Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. leg van een spoorweg van Rotterdam door het Westland met een zijlinie naar Scheveningen is, of spoedig zal verleend worden. Dit zou dan tegen het verlies van de Tramway kunnen opwegen. - Gij ziet dat Scheveningen nog velerlei belangen heeft die ter sprake kunnen komen. Wat nu de Haag zelve aangaat- de Eerste Kamer is heden weder bijeengekomen om na een vergadering var. een half uur te scheiden denkelijk tot overmorgen. Deze zitting der kamer zal grootendeels gewijd zijn aan de behandeling van het tractaat met Frankrijk en den spoorweg van Wil lemsdorp naar Dordrecht. - De Maatschappij tot Algemeene Dieustverrigting zal morgen het kantoor alhier openen. In Rotterdam, waar het hoofdkantoor is gevestigd, moet zij reeds opgenomen hebben. En hiermede neem ik voor ditmaal afscheid. 's Gravenhage31 Julij 1865. E. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Arn hemter standplaats gem. Arnhem, G. W. Roes, thans nota ris te Heteren; voorts bij het wapen der kavallerie 1ste reg. drag., (naar ouderdom van rang) tot lsten luit., den 2den luit. J. N. Blaauw van het corps, en 3de reg., tol ridmees- ter 3de kl., den lsten luit. F. C. D. M. Hinlopen, van het 5de reg. drag. Z. M. heeft den lsten luit. C. A. Rombach, van het 2de reg. inf., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; voorts den kapt, J. Engeringh directeur van het garnizoens-hospitaal te Vlis- singen uit d» militaire dienst ontslagen alsmede den ritm. E. F. N. d'Haroecourt, van het 3de reg. drag., op zijn aanvrage, pensioen verleend en het bedrag daarvan bepaald op f 1009. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. te Ee (Friesland) de heer B. C. Wolderik, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Ried. Z. K. H. de Prins van Oranje is van HD. buiten- landsche reis in de residentie teruggekeerd. De voormalige Hertog van Brunswijk verkeert in zor- gelijken toestand. Door den raad van administratie voor de exploitatie der staatsspoorwegen te 's Hage is als 1ste klerk aan het grenskantoor en station Oldenzaal benoemd, op een jaar wedde van f 1000 de heer Th. O. L. Heynenthans expe diteur te Lobith. Namens Z. K. H. den Prins-voorzitter en verdere le- de.n der hoofd-commissie voor het Nationaal Gedenkteeken voor November 1813, enz. is aan de plaatselijke commissie medegedeeld, dat de plegtige onthulling der Gedenknaald in het Zeeduin bij Scheveningen zal plaats hebben op Don derdag den 24sten Augustus e. k., des namiddag ten drie ure. De plaatselijke commissiën zijn uitgenoodigd zich daarbij te vertegenwoordigen. Hare gedeputeerden zullen daarbij op vertoon van een toegangskaart worden toegelaten. Aan de leden der genoemde commissiën is tevens voorgesteld, om, na afloop van de plegtigheid der onthulling, deel te nemen aan een gemeenschappelijken maaltijd. Men verneemt, dat de heer W. P. France, een der voornaamste aandeelhouders in de Nederlandsche railroute- maatschappij te Londende dienst van dien weg voor den tijd van drie jaren heeft gepacht, en dat ten gevolge daar van binnen weinige dagen een reorganisatie in het perso neel zal plaats hebben. De burgemeester van Rotterdam, de heer J. F. Hoff mann, viert heden Woensdag zijn gouden bruiloftsfeest. Naar wij vernemen geeft de burgerij van Rotterdam hem een bijzonder blijk van hoogachting, door een kostbaar geschenk, uit vrijwillige bijdragen bekostigd. Maandag avond omstreeks 5 uren ontstond er brand in de papierfabriek de Kabeljaauw, gelegen in het gehucht Heelsumonder de gemeente Doorwerth. Zeer spoedig werd de geheele fabriek met al de daarin aanwezige werktuigen in den asch gelegd. De oorzaak van het ontstaan van den brand is onbekend. Uit Culemborg schrijft men dat de jongeling, wiens arm aldaar onlangs door een locomotief is verbrijzeld, Zon dag 11. door den heer L. Fangman Med. en Chirurg. Doet. aldaar, in het bijzijn van Prof. Goudoever is geamputeerd. Hij bevindt zich na die operatie redelijk De voorstellingen van Crosso en van Boas en Judels namen Maandag avond, die van Carré Dingsdag een einde. Het een en het ander muntte uit in zijn aard en soort. De gymnastische kunstverrichtingen, de dressuur der paarden, de tableaux vivants de vlugheid en behendigheid der on derscheidene artistendie door ligchaamsbouw en bevallige houding en manieren evenzeer bijdragen tot een goed ge heel als de inrichting der localen tot een talrijk en fat soenlek bezoek uitlokken, alles verdient lof en aanbeveling die ook toegebragt en gegeven wordt aan de schouwspelers, die het publiek en het Leidsch publiek nu weder zedelessen en waarheden deden hoorendie men langs dien weg liever ontvangt, omdat ze in aangename vormen worden voorgediend. Zóó was het altijdin de vroegste tijden tot op onzen tijd van de naakte waarheid wend men oog en oor af, maar van het tooneel in voorbeelden en voorstellingen wil men voor zijn geld zelfs piquante gezegdeu aannemen als pasmunt. Een woord van Judels treft soms diep en geeft een blos op 't gelaat, als het huisselijke, maatschappelijke of plaat selijke toestanden aanroert. En zóó is de Leidsche kermis weder afgeloopen - maar naar veler oordeel zonder zooveel uitspattingen als vroeger. De laatste dag en nacht van de kermis- hebben zich niet als vroeger gekenmerkt door die luidruchtigheid en het gekrijsch of geschreeuw, waarover men steeds te klagen had. De min dere standen schijnen door de gehouden feestelijkheden meer lust te krijgen in beschaafde manieren, zoodat daardoor den moed versterkt wordt van hendie tot zulk een doelde bevordering van zedelijkheid door beschaving, de hand aan het werk slaan. Evenwel er heerschte ook veel ongebonden heid en nog wat ergers en zeer te betreuren is het, dat op nieuw reden van klagte was over de geringe tucht en orde, het gebrek aan schaamte of eergevoel bij hendie geroepen worden tot handhaving en bescherming van rusten ordeen tot ondersteuning der gemeente-politiewaar hare krachten te kort schieten. Gunstig blijven zich de infanteristen van de artilleristen onderscheiden en de oorzaak daarvan is niet ver te zoeken, als men bij eigen ervaring weet, welken invloed de veerkracht en het beleid van de hoofden der huisgezinnen, op het gedrag der leden uitoefenen kan. Veel was er bovendien dat nooit tot een kermis behoort, of daarop moest toegelaten worden. Bedelarijonder welke vormen ook zich bedekkende, is strafbaar, en die blinde clarinettist met dochter en zoon, die bejaarde guitarrist, die grijze zan ger en wat er nog meer was, die doen denken aan ver vlogen dagen van weelde en genot, wier levensgeschiedenis gewis hoogst belangrijk en leerzaam iszij konden de voor werpen worden van een verstandige philantropie- zy behooren tot de categorie van bedelaars, met al die orgel draaiers en dansende kinderen en gekleede apendie voor het tegenwoordige improductif lasten of ballasten zijn en voor de toekomst weinig goeds doen hopen. Wie kan zoo iets gedoogen krachtige mannen, die aan hunne kinderen een slecht voorbeeld geven en kinderen wier opvoeding wordt ver waarloosd. In een beschaafde maatschappij moet het gezag zulke verkeerdheden weren, en veel meer dan door onrein heden op de openbare straat of door onveiligheden en be lemmeringen wordt het algemeen belang benadeeld en aan het maatschappelijk kapitaal verliezen toegebragt door de zedeloosheid en de luiheid te laten voeden gedurende de kermisdagen op algemeene kostendoor aalmoezen. Bij de opening der stembriefjes ter verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, bij herstemmingis gebleken dat van de 479 ingeleverde billetten 3 van onwaarde zijn verklaard en dat van de 476 geldige uitgebragte stemmen de heer W. C, Baert verkreeg 2 84 en de heer P. L. Tichler 189, zoodat de heer W. C. Baert is verkozen. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 5 7°, te 10 uur 55°. Woensdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 57°, 's middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 57°. Het tractaat van handel en scheepvaart, dat tusschen

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2