Binnenlandsch Nieuws. Buiteniandsch Nieuws. Utrecht, te Amsterdam en te Rotterdam; terwijl nog hier en daar vrije willekeurige classificatiën bestaan die alleen het uiterlijk aanzien en het vermoedelijk vermogen tot maat staf hebben. Geene enkele is bekend die nog in allen deele gelijkt op het voorbeeld en de aanwijzing die de administra teur voor het binnenlandsch bestuur iu het jaar 18 2 5 gaf. Tot grondslag daarvan strekte voor een derde deel der te heffen som de aanslag in de personele belasting, voor een derde deel het vermoedelijk verbruik van broodvleesch en andere belastbare voorwerpen van levensbehoefte en voor het laatste derde deel het waarschijnlijk vermogen der ingezete nen. Al die hoofdelijke omslagen treffen niet rechtstreeks het inkomen en zijn moeijelijk te beschouwen als daarvoor een billijken maatstaf te bezitten. //Een omslag naar rato van het vermogen is buiten twij fel de eenvoudigste en rechtvaardigste weg; dit beginsel wordt door iedereen erkend; hetgeen men er tegen inbragt, is slechts de moeijelijkheid van invoering. Waar het dus blijkt, dat die moeijelijkheden overwonnen zijn, en waar het gelukt is, dat eenvoudig en zuinig begiusel te handhaven, heeft men een gelukkig standpunt bereikt." Z. M. heeft op pensioen gesteld den luit.-kolonel B. Spoelstra van het 3de reg. vestingartillerie, den majoor J. C. P. Kraijenhoff van de Leur, onder-directeur in het wa pendepot te Gorinchem en den majoor P. H. Otterbein ma gazijnmeester der artillerie 1ste klasse te Naarden - voorts benoemd tot maj. en onder-directeur van het wapendepot te Gorinchem den kapt. 1ste klasse S. Pijpers van het 2de reg. vesting-artillerie; tot majoor en magazijnmeester dei- artillerie 1ste klasse te Naarden den kapt. 1ste klasse N. H. baron van Slingelandvan het 3de reg. vesting-artillerie; bij het 1ste reg. vesting-artillerie tot kapt. 3de klasse den lste luit. P. C. Badon Ghijben van het 2de reg. vesting artillerie; bij het 3de reg. vesting-art. tot luit.-kol. den maj. Jhr. A. W. A. Gevers Deynoot van het reg. veld-artillerie lot kapt. 3de klasse den lsten luit. C. D. H. Schneider adj. van den gouvern. der K. M. Academie; bij het reg. veld artillerie tot majoor den kapt, lste klasse F. van Exter, instructeur bij het corps, tot kapt. 3de klasse den lsten luit. A. M. Mazel en tot lsten luit. den 2den luit. L. F. Maas Geesleranus, beide van het corps; terwijl de lste luit, A. J. C. de Roo thans op non-aetiviteitin active dienst is her steld bij het lste reg. vesting-artillerie. Z. M. heeft aan den heer W. N. de Pestersop zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking vau commies der posterijen van de 2de klasse; - en benoemd tot commiesen der posterijen van de 2de klasse, de heeren P. J. C. van Schuylenborch en W. J. Snellenthans com miesen der posterijen van de 3de klasse. Heden Maandag heeft aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken de aanbesteding plaats gehad van de levering van minstens 700,000 omslagen, voor telegrammen ten be hoeve van den Rijkstelegraaf. Daarvoor waren zes inschrij- vingsbilletten ingekomen. De minste iuschrijver was de wed. E. Spanier te 's Hage, voor de som van /'2,49E de gegomde en f 2,30 de ongegomde, de 1000 stuks. Woensdag avond ten 7 ure sloeg de bliksem in de schuur van een boerenwoning onder Roosendaal, zoodat in een oogenblik de vlammen overal uitsloegen en de geheele roggeoogst met vijf kalveren verbrandde. Een arbeidersdoch ter vond men niet ver van daar dood onder een eiken struik zonder eenige kwetsuren dan een paar blaauwe vlekken. Vrijdag namiddag te 2 ure brak weder boven Arn hem een hevig onweder uit. De bliksem sloeg in den mast van een grintaakdie aan de Rijnkade lag en trof den schipper, die daarop werkzaam was en verscheiden brandwon den bekwam, terwijl hij schier buiten magte geraakte en bleef om zich te bewegen. - Te Huissen sloeg de bliksem in een schuur, die oogenblikkelijk in volle vlam stond, waardoor de zich daarin aanwezige landbouwersgereedschap pen en een aanzienlijke partij lijnkoeken, hooi enz. een prooi der vlammen geworden zijn. De Algemeene Synode der Nederl. Hervormde kerk heeft bij een uitvoerig rapport, dat door den druk alge meen verkrijgbaar zal worden gesteld het standpunt aan gewezen waaiin hij den tegenwoordigen toestand der kerk de handhaving harer leer beschouwd moet worden en den weg getoond die in den gegeven toestand alleen te bewandelen is. Een ontwerp van een nieuwe kerkelijke organisatie is door haar vastgesteld, om nogmaals aan de overwegingen der provin ciale kerkbesturen en classicale vergaderingen te worden over gegeven. Het getal leden der Nederl. Herv. kerk bedraagt 1,926,1 13, het aantal gemeenten 1322, predikantsplaatsen 1582 en candidaten 87. Het aantal studenten in de godgeleerdheid heeft in het verloopen jaar een aanmerkelijke vermindering ondergaan. De Aartsbisschop van Utrecht heeft tegen den 24sten September aanstaande het houden van een proveinjaal colle- gie van bisschoppen enz. beschreven. Wij vernemen, dat kapt. van Exter, die onlangs bij de feestviering van den 50sten verjaardag van den slag van Waterloo als mede-commissaris van orde een aangename herin nering heeft achtergelaten dezer dagen door Z. M. den Koning tot majoor bij het reg. veld-artillerie benoemd, in plaats van Jhr. Gevers Deynoot het kommaudo over de alhier ge detacheerde eompagniën van dat regement zal worden op gedragen. Wij vernemen met genoegen, dat de heer W. O. Baert zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad heeft aange nomen. Door den gouv. gen. van Neêrl.-Indië is o. a. be noemd tot controleur der 3de kl. bij de landelijke inkom sten en cultures den ambtenaar S. van Dissel Jr. Het algemeen overzigt van het Bataviaasch Handels blad luidt als volgt: Er valt ditmaal nagenoeg niets te vermelden van alge meen belang. Op Java blijft de weersgesteldheid hoogst ongestadighet geen groot nadeel doet vreezen voor den suikeroogsl. Ter Westkust van Borneo werden eenige roovers-praauwen vermeesterden hadden op nieuw onbeduidende gevechten met de inboorlingen plaats. De wijzigingen in het wetsoutwerp op de Indische tarie ven worden algemeen als zeer onvoldoende beschouwd. Men hoopt dat de Kamer, vooral wat betreft de besehermende invoerrechten liberaler dan de Minister zal zijn. Het eerste examen van kandidaat-ambtenaren zal door een daartoe benoemde commissie plaats hebben op den 30sten October e. k. De Eugelsche vice-admiraal sir A. Kuper, laatst opperbe velhebber der vereenigde eskaders in Japanheeft op zijn te rugreis naar Europa aan Z. Exc. den Gouverneur-Generaal een bezoek gebragt. -De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 593, te 10 uur 5 7°. Zondag morgen te 5 uur 5 2°, te 8 uur 54°, 's middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 64°, te 5 uur 6 6°, te 8 uur 6 2°, te 10 uur 5 8°. Maandag morgen te 5 uur 5 6°, te 8 uur 63°, 's middags te 12 uur 64°, te 4 uur 63°. Donderdag is het 5 00jarig jubelfeest der Weener Uni versiteit aangevangen. Op de hoogmis, door den kardinaal Rauscher in de hoofdkerk gevierd volgde de plegtige begroe ting der buitenlandsche deputaiiën in de groote redoutezaal, terwijl de keurzaal met de schoonste exotische gewassen prijkte, te midden waarvan zich een door den heer Swobada geschil derd tafereel vertoonde, de hoofdfiguur waarvan die van Her tog Rudolf, den stiehte'r der Universiteit, is, door de beeld- tenissen van verschillende Monarchen en van een aantal be roemde mannen omringd die zich jegens de Universiteit ver dienstelijk gemaakt hebben. De reetor Hyrtl, met den hem verleenden grooten Ordesband van de IJzeren Kroon versierd, opende de werkzaamheden, en nam andermaal het woord, nadat de ridder von Hasnerals vertegenwoordiger der Regering, de vergadering in naam des Keizers begroet had.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2