Buiteniandsch Nieuws. wimpeld en onvoorwaardelijk erkenddat het belang dei- Nijverheid juist vrijheid van beweging, van handel en ver keer eischtmaar dat de bestaande tarieven, door een zeer onevenredige verhouding zelfs tusschen aangrenzende Staten dat belang in den weg staan en het derhalve zaak is in de eerste plaats die onevenredigheidwelke onbillijk is en na- deelig werktwegtenenaen. - Daartoe is noodig kennis van den bestaanden toestand, die door het bedoelde volledig overzicht zal worden verkregen. - Een ander gewigtig punt dat besproken werd en tot een voorstel op de algemeene vergadering aanleiding gaf, betrof de statistiek. - In be paalde feiten werd gewezen op het gebrek en de onvolledig heid der statistieke opgaven waardoor aanleiding gegeven wordt tot onjuiste en verkeerde gevolgtrekkingen. Opgaven van hoeveelheden en prijzen der ter markt aangebragte en verhandelde granen enz., van midden-prijzen en waarde der verschillende graansoorten, ter markt verhandeld, - strek ten menigmaal tot grondslag voor berekeningen die onjuist waren. Die opgaven evenwel leverden de stof voor statis tieke bijzonderheden in de gemeenteverslagen die weder overgenomen werden in de provinciale verslagen, waaruit men tot de officiëele waarheid besluiten moet. Het belang in een goede statistiek werd algemeen erkend, maar ook de gebreken van wat tot nu toe daarvan bestaat evenzeer. Van uitstekend gewigt waren uit dien hoofde de mededeelingen van hetgeen in de provincie Groningen was verrigt, eerst in de gemeente Winschoten en later in alle gemeenten van dat gewest, om oordeelkundige opgaven te vragen en te verkrijgenzoodat de provinciale staten die pogingen had den bekroond met een besluit, om die statistiek voor reke ning der provinciale kas te laten drukken en algemeen te maken. De in de sectie ter tafel gebragte staten van enkele gemeenten bewezen zonneklaar, dat die opgaven waren ge vraagd met zaakkennis en dat zij waren van uitgebreid nut, zoodat daaruit veel en grondig kon worden verkregen wat noodig was voor de kennis der bestaande toestanden in ver band met onze organische staatswetten, op het kiesrecht, op het belastingstelsel, op geneeskunde, voor landbouwhandel en nijverheid. Wanneer wat in de provincie Groningen op dat gebied der statistiek door de keunis en den volhardenden ijver van Dr. Ali Cohen was tot stand gekomen ook in de overige gewesten door de zorg der Commissarissen des Ko- nings tot stand kwam, zouden de nadoelen der opheffing van de Rijks-commissie voor de statistiek zich minder doen ge voelen. Een voorstel in dien geest werd door het congres aangenomen. In den vroegen morgen van Maandag heeft een zwaar onweder boven Scheveningen gewoed. De bliksem is op een pink geslagen die op het strand stond voor het Paviljoen waardoor de wimpeleen blok en twee stukken van den mast zijn weggeworpen. De matrozen van de equipage be vonden zich in het vooronder. Gelukkig zijn er, zoo ver men weetgeen ongelukken te betreuren. Maandag namiddag ten ruim 5^ ure is in den mast Vaü het in de Boompjes te Rotterdam liggend stoomschip Cologne de bliksem geslagen, waardoor die geheel gesple ten is. - Op een bleekerij aan den Goudschen Singel aldaar werd een boom geheel vaneen gespleten. Door den hevigen bliksem is eeu in een weide onder Schiebroek grazend paardtoebehoorende aan J. Bijldood geslagen en wel zoodanigdat het half verkoold was. Maandag in den vroegen morgen liet zich reeds het gerommel van een hevig onweder hier ter stede hooren dat van 5 tot 6 ure zich met een weldadigen regen ont lastteonder fel bliksemlicht, zonder schade te veroorzaken en toen verder afdreef, 's Avonds te 5 ure barstte onder een sterke wind op nieuw een zwaar onweder uit, dat na een tusschenpoozen te 6 uur hervatte en bijna onophoudelijk met hevige regen voortduurde tot half elf uren. Het blik semlicht was weder zoo fel en de daaropvolgende donder slagen zoo zwaardat men zich moet verwonderen dat in de stad van geen schade of letsel werd gehoord. Er was bijna geen windzoodat de buijen zoo lang bleven hangen. Voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad zijn heden Dingsdag opgekomen van de 6 67 kiesgerechtig den, uit de Wijken 1, 2, 3 en 4, 356 kiezers en van de 782 kiesgerechtigden uit de Wijken 5, 6, 7 8 en 9375 kiezers; in het geheel van de 1449 kiesgerechtigden 731 kiezers. - De Thermometer vau Fahrenheit teekend alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 7 5°, des avonds te 8 uur 65°, te 10 uur 63°. Dingsdag morgen te 5 uur 64°, te 8 uur 66°. 's middags te 12 uur71c, 's namiddags te 4 uur 70°. Te Havre bevinden zich thans 8 5 geredde schipbreu kelingen van de William Nelson, terwijl er te Terre-Neuve nog 30 zijn aangebragt, zoodat men vreest dat meer dau 300 personen van het verbrande schip het leven hebben ver loren. Onder de geredden behoort een jongelingmet wiens lot men zeer begaan is. Hij heeft bij dit ongeval vadermoe der vijf zusters en twee ooms verloren. Dit gezin had alles verkocht om de reis naar Amerika te ondernemen. - Ook werd in het leven behouden een zuigeling' van 14 dagen op de William Nelson geboren, met een zusje van drieja ren de eenig overgeblevene van eeu geheele familie die zich aan boord bevond. Bij het uitbarsten van den brand werden deze kiaderen door hunne ouders in een der booten gebragt die door de Lafayette gered zijn, de ouders wilden hen na- zwemmen, doch zijn verdronken. De zuigeling is met de grootste liefde verzorgd door een jonge vrouw van 19 ja ren die zich in de boot bevond en het wicht niet heeft willen verlaten. - Twee Hollandsche kindereu, een van 12 en eeu van 3 jaren hebben vader en moeder verloren. - Een an der kind van 12 jaren is de eenig overgeblevene van eeu geheel gezinuit vadermoeder en zeven kinderen bestaande. Deze ongelukkigendie bijna alles verloren hebben wor den te Havre met de meeste menschlievendheid verpleegd. De kapitein van de paketboot Mercurydie de vierde boot van de William Nelson gered heeft, had reeds vroe ger driemaal het geluk schipbreukelingen in zee op te nemen. Vóór weinige jaren ontving hij een gouden tijdmeter van de Engelsche Regering, omdat hij 450 menschen van de stoom boot Persian gered had. Donderdag avond heeft op de Seine in de nabijheid van Mailleray een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een sleep boot de Impératrice, dienstdoende op Havre, is door het springen van den stoomketel vernield. Bij dit ongeluk heb ben vijf der opvarende het leven verloren, namelijk de agent der stoomsleepdienst, de eerste en tweede machinist en de twee stokers. De overige zeven man der equipage zyn meer of minder zwaar gekwetst en werden door een in de nabij heid ten anker liggend schip geredmet inbegrip vau den loods, de eenige die er heelhuids afgekomen is. De heer W. Moens, effectenhandelaar uit Londen, reisde met zijn echtgenoote, een paar maanden geleden, in Italië. Den löden Mei 11. maakten zij, in gezelschap met den heer Murray Ainsley en diens echtgenooteeen uitstapje naar Paestum, gelegen in eeu onbewoonde landstreek. Op hunne terugreis werden zij te Battapaglia overvallen dooi de rooverbende van Giardullo, die dit gedeelte van het land onveilig maakt. Aan weerstand tegen een aantal bandieten was niet te denken. De dames werden losgelaten, na hare horologiën en andere voorwerpen van waarde afgegeven te hebben. De twee heeren echter bleven gevangen en de ban dieten eischten 10,000 ponden Sterling ais losprijs. De reden dat zulk een hooge som gevraagd werdwas dat zij den heer Moens voor een Engelschen lord aanzagendien zy reeds sinds eenige dagen verwachten. Het bandieten-hoofd beslistedat een van de twee losgelaten zoude worden om het losgeld te bezorgenen door het lot werd uitgewezen dat de heer Murray-Ainsley zoude gaan. Sedert is de som naar Napels gezonden en ter dispositie van de bandieten gesteld. Deze echtergedurig vervolgd wordende door de Italiaansche gouvernements-troepenweigeren te onderhan delen zoolang de soldaten hen niet met rust latenwaartoe het gouvernement echter ongeneigd is. De heer Moens heeft intusschen een ellendig leven; bij gebrek aan goed voedsel, verpligt in de bosschen te slapen in natte kleêrenloopt hij de kans door een kogel van de troepenof uit wraak door de bandieten edood te worden. Het gerucht loopt ook, dat hij door hen verminkt is; dit_echter eischt nadere bevestiging. Giardullo en verschillende personen van zijn

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2