N°. 1656. Donderdag 13 Julij. A°. 186 Binnenlandseh Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12(- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Poitbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7u.45m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. - Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en. Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft benoemd tot commies van staat bij den raad van state Jhr. Mr. VV. M. de Brauw en tot burgem. der gemeente Upendam, J. W. Lantzendorffer. Op Donderdag 13 Julij zal de audiëntie van den Minister van Financiën niet plaats hebben. - De provinciale staten van Noord-Holland hebbeu tot lid der Gedeputeerde Staten verkozen Jh. Mr. A. Rendorp, Prof. J. de Bosch Kemperdie eerst benoemd washeeft daarvoor bedankt. In bijvoegsels tot het nommer der Staats-Courant van Zaturdag wordt medegedeeld het verslag omtrent de exploi tatie der staatsspoorwegen in 1864 (met bijlagen), aan Z. M. den Koning door den Minister van Binnenlandsche Zaken ingediend. Uit dit verslag blijkt o. a., dat de bate voor het Rijk over 1864 voor het gebruik van zijn spoorwegen bedraagt 8776,74. Van deze som is door de directie der maatschappij in den aanvang van 1865 f 8600 in 's Rijks kas te goeder rekening gestort, met bereidverklaring tevens, om na goed keuring der verrekening mede de overige f 176.74 te storten. De gissing, aan het slot van het verslag over het jaar 1863 uitgedrukt, dat in 1864 aan den Staat eenige gelde lijke vergoeding voor het gebruik zijner spoorwegen te beurt zou vallenheeft zich mitsdien bevestigd. De tweede helft van het jaar 1864 bragt meer dan de eerste op: f 26,776,27 een vermeerdering van 31 ten hon derd aanwijzende. Ook het loopende jaar wijst vermeerdering van ontvangsten aan voor de drie in 1864 geëxploiteerde lijnen; de voor het verkeer in 1865 geopende lijnen leve ren in het algemeen goede uitkomsten op; zoodat, tenzij de te openen lijnen daarin wijziging brengen, over 1865 de som ruim zal worden bereikt, waarop het aandeel van het Rijk in de opbrengst van de exploitatie der staatsspoorwegen bij de wet op de middelen is begroot. Blijkens een dezer dagen publiek geworden brochure, is onlangs door eenige hoogst aanzienlijke personen een zeer belangrijk plan aan de regering voorgelegd. De heeren G. Suermondt, H. Hope Loudon, E. A. Haitink, G. H. Uhlen- beck, J. v. SwietenR. W. Besier, A. P. GodonH. Mul ler Sz. en L. graaf van Bylandt, hebben het plan gevormd een maatschappij op te rigtenmet een kapitaal van 50 mil- lioen gulden. Zij stellen aan de regering vooraan die maat schappij voor den tijd van 99 jaren in erfpacht aftestaan, behoudens goedkeuring bij de wet, de koffijgronden met de aanplantingen, die zich in geheel We8t-Java, dat is in de re- sidentiën Bantam, Krawang, Preanger-Regentschappen en Che- ribon bevinden, en den grond, aldaar nog voor de koffijcul- tuur beschikbaar. Voor die overdragt wenscht de maatschappij te betalen: de gekapitaliseerde zuivere winst, die de regering van die koffijtuinen verkregen heeft over de jaren 1851-1860, na aftrek der winst in het meest voordeelige en het minst gun stige jaar, naar den penning twintig. Dit geeft een som van 35 millioen gulden, voor amortisatie te besteden, zoodat 15 mil- lioen voor bedrijfskapitaal overblijft. Voorts zou de maatschappij alle heeredienst en cultuurpligtigheid voor de arbeiders in hare dienst afkoopen behalve de heerediensten in het belang der dessaen daarvoor aan den staat betalen f 12,50 per jaar en per gezin van 5 personen gemiddeld. De geheele exploitatie van de koffijcultuur zou voortaan in geheel vrijwilligen en goed beloonden arbeid geschieden. De inlanderdie de dienst van de maatschappij verlaat, wordt echter weder heeredienst- en cultuurpligtig jegens den staat en zijn hoofden. Dë heer F. C. D. Bauer, ruim 5 8 jaren in dienst der provincie Gelderlandde laatste vijf jaren als griffier der provinciale Statenis op zijn verzoek uit laatstgemelde betrekking eervol ontslagen, integaan 1°. October aanstaande, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten door hem aan die provincie bewezen. - Maandag middag had een werkman in de houtzaag molen van den heer Verhoog te's Hagehet ongeluk dat een zaagmachine zijn voet dermate trof dat zijn been als 't ware afgezaagd werd. Maandag namiddag is over het Kampereiland een zwaar onweder uitgebarstenwaarbij de bliksem sloeg in een hooiberg die met nog twee gevulde hooibergen en de bouw manswoning werd in den asch gelegd. In den nacht tusechen 10 en 11 Julij is ten ruim lij- ure de bliksem geslagen in de woning van W. v. G. te Leerdam. Zeer spoedig stond het achterhuis in volle vlam terwijl de vonken zich aan de belendende huizen mededeel-, den. Door spoedig aangebragte hulp is men er iu geslaagd tegen 1 uur de brand meester te wordenwelke zich ge- LEIDSCH

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1