Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandscli Nieuws. kere drukking en is daardoor lusteloosdoch dit is het ge wone gevolg der warmte en dit zal wel overal en door iedereeu ondervonden zijn. Hiermede eindig ik, met den wensch dat regen en wind eenig respect zullen hebben voor de bezoekers der Leidsche kermis. 's Gravenhage24 Julij. E. Z. M. heeft tot archivaris van het Rykter vervan ging van wijlen Dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, be noemd Mr. L. Ph. C. van den Berghtlians adjunct*rijks archivaris; tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw den heer A. Barbier, staatsraad en dir.-gen. van de doua nen en der indir. bel. te Parijsthans ridder der genoemde orde; en den luit. ter zee 1ste kl. Jhr. C. J. P. von Miihlen, op zijn verzoek, met den laatsten dezer maand eervol uit 's Ryks zeedienst ontslagen. - Uit 's Hage wordt geschrevendat de Minister van Finantiën er volstrekt geen plan op heeft om vooreerst op de afschaffing van het zegel op de dagbladen terug te ko men. De moeijelijkheid om een equivalent te vinden voor het verlies, door de schatkist bij dien maatregel te lijden, schijnt den Minister te weerhoudenom te voldoen aan den geuiten wensch tot het afzonderlijk voorstellen van de be doelde afschaffing en gescheiden van de overige zegelrechten. De wensch naar opheffing van den onmagtigen druk, die op de dagbladpers drukt, kan men dus voorloopig onder de pia vota rangschikken. De aanbieding van de lang verwachte ontwerpen betrek kelijk de kuituur-ondernemingen in Indië mag met den aanvang van het volgend zittingjaar te gemoet gezien wor den. Die wet is, om zoo te zeggen, de sleutel tot het stel sel van den Minister van Koloniën, en daarmede moet die staatsman staan of vallen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in particu liere gesprekken te kennen gegevendat by in het eerst volgend zittingjaar een nieuwe wet op het hooger onderwijs tot stand zal brengen, met de voorbereiding waarvan hij zich bereids bezig houdt. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft tot 1ste genees heer van het stedelijk ziekenhuis aldasr benoemd Dr. F. Rien- derhoff, van 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskun digen te Utrecht, bij loting na drie stemmingen tegen Dr. H. Zeemanvan Amsterdam. By de laatste verkiezing voor leden van den Gemeen teraad van Oost-Stellingwerf was er een stembrieje aldus in gevuld. Roelof Roelof» ZijUtra, grofsmid te Makkinga. Hendrik Geerts Smit, grofsmid te Donkerbroek. Ik kies er twee, die op 't aambeeld slaan, Mij dunkt, dan zal 't wel beter gaan. In de algemeene vergadering van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van de gewapende dienst, Woens dag 11. te Amsterdam gehouden is besloten om alle oud strijders te bedeelen die deelnamen aan den slag van Waterloo of in 1815 aan den veldtogt in Brabant en in Frankrijk die zich daartoe bij de districts-commissiën kunnen aanmelden. Uit verschillende opgavenvan geloofwaardige zijden welwillend verstrekt, bleek dat van de 1960 oud-strijders die onlangs aan de nationale feestviering te Leiden deel na men 872 behoorden tot de provincie Zuid-Holland3 80 tot Noord-Holland, 215 tot Gelderland, 147 lot Utrecht. Uit Noord-Brabant gingen er 117, uit Friesland 77, uit Overyssel 63, uit Zeeland 60, uit Limburg 18, uit Drenthe 11 en uit Groningen het kleinste getal (10) derwaarts. De schoone groote lindenboom te Rotterdam welke de plaats achter het vroeger geraeentelandshuis van Schie- landthans museum Boymans, versierde, en vermoedelijk door den stadhouder Willem III daar is geplant, wordt omver gehaald. Bij den brand, die het museum Boymans, vernielde, had dit pronkexemplaar veel geleden. Met den herbouw van het museum Boymans, door de gemeente in eigen beheer ondernomengaat het goed vooruit. In den vroegen morgen van 26 Julij heeft in de Noordzee, nabij het Westgat, weder een noodlottig voorval plaats gehad. Uit een vletdie ter zijde aan een binnen komend vaartuig bevestigd was beklom een der beide sloe- perlieden die zich in de boot bevondenS. Baakmet goed gevolg het vaartuig; doch zijn makker, C. Tol, (dezelfde die op het feest van 17 Nov. 1863 de rol van Prins ver vulde) geraakte waarschijnlijk bij het verlaten van de vlet met zijn voet in een touw verward en verloor op jammer lijke wijze zijn leven in de golven. Hij laat een diep bedroefde weduwe achter. Zondag avond is het onweer in den toren van Putters- hoek geslagen. Hierbij zijn geene onheilen te betreurendan alleen dat na dat tijdstip de haan spoorloos is verdwenen. Bij het onweder van de vorige week is ook de ko renmolen te Schipluiden door den bliksem getroffen en af gebrand. Woensdag avond hield de Utrechtsche Zendingsvereeniging te Rotterdam een bijeenkomstmet het doel van drie zeu- delingwerkliedenCarl en Ludolph Beyer en Franz Moscher met de vrouw van een hunner, allen uit Berlijn, afscheid te nemen. Deze lieden zijn geen predikers maar voorberei ders tot het kolonisatiewerkdoor bevordering van kennis in de bedrijven van het dagelijksch leven. Met de Bilderdyk vertrekken zijten einde bepaald onder de Papoeas op Nieuw- Guinea werkzaam te zijn. Ds. Theesing zette een en ander als president in zijn toespraak uiteen Ds. Heldring van Hem men sprak een bemoedigend woordde heer v. Oordt bood de 3 zendelingen elk een prachtexemplaar van den bijbel aan, de heer v. Weede v. Dijkveld, adj.-secr. der vereeni- ging te Utrecht, bragt hun een afscheidsgroet, waarna Ds. de Graaf de vergadering met gebed besloot. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Linschoten door Ds. J. Vermeer, pred. te Genemuiden. In de zitting van den Leidschen Gemeenteraad van 11. Donderdag is overgelegd de gemeenterekening over de dienst van 1864, sluitende met een voordeelig slot van 79578,326; terwijl in dezelfde zitting is besloten een bedrag van ƒ59403,526 uit dat batig slot overteschrijven op de dienst van 186 5 waarmede de onvoorziene uitgaven van dat jaar worden ver hoogd tot vinding der kosten voor de stichting van een gebouw voor de hoogere burgerschool, het gymnasium, de burgeravondschool en de ambachtsschool van het genootschap M. S. G. Bij dat bedrag voegende de som van ƒ20174,80, waarover reeds bij de begrooting van 186 5 als een ont vangst van de laatstvastgestelde rekening is gerekendblijkt dat voor 1866 niets daarvoor kan worden geraamd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 74°, des avonds te 8 uur 6 7°, te 10 uur 64°. Vrijdag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 65°, 's middags te 1 2 uur 65^, 's namiddags te 4 uur 65°. - Te Ambergin Beijeren barstte 11. Maandag een brand uit, die derwijze de overhand kreeg, dat binnen weinge uren 72 woningen met schuren een prooi der vlammen werden. De uit Wiesbaden naar Oberlahnstein ontboden mili tairen zijn Zondag namiddag tegen zes ure, op uitdrukkelijk bevel des Hertogs van Nassau, tot de ontruiming van het feestlokaal in het hotel Lahnech overgegaanwaarbij enkele arrestatiën plaats grepen. Volgens gerucht werd daartoe door een heer aanleiding gegevendie een feestgedichtdat hij in de hand hieldniet aan de politiebeambte wilde over geven door welke de feestgenooten overigens op de be leefdste wijze werden behandeld. Daarentegen zegt men dat de militairen eenige burgers gekwetst hebbendie de Afge vaardigden in bescherming nemen wilden. De treinwaar mede velen der ook daar in hunne feestvreugde gestoorde Afgevaardigden en hunne vrienden naar Keulen terugkeer den alsmede de stoombooten aan boord waarvan anderen zich hadden ingescheeptwerdenzoowel te Oberlanhstein als overal op den togtandermaaleven als by de afreis met luid gejuich begroet. Te Bonn stemde de aan den oever zamengedrongen menigte met het Vaderlandslied van Arndt indat haar van de stoombooten te gemoet klonken toen de duiternis inviel, zag men uit verschillende plaatsen vuur werk opgaan en een villa nabij Wesselingen geheel in Beu- gaalsch vuur schitteren. Bij hunne aankomst te Deutz en

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2