N°. 1057. Vrijdag 14 Julij. A°. 1865 Binnenlandsch Nieuws. LlilllSIJI 111 li It Li I). Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12(. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 tn.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 8 u. 42 u.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12,1a.; 11 u. 54 m.; 2 n. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 8 u. 85 m. 'savonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—-l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelyks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aceijnsen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten eu Aocijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en bet Kadaster van 94 uur. Z. M. heeft aan den inspecteur voor scheikundige on derzoekingen in Nederl.-Indië Dr. J. E. de Vrij, thans met verlof in Nederland op daartoe door hem gedaan verzoek met ingang van 1 Oct. a. s., een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met toekenning van pensioen voorts be noemd tot ontv. der reg. en dom.; te BeetsterzwaagJ. F. van üunné, tbans te Lemmer; te Tholen K. F. Ariens, thans te Gennep; te Lemmer L. van Assen, thans surnum. der reg. en dom. en commies ter directie der reg. en dom. voor de provincie Gelderland; te Oirschot J. S. P. W. Eerens, thans surnum. der reg. en dom.; te Gennep G. J. Verweij, thans surnum. der reg. en dom.; te Kortgeue Jhr. C. A. von Geusau, thans sum. der reg. en dom. In de zitting der Prov. Staten van Zuid-Holland van Dingsdag is besloten de gemeenten Giessendam Heenvliet, Lekkerkerk en Strijen te gemoet te komen in de kosten van het stichten van schoollocalen en onderwijzers woningen. Woensdag hebben de Provinciale Staten met 43 tegen 21 stemmen een voorstel verworpendoor 7 leden gedaan om f300,000 rentegevend te beleggen, die renteloos in de provinciale kas aanwezig zijD. De arrondissement8-rechtbank te Sneek heeft ter ver vulling van de opengevallen rechtersplaats aanbevolen de heeren Mr. E. Bergsma, advocaat te Utrecht, F. W. Ketje, advocaat te Amersfoort en L. W. van Kleffens, schoolopziener en advocaat te Leeuwarden. Tot secretaris der Amsterdaimche kanaalmaatschappij is benoemd Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Aan den adj.-secret. P. H. Bruyn is opgedragen de betrekking van gedelegeerde tot het doen der overdragten van aandeelen. Men verneemt, dat den löden Augustus de lijn van Zutphen naar Hengelo voor het publiek zal worden geopend. Woensdag morgen had te Arnhem de begrafenis plaats van Dr. S. H. Rinkes, conrector aan het gymnasium. Velen waren dien morgen op het kerkhof vereenigd. Het waren geen talrijke commissiën en collegiën die daar een verpligte hulde bragten - slechts vrienden waren het, die door den stoet te volgen of zich op het kerkhof te verza melen, een laatste blijk wilden geven van opregte genegen heid voor den man, die ten grave werd gebragt, en in wien zij, in welke betrekking ook tegenover hem geplaatstallen steeds een vriend hadden gevonden. De humaniteit, het recht schapen eerlijk hartde geestdriftenergie en ijver van Rinkes, waren dan ook eigenschappen, die hem algemeen bemind maakten. Hij paarde daaraan algemeene en grondige kennis, helder oordeel en schrander vernuft. Vooral aan het onderwijs wijdde hij zijn krachten niet enkel als conrector aan het gymnasium, in de vorming van het jongere geslacht, dat hem aanhing, maar als districts-schoolopzienerin welke betrekking hij op het provinciaal en gemeente schoolwezen grooten invloed uitoefende. Ook in andere maatschappelijke kringen deed zich de ijver en lust voor het goede vau Rinkes gevoelen. Menige instel ling werd door zijn medewerking tot krachtiger leven opge wekt en een zijner laatste plannen - dat helaasI wel met hem zal zijn ten grave gegaan - was de oprigting van een leesmuseumwaardoor het intellectuele leven in Arnhem een centrum zou vinden en zich wat meer zou doen gelden. Ook aan dit planeven als aan zoo menig andermaakte zijn dood een einde. Rinkes vervulde verschillende maatschappelijke eereambten en heeft zich ook door eenige geschriften als grondig be oefenaar der Latynsche letterkunde naam gemaakt. Meer dan eenmaal kwam hij voor het hoogleeraarsambt in aanmerking. Den laatsten dag dès vorigen jaars openbaarde zich het eerst de kwaal, die hem in den bloei zijns levens zou weg rukken. De tering nam met snelheid toe en sloopte zijn lig- chaam. De vijf en dertigjarige man scheen weldra een grijsaard. Maar zijn geest bleef tot de laatste oogenblikken helder en vrij van vooroordeel en bekrompen levensopvatting. Bij zijn graf sprak Ds. Haga namens de velendie hier een nieuw getuigenis van hunne vriendschap aflegden een korte, goed gevoelde rede uit. De heer Timmer bragt, na mens de onderwijzers, hulde aan den overledene, waarna een zjjner broeders met een treffend woord dank zeide voor de deelneming van zoo velen ondervonden. Heden Donderdag voormiddag ten één uur brak in de ijzerfabriek van de Heeren Scholte en Comp., in de Plan- tagie te Amsterdam brand uit, welke zoo in hevigheid toe nam dat het grootste gedeelte binnen den tijd van een uur in een puinhoop lag. Dingsdag nacht heeft weer een zwaar onweder over

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1