N°. 1659. Maandag 17 Julij. 11WM Verkiezing voor leden van den Vemeenieraad. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1,95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels^.76. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90, Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; e u. 6 m.; 9 n. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezouderd des Zondags, 5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2$ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'a namiddags te 3 u. 35 m. !s«vonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RyUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Teiegraaf dadelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeeiter en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur eu van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Na den afloop der feesten, die eenige weken bijna zon der afwisseling binnen Leiden gehouden zijn en de stad onzer geboorte of onzer inwoning in het oog der Natie heeft doeD rijzen en de burgerij vooral heeft gebragt in een stemming van eensgezindheid en van eendrachtige zamenwerking tot een goed en edel doel, gedachtenisviering van een zegenrijke overwinning, waardoor het onafhankelijk volksbestaan hecht heid en duurzaamheid verkreeg, en, in de bijna afgeloo- pen week, - hulde aan en dankbare waardeering van de ijverige pogingen eener Nederlandsche Maatschappij die tot den bloei en de uitbreiding van de gewigtige takken van Handel en Nijverheid zoo uitnemend bevorderlyk ziju na dien afloop wordt de Nederlandsche natie overal en derhalve ook de Leidsche burgerij geroepen tot de stembuster ver vulling van een burgerpligt, ter uitoefening van een burger recht: - de gewone verkiezing voor leden van den Gemeen teraad die in de maand September moeten aftredenvoor Leiden daarenboven nog een buitengewoon lid in de plaats van Mr. H. Cock, die na meer dan 30 jaren in den Raad zitting te hebben gehad, uithoofde van zijn meer dan 7Oja- rigen leeftijd, zijn ontslag nam, dat hem gaarne met dank- zegging voor de bewezene diensten wordt gegund. Is de stemming binnen Leiden nu van dien aarddat die verkiezing tot veel, wat onaangenaam is en van verdeeld heid getuigt, zal leiden? Wij gelooven het niet. Al de kies- vereenigingen hoe verschillend ook in haar programma, ten aanzien van staatkundige beginselenzijn het eens met be trekking van zes der acht aftredende ledendie zij oordeelen dat moeten herkozen wordentwee kiesvereenigingen stem men overeendat al de acht op nieuw dat vertrouwen der kiezers genieten. Slechts de derde kiesvereeniging zondert twee uitdie zy wil vervangen zienop welke gronden Zou het ook zijn die aangeduid zijn in een naamloos manifest, waarbij de herkiezing van de HH. van Kaathoven en Tichler wordt ontraden Dan verklaren wij dat manifest voor een zeer in het oog loopende beleediging van de kies vereeniging, die zulk een handlanger heeft; want ziende °P de staatkundige rigting, moeten wij vragen: of die van de overige zes leden zoo bepaald kan worden opgegeven en of er daaronder niet meer dan één is, die niet zou willen gerangschikt worden onder de rigting, die ons op staat kundig gebied met de kiesvereeniging Grondwet en Koning vereenigt? Eenmaal dus die maatstaf ter zijde liggende, is het de vraag, of in de ijverige behartiging van de belangen der gemeenteen in bekwaamheid of geschiktheid, in verstand, doorzigt en oordeel, de HH. van Kaathoven en Tichler moe ten geacht worden zéé ver beneden hunne zes medeleden te staan, dat zij verdienen te worden uitgesloten? Wat den heer van Kaathoven vooral betreft, zijn er weinigen inden Raad, die hem in zelfstandigheid en helderheid van oordeel bij geene geringe mate van algemeene kennisook van Leid sche belangen en Leidsche toestandenevenaren en ons oor deel is zeker onpartijdig, omdat we vroeger persoonlijk van hevige aanvallen in gedrukte geschriften niet vrij zijn ge bleven. Toch eischen waarheid en recht te verklaren dat de niet-herkiezing van den heer van Kaathoven een vlek zou werpen op de meerderheid der Leidsche kiezers, gelijk ze niet getuigt van een onpartijdige en aanbevelingswaardige beoordeeling der bedoelde kiesvereeniging. Wij kunnen zeer ondersteunen de aanbeveling van de heeren Baert en de Graaf, die waarlijk reeds lang, vooral eerstgemeldedat een uitstekend raadslid was, ijverig en bekwaam, met vele zaken bekend en vertrouwd, maar door partijschap geweerd, een plaats in de Raadzaal verdienden- maar niet is het de plaats van den beer van Kaathoven die wij hem zouden gunnen. Voor de openstaande is er geen kans, daar de aan bevelingen verschillen. Getrouw aan onze aanbevelingen bij de laatste buitenge wone verkiezing, zal het ons een genoegen zijn, als de meer derheid der kiezers den heer J. J. van Wensen in de Raad zaal brengt. Wij hopen dat deze geachte en voorname industrieel zal afwachten den afloop der stemmingzonder vooraf zich uittelatenof hij de benoeming aanneemt. Zijn benoeming zou het zegel zetten op de goede gezindheid der burgerij by het feest der Nijverheid aan den dag gelegd en zij schijnt ons bovenal verzekerd, omdat de kandidaat, die tegenover hem gesteld is door de twee andere kiesvereenigingenher haaldelijk het onderspit moest delvenna reeds vroeger gedurende eenige jaren in den Raad zitting te hebben ge had. Godsdienstige en kerkelijke onverdraagzaamheid zal hem nu weder den toegang versperren en het scheeD ons nog

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1