X°. 1663. Vrijdag 21 Julij. A0.1865. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH MüllLAI). Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.76, Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 ra.; 8 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.j 9 u,; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: '6 morgeus te 7 u. 45 ra, en te 11 u.;'a namiddags te 3 u. 35 m '«avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-Indisohe Laadpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11-— 1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4-7 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Aooijnsen dagelyks van 91 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9-—2 nor. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. -Naar men verneemt, heeft Z. M. als bewijs van HD. bijzondere tevredenheid wegens de werkzaamheden der com missie tot regeling der Nationale feestviering te Leiden, aan de leden dier commissie eervolle onderscheidingen toe gekend en onder anderen benoemd tot Kommandeur van den Nederlandschen Leeuw: den luit.-gen. Duicker, inspecteur- generaal der inf. en tot groot officier van de Eikenkroon den gen.-maj. hoofd-intendantH. Hardenberg. Naar men verneemt, wordt H. M. de Koningin a. s. Zondag van HD. buitenlandsche reis in de residentie terug verwacht. Heden Donderdag zijn met den goedkoopen volkstrein van Amsterdam en Haarlem ongeveer 1200 personen in de residentie aangekomen, waaronder zich een 20tal onderoffi cieren van de Amsterdamsche schutterij bevonden, die bij hunne collega's te 's Hage een bezoek kwamen brengen. Omtrent den brand te Huissen Maandag 11. wordt het volgende medegedeeld Het onweder dat boven deze gemeente en omstreken woedde, was zoo ontzettend dat ouden van dagen zich niet konden herinnerenzulks ooit beleefd te hebben. De eene slag volgde al sneller op de andere, en terwijl men ieder oogenblik vreesde te zullen vernemendat van de vele slagen soms een op ongelukkige wijze zou getroffen hebben, kwam het berigt, dat in het naburige Angeren het huis van den be jaarden landbouwer H. Leijser in brand stond. Op last van den burgemeester werd terstond een der spuiten bemand en deze zou juist vertrekken toen de zoon van genoemden Lejjser te paard kwam aanrennen om hulp te vragen. Dit paard werd dadelijk ingespannen enmet het noodige per soneel voorzienwas de spuit in minder dan een kwartier uurs op de plaats en deed dienst. Nog een twintigtal wak kere mannen begaven zich ondanks het verschrikkelijke we der van Arnhem naar de plaats des onheils, terwijl boven dien een aantal personen zich aanboden mede te gaandoch opmerkzaam gemaakt op het groote gevaar, dat ons nog bedreigde, terugbleef om bij een eventueel ongeluk gereed zyn hulp te bieden. Door de spoedig aangebragte hulp, alsook door den gestadigen regenis het mogen gelukken de twee in de onmiddelijke nabijheid van gezegd huis slaande schuren te behouden. Het huis is echter geheel uitgebrand doch het vee en de inboedel grootendeels geredterwijl ge lukkig geene meuschenleveus te betreuren zijn. De hoog boven het huis en het geboomte opstijgende vlam~ men waar eenige duiven de omringende duisternis ontvlug= tende om heen fladderdentotdat zij daarin den dood von den de schrikwekkende duisternis rondomafgebroken door een verblindend licht; de gevaarlijke taak en het geroep der blusschers, bij wijlen verdoofd door de ratelende don derslagen - dit alles moetvolgens een ooggetuigeeen ontzettend tafereel hebben opgeleverd. De muren van het huis waren alle staande gebleven doch zijnnaar wij vernemenna het vertrek der Huissen- sche brandmeesters, toen de brand gebluscht was, zonder oorzaak en onder het oog van den veldwachter van Angeren omvergehaald. Ook te Malburgen bij P. Witjes is de bliksem ingesla gen zonder echter brand te veroorzaken. Te Kleef is de bliksem in een woning geslagen, ten ge= volge waarvan deze en twee belendende huizen zijn afgebrand. - In de 21ste algemeene jaarlijksche vergadering van het Nederl. onderwijzersgezelschap, te Zierikzee gehouden, is met groote meerderheid van stemmen besloten de spelling van het Nederlandsch Woordenboek zoo spoedig mogelijk op de scholen intevoeren. - De vergadering zal in 1866 te Deventer worden gehouden. Dingsdag 11. is te Rotterdam de 6 8ste jaarvergade ring van het Nederlandsche Zendeling-genootschap geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur Prof. I. Tideman met een korte toespraak over het gewigt der zending en het belang, dat kerk, wetenschap en staat elkander de hand daarvoor reiken. De onderwijzer van het Zendelinghuis was tot directeur benoemd en had die benoeming in beraad ge nomen. Met groote meerderheid van stemmen werd het voor stel van de afdeeling 's Hertogenbosch verworpen. In de tweede zitting der jaarsvergadering van het Neder»' landsche zendelinggenootschapWoensdag te Rotterdam ge houdenis Ds. J. H. de Ridder te 's Hage benoemd tot- eersten en Ds. H. Brouwer te Zwolle tot tweeden redenaar voor de volgende jaarvergadering. 'sAvouds had in>l€'Zui^'-;- derkerk een openbare bijeenkomst plaats, waarin Pantekoek van Amsterdam een leerrede hield over

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1