Pf°. 1 fili I Woensdag 19 Julij. A". 1865. Binnenlandsch Nieuws. EIDSCB DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noiu- mtrs Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van i-4 regels/'0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 8 u. 42 m„; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 ra.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2j u, 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingem aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'tavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoomeg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur, Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnzen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn bij den Rijkstelegraaf benoemd, met ingang van den lsten de zer tot telegrafisten 1ste kl., de telegrafisten 2de kl. J. P. Stütterlieim en L. N. Scheffers; tot telegrafisten 2de kl., de telegrafisten 3de kl. W. P. Nijst, C. C. de Koek, G. M. A. Harsen, D. Albers Wz., J. J. Frederikse en A. Kruyt tot telegrafisten 3de kl., de leerlingen-telegrafist A. H. van MackelenbergM. P. Haak, C. A. Willemse, P. H. C. Zentgraaff, J. H. Ummels, P. C. D. Reidel Jz,, S. G. Ben dien, W. van Putten, A. G. J. Kneibbert, C. J. van Uum, H. Bensman, C. C. J. Rupp en F. H. Meijer. Men verneemt dat de Minister van Koloniën aan de Indische regering de vraag gesteld heeft in hoeverre het wenschelijk zou zijn in Indië hoogere burgerscholen op te rigten. Het programma van het Nederlandsche zangersfeest te Nijmegen, den llden Augustus en volgende dagen te houden is dezer dagen door de commissie vastgesteld en openbaar gemaakt, waaruit tevens blijkt, dat de spoorweg van Nijmegen naar Cleve, in verbinding met dien naar Keulen gelijktijdig voor het publiek wordt in dienst gesteld. Het stedelijk muziekcorpsdirecteur de heer Götz, het mu ziekcorps van het lste regem. infanterie, directeur de heer Bötel en de Crefeldsche kapel-directeur zullen dat zangers- leest opluisterenterwijl matinée'sconcerten bal en vaux- hall met verlichting en vuurwerkde repetitiën en uitvoe ring van de liedertafels zullen afwisselen. - Wij pryzen zeer aan de leziDg van een brochure bij den boekhandelaar van Someren te Zutphen uitgegeven en tot titel hebbende, //Delft en de aldaar gevestigde Werkin- ngtiDg. Die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht en daarom is de lezing nuttig, ook voor Leiden en voor het aldaar gevestigd Stedelijk Werkhuis. Niet omdat al wat van Delft wordt gezegd ook op Leiden toepasselijk is, - nog veel minder omdat ons Werkhuis zóó bestaat en zóó werkt als de Delftsche inrigtingmaar omdat veel wat in die brochure voorkomt een physiologie betreft, een figuur heeft, waarvan de beschouwing altijd nuttig is. Wat Baudrillart ze&t, had onze volksredenaar Laurillard ook wel eens tot Leidenaren kunnen rigten: //C'est le propre de la médiocrité frivole et vaniteuse, de s'irriter contre la supóriorité du mérite, surtout quand ce mérite est honnête." Een algemeen geacht nu overleden Leidsch hoogleeraar sprak ook vroeger van Leidsche nulliteiten en mediocriteitendie binnen Leiden zich in besturen enz. wisten in te dringen. Maar de open baarheid in allesen niet alleen in gemeentezakenook in betrekking tot andere openbare belangendie men te Delft nog niet schijnt te huldigendeed binnen Leiden een beteren toestand geboren worden en men betwist daar niemand meer het rechtzelfs niet een ambtenaarom ook een woord meê te spreken over openbare zaken. Al wat openbaar maakt is licht. En wat de werkinrigting betreft, men kan zeggen: de Leidsche staat in doel en beginsel met de Delftsche gelijk, maar is aan haar oorspronkelijke bestemming en karakter ook getrouw geblevenwant zij bepaalt zich //tot zoodanige werkzaamhedendie niet in botsing komen met gevestigde belangen of bedrijven of met het brood der handwerksge- zinnen." Zoodra de arbeid in het Leidsche Werkhuis eeni- germate in concurrentie zou komen met binnen Leiden be staande fabrieken wordt dat werk geslaakt. Geen lakenweverij geen schoenmakerij, geen kleedermakerswerk of wat tot eenig gevestigd handwerk behoort, wordt aldaar verrigt. Te Lei den heeft het Werkhuis kosteloos gebruik van localenbe nevens een jaarlijksch subsidie uit de gemeentekas; - maar sedert de oprichting van deze gemeente-instelling, tot werk verschaffing zijn ook de bedeeling der armbesturen aanzienlijk verminderdomdat de zuivere oeconomiscbe begrippen en de beginselen zoo trouw mogelijk zijn toegepast geworden brood voor arbeid, die de particuliere industrie veel meer te hulp komt als benadeelt. Op het in de vorige week binnen Leiden gehouden 9de Nijverheidscongres is besloten om het noodige te beproeven tot het verkrijgen van zoo volledig mogelijk vergelijkend over zicht van de tarieven der rechten van in-, uit- en doorvoer in de verschillende Staten vastgesteldbewerkt in de Ne derlandsche taal en voor iedereen verkrijgbaar te stellen. Bg de toenemende bestrijding van de heffing van tolrechten wint de afschaffing van invoer- en uitvoerrechten in beginsel meer en meer veld en kunnen de reciprociteits-rechten alleen maatregelen van overgang zijn. Bij het besprjrifen dit gewigtig onderwerp in de 3 de sectie werd

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1