Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te GoudaDs. A. S. Entinghaan den Helder; te Amersfoort de kandidaat J. H. Wiersma; te Venneperdorp in den Haarlemmermeerpolder Ds. R. Goris; te Utrecht, te Dockum en te Boxum de kandidaat J. van Goor en te Gees de kandidaat H. van Hogen. Het aantal kandidaten onlangs bij de Christelijke Afge scheidene Gereformeerde gemeenten, na afgelegd examen be roepbaar gesteld, bedraagt 19. Ter vergadering van den Gemeenteraad te Zoetermeer, den lsten dezer gehouden werd geïnstalleerd de nieuw be noemde secretaris en ontvanger C. L. J. Bos, terwijl aan zijn, op verzoek eervol ontslagen, voorganger, den heer J. Molenaar Cz., door de leden van den raad een keurig be werkt geschenk in zilver werd aangeboden voorzien van het wapen der gemeente en een inscriptie, als een bewijs hoe iiet op prijs wordt gesteld wat door hem sedert ruim 8 8 jaren in die betrekkingen voor de belangen der gemeente en der ingezetenen werd gedaan. - De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 5 9°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 53°. Vrijdag morgen te 5 uur 4 8°, te 8 uur 55c, 's middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 66°. Buitenlandsch Nieuws. Eerstdaags zal de eerste uitzending van R. C. zende lingen naar China van wege het te Brussel gevestigd ge nootschap plaats hebben. Vier Belgen en een Hollander zul len die groote reis ondernemen en zich naar Rome begeven om daar hunne laatste ïnstructiën en den Pauselijken zegen te ontvangen, waarna zij den 19den September te Marseille aan boord zullen gaan. Seraing is een van Belgie's aanzienlijkste fabrieksteden en de meeste vrouwen en meisjes uit de lagere klassen der bevolking leven daar van den vroegen morgen tot den laten avond in de werkplaatsentot groot nadeel van 'haar huis- selijken zin en zonder eenige de minste kennis van die be zigheden welke voor haar toch onmisbaar zijn zoodra zij aan het hoofd van een huisgezin staan. Het gemeentebestuur, dat zeer goed inzag welken nadeeligen invloed dat algeheel gemis aan verstandelijke ontwikkeling op de vrouwelijke be volking uitoefende, heeft ten vorigen jare getracht daarin te gemoet te komen door de instelling eener Zondagsschool, waar kosteloos onderwijs zou worden gegeven in het lezen en schrijven de eerste beginselen der taalkunde en het re kenen verder naaijenbreijen en eenige vrouwelijke hand werken terwijl zelfs de kookkunst en de warenkennis op het pogramma voorkwam. Deze school, aan wier hoofd twee onderwijzeressen, de dames Neujean en Requillé, waren ge plaatst, voldeed reeds van het oogenblik der opening zigt- baar aan een lang gevoelde behoefte. Geregeld werd zij door tachtig a negentig meisjes bezocht. Alles ging goed, tot bij brief van 26 Julij jl. de beide onderwijzeressen aan het ge meentebestuur kennis gaven //dat zij uithoofde van gewe tensbezwaren zich voortaan niet langer met het onderwijs in het breijen en naaijen en verdere vrouwelijke handwerken konden belasten." De goede regenten van Seraing begrepen er niets van en verzochten de beide dames tot een monde ling onderhoud. Dientengevolge kwam men tot de weten schap dat de eerwaarde deken van Seraing aan de onder wijzeressen de absolutie had geweigerdop grond dat zij des Zondags aan arme, havelooze meisjes onderwijs gaven in het naaijen en breijen! Haar werd daarop den raad ge geven zich tot monseigneur den bisschop van Luik om dis pensatie te wenden op grond van het goede doel dat met deze sabathschennis werd beoogd. Monseigneur weigerde glad af, op grond, //dat, naar het oordeel van alle theologen, naaijen en breijen tot die zondige bezigheden behooren die op Zon- en feestdagen verboden zijn." Een aantal Pruisen die niet te Keulen woonaciitig zijno. a, de heer Funke te Hageneen der grootste in dustriëlen van YVestphalenhebben tegen de politie een pro ces aangevangen wegens hunne verwijdering uit den Zoölo- gischen tuin te Keulen door de gewapende magt. Men verneemtdat de Nassausche directeur van policie von Röseler, wiens naam bij gelegenheid van de gestoorde feestelijkheden te Oberlahnstein zekere vermaardheid heeft verkregen door den Koning is versierd met de ridderorde van den Rooden Adelaar 3de klasse. Te Munster heeft zich een vereeniging geconstitueerd welke zich ten doel stelt de heerschende weelde bij de vrou wen tegen te gaan. De leden dier vereeniging zijn alle jonge lieden. Te Stuttgart stond Prins Charles NapoleonBonaparte aan het bureau van het spoorweg-station zeven plaatsbillet- ten te nemen voor zich en zijn gevolg toen een Engelsch- man oordeelende, dat dit te lang duurde, hem in het En- gelsch beduiddedat hij moest maken dat hij daar van daan kwam de Prins bleef echter staan en de Engelschman gaf hem toen een duw met zijn parapluie. Een duchtige oorvijg was het antwoord hierop dat evenwel den Engelschman geens zins uit het veld sloeg, want deze stapte dadelijk in een rijtuig en reed naar de policie. Het gevolg hiervan was, dat de kastelein van het hotel waar de Prins logeerde voor de zen borg moest blijven, opdat hij kon vertrekken. Laatstleden Zaturdag heeft een gezelschap Japannezen door Prins Satzuma naar Londen gezondenom kennis te verkrijgen van den landbouw en het fabriekwezen in Enge land verschillende inrigtingen te Bedford bezigtigd en het stoomploegen bijgewoond, over al hetwelk zij hunne hoogste bewondering te kennen gaven. Een Britsch eskader gepantserde schepen bezoekt thans de kusten van Spanje. Volgens berigten van daar bevond het zich laatstelijk te Rosas, waar het bestormd werd door een onafzienbare massa nieuwsgierigen. De Engelsche admi raal, te beleefd om het bevel te geven dat het eskader niet meer door vreemdelingen mogt worden bezochtkwam op het denkbeeld het gerucht uit te laten strooijendat hij van Malta de wijk genomen had om aan de daar heerschende cholera te ontsnappen maar dat zich ongelukkigerwijze ge vallen van die ziekte onder de bemanning van het eskader begonnen voor te doen. Van nu af ontvangt het eskader niet slechts geen bezoek meer, maar wenscht de bevolking van Rosas het van harte naar den Noordpool. Een vreeselijke brand woedde Dingsdag avond in de werkplaatsen van een timmerman in Redley Road te Lon den. Het gebouw grensde aan een stal, waarin 200 paar den waren gestald toebehoorende aan de generaal Omnibus Company. Nadat het gebouw geheel en al in vuur stond volgde de grootste verwarring. De paarden wisten zich los te rukken of werden los gesneden en renden allerwege heen. De schade is zeer aanzienlijk. De druiven komen te Parijs met wagens vol aan. Zij zijn goed rijp, en zulk een vroege oogst behoort tot de groote zeldzaamheden. Ook het graan is in deze omstreken bijna overal reeds gemaaid en in de schuren opgetast. - Eenige dagen geleden bevond generaal de Lamori- cière zich in de rue Rivoli te Parijstoen Abd-el-Kader hem ontmoette. De generaal was te voet in burgerkleedingde emir daarentegen was gezeten in een rijtuig met vier paar den bespannen, zich begevende naar de Tuilleriënen droeg het grootkruis van het Legioen van Eer over zjjn burnous. De generaal stond een oogenblik stil en vestigde de oogen op den emir. De laatste scheen den krijgsman, die hem, langen tijd geleden, krijgsgevangen had gemaakt, zeer wel te herkennen. Beide mannen waren zeer bewogen en diep getroffen, maar het rijtuig van den emir Abd-el-Kader ver volgde zijn weg. Het was de eerste maal sedert 1847 dat de overwinnaar en de overwonnene elkander weder ontmoetten." Een der rijkste huwelijken van Europa wordt, in den loop dezer maand te Parijs gesloten. De jonge graaf Solty- kof, geattacheerd aan de Russische ambassade, zal trouwen met de natuurlijke, doch wettig erkende dochter van den heer Jakowlef uit Moskou, wien de rijkste goud- en koper mijnen in Rusland toebehporeu welker waarde wordt geschat op 400 millioen francs. De bruid is de eenige dochter van den heer Jakowlef, en wordt alzoo erfgename van dat gan- sche enorme vermogen. De heer Jakowlef woont thans te Parijs, hij verkiest echter niet dat zijn schoonzoon "daar blijft wonenmaar heeft twee hotels voor hem aangekochteen te Londen en een te Petersburg. De bruidegom heeft nog twee broeders; ook hij tal eenmaal van zich zelf een inkomen hebben van 20 a 25 millioen francs rente; zijn vader woont insgelijks te Parijs, en is een der rijkste grondbezitters. De vaders van de aanstaande echtgenootenhoezeer beiden we-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2