden daarentegen gunstiger. Het batig slot loopt dus weder gevaaren het bestuur zal zich ten slotte verpligt zien een eind aan de jaarlijks terugkeerende bezorgdheid te makendoor ook de Indische natuur tot //geregeldeu arbeid op te leidenindien althans de kultuurwet het batig slot niet van weer en wind weet los te maken. Een berigt uit Transvaal, Potchefstrooin23 Mei, luidt aldus Zoo even i9 een brief ontvangen door Ds. van Warrnelo aan Ds. Begeman geschreven meldende dat alles daar (Zout- pansbergen) in rep en roer wasen de inwoners aldaar ver pligt waren geweest om in den nacht naar de schansen te vlugten en het gevaar dreigend is. Verder meldt Ds. Begeman, dat er drie menschen van Zoutpansberg op den 15den Mei jl. te Pretoria waren aan gekomen, waaronder een zwarte Portugees, die Zijn-Wei- Eer w. mededeelde dat Ds. Mc. Kidd op 23 April aan de koorts overleden wa9en de heer Hofmeijer aan diezelfde ziekte veel geleden had maar gelukkig aan de beterhand was. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te S uur 5 8°, te 10 uur 56°. Dingsdag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 63°, 's middags te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 67°. De heer Classen Kappelmann heeftwegens zijn hou ding in de zaak van het feest der afgevaardigden uit El- berfeld een prachtige zilveren bokaal ten geschenke ont vangen. Het geld voor den bokaal is door middel van inschrijvingen bijeengebragt. Onder degenen die tot dit doel bijdroegenmerkt men o. a. op eenige der aanzienlijkste burgers van Elberfeld en zelfs personen die der conservative rigting zijn toegedaan doch in dit geval met den heer Kap pelmann sympathiseren. Op de markt te Wittenberg is dezer dagen het stand beeld van Philippus Melanciiton op het voetstuk geplaatst, in de nabijheid van het monument ter eere van Martin Lu ther aldaar opgerigt. De plegtige onthulling zal geschieden op 3 0 Sept. e. k. De stad Briczicez in Galicië is dezer dagen door een brand fel geteisterd. Meer dan 300 woningen zijn een prooi der vlammen geworden, waardoor ruim 1000 personen van have en dak zijn beroofd. De Prins van Wallis heeft voor zich doen bouwen een uitstekend schoon kotter-jagt, dat dezer dagen te water gelaten en met den naam van Dagmar gedoopt is. De in houd is ongeveer 36 ton. Niettegenstaande slechts tien weken aan de voltooijing zijn besteed, is het geheel toch prachtig afgewerkt. De kosten van den aanbouw bedragen 1500. De heer Renan is met het tweede deel gereed van zijn werk over den oorsprong van het ChristendomHet leven der Apostelen.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2