Buiteniandsch Nieuws. plateau, zijnde de Nijverheid op zinnebeeldige en histori sche wijze voorgesteld. Het welgelijkend afbeeldsel van den voorzitter prijkte aan de eene zijde, een blazoen tot zijn hulde aan de andere zijde: het Leidsche wapen was ter we derzijde geplaatst. De feestcommissie verdient lof voor de wijzewaarop zij dit gedeelte van hare taak vervuldemaar niet minder de heer J. M. Couvée, die zich met de inrigting van de tafelde zorg voor een menu en de vlugge bediening had belast en nu ondubbelzinnig heeft getoond, dat hij voor zulk een taak best berekend is- want al wat werd opgezet en rondgediend was naar den eisch en keurig gemonteerd en vervaardigd, zoodat de feestmaaltijd niet alleen een sierlijk gezigt opleverdemaar ook ieder voldeedzoowel als de daarbij geschonken wijnen enz. 't Behoeft niet te worden gezegddat de heildronken door den voorzitter aan Z. M. den Koning en de Maatschappij gewijdmet onbeschrijfelijke geestdrift werden ontvangen vooral om den gloed waarmede zij werden ingesteld. Even min is het noodig te gewagen van de toejuichingen, die volgden op de toast aan Prof. van der Boon Mesch toege wijd, waarbij de HH. Rietstap en Dr. H. van Hall het woord voerden en den geachten voorzitter uit naam van HH. directeu ren en afgevaardigden een prachtig album met hunne portretten aanboden. Genoeg zij het te vermelden, dat een feestelijke stemming en opgewonden geest aan den maaltijd heerschende waren en den tijd ontbrak om de heildronken die in aan- togt warenplaats te gevenzoodat de voorzitter met een reeks van huldebewijzen en heilwenschen aan afwezige ge- noodigden en voor maatschappelijke belangen in ééne toast besloot, om verder de gasten in de gelegenheid te stellen zich in den verlichten tuin onder het genot der muziek en van een schoonen avond te verlustigen; waaraan dan ook de eigenaar van Zomerzorg met zijn smaakvolle versiering, illuminatie en bengaalsch vuur zoo veel bijdroeg. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 64°, des avouds te 8 uur 6 2°, te 10 uur 60°. Vrijdag morgen te 5 uur 61°, te 8 uur 68°, 's middags te 1^ uur 75°, 's namiddags te 4 uur 70°. Dezer dagen had er in België een spoorwegongeluk plaatswaardoor vele menschen het leven verloren. Een Engelschmandie met zijn bediende ook in den trein was, ondervond daardoor geen letsel, doch zijn bediende toen, te vergeefs zoekende en vreezende dat deze ook omgekomen was, sprak hem inderdaad een conducteur aldus toe: //Mylord! men heeft uw bediende gevonden maar hij is in tweeën gesneden." Zoo zeide de Engelschman, zoek dan eens in welke helft hij de sleutel van mijn reiszak bewaard heeft. - In de gemeente Noidan, departement Cote d'Or, is dezer dagen brand ontstaan waardoor 40 huizen een prooi der vlammen zijn geworden. De schade wordt op 200,000 frs. geschat. De oorzaak van het ongeluk is onbekendhet wordt echter niet aan kwaadwilligheid toegeschreven. H. M. de Koningin der Nederlanden, vergezeld van den graaf van Randwijck en de barones Pabst van Binger- denheeft Maandag het middagmaal gebruikt bij lady Mo- lesworth te Londen. Verscheidene aanzienlijke personen wa ren tevens genoodigdonder deze merkte men op den Hertog en de Hertogin Edward van Saxen Weimar, den Hertog van Cambridge, den Hertog en de Hertogin van Wellington, enz. Bij de voorloopige verkiezing der nieuwe parlements leden voor de City zijn gekozen de vier liberale candidaten, namelijk de heeren Crawford Goschen Lawrence en baron Rothschild. Omstreeks een derde der kiezers verklaarde zich voor den heer Lyall en bijna de helft voor den heer Fowler, tusschen welke beide heeren Dingsdag een herstemming zou plaats hebben. H. M. de Koningin der Nederlanden en Z. K. H. de Prins van Oranje waren bij de stemming tegen woordig en gaven herhaalde blijken hunner belangstelling. Volgens sommige dagbladen bestaat er plan tot een nieuwe verbinding der Koninklijke familiën van Engeland en Denemarken. Zij bevatten de mededeelingdat de ver moedelijke erfgenaam der Deensche kroon, Prins Frederik aanzoek zal doen om de hand van Prinses Helena. Zoo het zich mogt bevestigenschijnt Z. K. H. de Prins van Oranje een mededinger gevonden te hebben. In bet Britsch Museum te Londen is Dingsdag nacht brand ontstaan, en wel aan den Oosthoek in de boekbin ders-werkplaatsen waardoor een groot aantal kostbare hand schriften vernield is. Het hoofdgebouw heeft geen schade geleden. De brand zou onstaau zijn door het te heet stoken van houtskolen in een kagchel. Broeder Ignatius, die te Norwich een soort van mon nikenorde gesticht heeft, maar zich nog altijd Protestant noemt predikte dezer dagen te Brighton over de voordeelen van het afgezonderde en ongehuwde leven over de gevaren van het wereldsch genot en bovenal over de schadelijkheid van het dansen. Hij sprak onder andere //Gij meent te bidden en uwe zaligheid uit te werken zonder aan de wereldsche vermaken vaarwel te zeggengij gaat naar de feesten en bals, gij draagt bloemen kleinodiën op het hoofdin de oorenaan de handengij ontbloot de armen en den halsgij geeft u over aan de pracht van den Satan en toch meent gij dat Christus u vergiffenis zal scheukenomdat gij eenige gebeden prevelt. Niet alzoo mijne schoonen Gij zult naar de hel gaan. Wat zeg ik - gij zyt reeds onder de magt van den duivel; hij is daar in uw midden." Op dit aangrijpend oogenblik worden al de lichten uit gedoofd. De prediker gaat voort //Hij is daar, ik zie hem; hij zal u uwe parelsnoeren en versierselen ontrukkenhij zal uwe crinolines verscheuren al uw klatergoud doen versmelten." Men begrijpt dat de vrouwelijke toehoorders in groote span ning geraakten eenigen schreeuwden anderen vielen in zwijm, en de vergadering scheidde in groote verwarring. Inmiddels heerscht onder de monniken-orde van broeder Ignatius groote ontevredenheidde leden konden zich niet vereenigen met den regel om op water en brood te le ven groenten in zout gekookt te eten en drie uren lang geknield te bidden. Op deze gestrengheden is dezer dagen de kroon gezet door een nieuw voorschrift van den broeder, om zevenmaal het plaveisel te kussen en met de tong een kruis in het stof te maken. Dit heeft den storm doen losbarsten. De monniken zijn in openlijk verzet gekomen, hebben de meubelen hun ner cellen verbrijzeld, een kapittel bijeengeroepen, broeder Ignatius eenparig afgezet en zich vervolgens op osseuvleesch ale en andere lekkernijen getracteerd. Broeder Ignatius, die dezer dagen de nieuwe orde van St. William voor knapen gesticht heeft, is bij het vernemen der ongeregeldheden naar Norwich vertrokken, heeft zijn derde orde ontbonden en broeder Maurus buiten het kloos ter gesloten. Hij schijnt beslotende rebellie met krachtige hand te onderdrukken. Door den aartsbisschop vau York is aan broeder Ignatius het recht ontzegd, om in de diocese van York als geeste lijke te fungeren. Te Londen stierf voor eenige dagen op 87jarigen ouder dom een zonderlinge man Richard Torntoneen van de rijkste kooplieden der city, wiens fortuin op 40 millioen gulden wordt begroot. Hij was nooit gehuwdwat evenwel niet belette, dat hij een groot aantal kinderen had, die hij nooit heeft gewettigd, en die allen nog in leven zijn. Allen be- hooren tot het mannelijk geslacht. Hij liet hen voor de zee dienst opleidenop hun vijf en twintigste jaar kocht hij hun een schip en de winst was voor hen. Zoo dikwijls deze zonderling in den spoortrein reisde, wedde hij 500 pond tegen één, dat de trein niet op het bepaalde oogenblik zou aankomen. Hy won zijn weddenschap altijdAls er een zijner bekenden huwde, wedde hij altijd 1000 pond tegen één, dat diens vrouw de eerste maal niet van tweelingen beval len zou. Ook deze verloor hij nooit.. Bij zijn dood zijn de schepen het eigendom geworden van hunne kapiteins. Zijn overig fortuin valt aan eenige neven te Barnet ten deel die op deze wijze plotseling millionnairs zijn geworden. Keizerin Eugénie neemt het Prins Napoleon zeer kwa lijk, dat hij zijn hofhouding heeft ingekrompen, daar zijn inkomsten door zijn ontslag als vice-president van den ge heimen raad geenszins zijn verminderd. Zij verwijt den Prins vooral het ontslag der Hertogin van Abvantes. Zondag heeft de heer Delamarrede aeronaut, te Parijseen tweeden proeftogt gedaan met zijn ballonmaar

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2