N°. 1678. Dingsdag 8 Augustus. A°. 18 Eene nieuwe plaatselijke directe belasting. EIDSC Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- tuers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoorireiueu van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 in.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u.;*s namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 ra. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijhs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 'a m. tot 9 uur's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 nur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 8 4 uur. I. Zullen er velezullen het de meeste gemeenten in Ne derland zijn die met de opbrengst der toegestane gemeente- opcenten op de grondbelasting der gebouwde en ongebouwde eigendommen en het genot van het vier-vijfde deel der per sonele belasting, die het Rijk aan de gemeenten afstaat, in staat geraken, om het te kort op de plaatselijke inkomsten ter bestrijding van de plaatselijke uitgaven geheel te vin den er zullen ook toch niet weinige zijn die nog de toe- vlugt moeten nemen tot hoofdelijke omslagen of eigen directe belastingen. Ook is het mogelijk, nog voor een deel, uiter lijk tot de helft, het benoodigde te heffen als gemeente- öpcenten van 's rijks personele belasting. En ofschoon zulke hoofdelijke omslagen reeds hier en daar op grooter of kleiner schaal sedert de herziening der plaatselijke belastingen volgens de voorschriften der gemeentewet bestaande nieuwe wijzi gingen eischen toch ook in dat opzigt een herziening van het bestaande, zoodat de grondslagen, waarop zij rusten, op nieuw moeten worden ter toets gebragt aan art. 243 der gemeentewet, dat onveranderd gebleven is, omdat de daarop voorgestelde wijziging niet is aangenomen. Dat artikel spreekt van grondslagen, die een redelijken maatstaf opleveren van het inkomen der belastingschuldigen en daaronder kunnen die van de personele belasting niet worden gesteld. Zij geven wel een maatstaf voor de vertering, omdat uiterlijke om standigheden den stand en de levenswijze kunnen leeren kennen, maar nimmer kan daaruit worden opgeklommen tot de kennis van het bedrag van ieders inkomendat altijd wordt verondersteld grooter te zijn dan de som der vertering. Uit de stellige verklaringen van den Minister van Biu- nenlandsche Zaken bij gelegenheid der beraadslagingen ge voerd over de wijzigingen der gemeentewet, kan men veilig besluiten, dat de nieuwe hoofdelijke omslagen naar den eisch der Regering zullen moeten worden gebouwd op het inkomen der belastingschuldigen. Zooveel toch is zeker, dat zij niet meer tot grondslagen mogen hebben een of meer der grond slagen van 's rijks personele belasting en dat al de daaraan gelijkende kunstmatige berekeningendie de hoofdsom van den aanslag in haar geheel tot basis hebbenals zoovele verbo den heffiugen van gemeente-opcenten van 's rijks personele belastingniet meer zullen worden gewettigd. Voor de strenge handhaving van het verbod in het tweede lid van art. 243 der gemeentewet vervatzal nu meer dan vroeger worden ge waakt en gezorgdomdat het voorstelom dat verbod te doen vervallen, wel is gedaan, maar verworpen. Voor zoover wij de verschillende heffingen hebben leeren kennenis er nog geen enkele die bedoelt wat de Regering schijnt te willen; een plaatselijke incometax. Ofschoon de Minister van Finantiënzich beroepende en roem dragende op zijne openhartigheid, rondborstig verklaard heeft niet te denken aan een rijks-incometax, zoo is het toch daarmede niet in strijd, als we beweren, dat het in de bedoeling zou liggen de gemeentebesturen tot proefnemingen van dien aard te bewegen of te dwingen. De heffing van eene belasting op de inkomsten eischt overal en steeds de medewerking der gemeentebesturen enofschoon zulk eene belasting meer ge- eigend is om door het Rijk dan door de gemeente te wor den geheven, toch is het niet te ontkennen, dat de bekend heid met bestaande plaatselijke toestanden eischen en belangen er wel toe kan leiden om een plaatselijken incometax onder de rei der plaatselijke belastingen en als hoofdelijken omslag op te nemen. De bestaande eigene directe belastingen zijn of hoofdelijke omslagen (Kopfsteuer) berekend per hoofd, onverschillig tot welken stand of van welk geslacht, kinderen van zekeren leeftijd alleen uitgezonderd, of omslagen naar het verbruik van de eerste levensbehoeften (Wein- und Slachtsteuer) berekend naar het vermoedelijk verbruik van een gezin of directe be lasting op de huurwaarde, het mobilair, de dienstboden enz., naar een opklimmende schaal even als de personele belas ting maar alles herleid tot een bedrag van jaarlijksch in komen. Van dien aard zijn de heffingen te Dordrecht. te

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1