Binnenlandsch Nieuws. zaak, middel of doel strekt. Gewis, zoo de drukpers koningin wordt genoemd op het gebied der stoffelijke en geestelijke dingenzij staat den scepter der heerschappij op het gebied van volkswelvaart gaarne af aau de Nijverheid. Welkom danzeer geëerde en veel geachte Directeuren der Maatschappij en Afgevaardigden van de onderscheidene afdeeliugendie binnen Leiden U zult bezig houden met overwegingen en besluiten over zakenvoor Nederland en voor Leiden van onschatbaar gewigt. Dank voor de eer, die Leiden in Uw verblijf waardeert en in de Tentoonstelling van een keur van uitgezochte voorwerpen van onberekenbare waarde voor de eischen van de Nederlandsche Nijverheid in onzen tijd. Regering en burgerij komen U te gemoet, is het niet in feestelijken dosch toch met een huldebetoon dat in harmonie is met het eerbiedwaardig karakter en verheven doel van Uw bezoek; want het feest der Nijverheid is gewijd, niet aan een zegepraal bevochten in een strijd, maar aan de zegenrijke ontwikkeling van het aloude beginseldat handenarbeid stelt tot voorwaarde van levensbehoud. Het oog der voorstanders van de Nederlandsche Industrie zal gaan over den toestand der Leidsche Nijverheid en het zal openbaar worden wat haar tot sieraad strekt en wat haar ontbreekt. De hoogst belangrijke uitbreidingdie aan den werkkring der Maatschappij gegeven werd door de toevoeging van een Nijverheidscongres aan hare jaarlijksche algemeene vergade ring, kan in dit opzicht voor Leiden bij deze gelegenheid uitstekend nuttig zijn als, met het oog op den toestand harer industrie, de mededeeling van nieuwe vindingen of proeven daartoe door kennis en ervaring van hetgeen zij mist en behoeft, wordt verrijkt. Bovenal zijn er onder de verschil lende vraagpuntenwaarmede het congres zich zal bezig houden velen die tot de volkshuishoudkunde betrekking heb ben en waarvan de behandeling een helder licht zal ver spreiden over de belangen van fabriekarbeidershunne huis vesting en voeding. Gezegend zij dus Uwe komst, gezegend Uw verblijf, hoog geachte mannen! en de vruchten van het feest der Nijverheid, 't zij zij worden gezien of niet gezien zij zullen niet achter blij ven wanneer onder alle feestelijkheden het verheven beginsel wordt gehuldigd, dat de Nijverheid is de hoofdbron van stoffelijke, een uitnemend middel voor zedelijke volkswelvaart. Z. M. heeft benoemd tot geneeskundige, belast met de plaatselijke geueeskundige dienst op het eiland Saba, de heer T. M. de Wilde, genees- heel- en verloskundige, thans tijdelijk verblijf houdende te Reeuwijk; voorts goedgevonden te bepalen, dat de kapt. P. M. Netscher, a la suite, van het reg. gren. en jagers, die van het leger hier te lande tijdelijk bij dat in Oostlndië is gedetacheerd, en die dezer dagen van daar is teruggekeerd, te rekenen van den lsten Julij jl. weder bij het leger zal optredenen wel bij het reg. gren. en jagers.; almede zijn de controles der dir. bel., in- en uitg, rechten en acc. te Gorredijk en Bergum, zoo als die thans bestaan, opgeheven, en is daaruit samengesteld een nieuwe afdeeling van controle (hoofdplaats Dragten); voorts zijn verplaatst de volgende controleurs der dir. bel., in- en uitg.- rechten en acc., als: naar Sneek de heer E. A. Tissot van Patotthans te Bergumnaar Dragten de heer B. Hulst thans te Gorredijk. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft uit het HD. aangeboden tweetal predikantenbestaande uit DD. F. J. Herman en J. Cramer, den eersten gekozen, zoodat daarop door den kerkeraad te Baarn is beroepen Ds. F. J. Herman, pred. te Delfshaven. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het schoolgeld voor de hoogere burgerschool met vijfjarigen cur sus te stellen op ƒ180 'sjaars. Aan de hoogere burgerschool te Harlingen z\jn be- pgemd tot leeraar in de wis-, natuur- en scheikunde de heer Dr. J. L. Hoorweg (tevens tot directeur der burger avondschool en als leeraar in de mechanicatechnologie natuur- en scheikundeaan die inrigting); tot leeraar in de talenaardrijkskunde en geschiedenis de heer J. Snijder van Assenen tot leeraar in dezelfde laatstgenoemde vak ken aan de burger-avondschool de heer H. J. Makking. Het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord-Brabant heeft o. a. tot lid benoemd den heer J. M. E. Dercksen notaris te Leiden. In de algemeene vergadering der Vereeniging van en voor Nederlandsche Industriëelenden 7den Juuij 11. te 's Gravenhage gehoudenis een rapport overgelegddoor den voorzitterden heer P. Regoutgesteld en later door den druk openbaar gemaakt, waarbij de wenschelijkheid en mo gelijkheid wordt aangetoond van een algeheele en algemeene afschaffing van alle douaneliniën. Ten gevolge daarvan zouden alle in- en uitgaande rechten en accijnsen worden afge schaft, met behoud van de belastingen op suiker en gedis tilleerd. In groote trekken is de uitvoerbaarheid vau het plan aangetoond in dit rapporthetwelk met de volgende gewigtige zinsneden eindigt Onze Minister van Finantiën hebbe den moed aan de Staten-Generaal een voorstel te doen zooals wij dat in groote trekken ontwikkeld hebbenaan de wijsheid van de regering overlatende ons plan te verbeteren. Nederland stelle dan aan alle natiën voor het beginsel van reciprociteit en van wer kelijk vrijen handelin den waren en ruimsten zin des woords, toe te passen en onze stem zal weerklank vindenwanneer wij verlangen dat het algemeen beginsel zij Weg met alle tolliniënVrijheid van beweging en ruiling onder alle vol keren Naar men verneemt is de bliksem heden afgeloopen nacht in de glasblazerij te Matthenisse onder Schiedam in geslagen en hierdoor begin van brand veroorzaakt, die ech ter tijdig gebluscht werd. In een godsdienstig weekblad werd vermelddat de collecte voor het Nederl. Zendelinggenootschap binnen Lei den gedurende de beide Pinksterdagen in de Hervormde kerken gehouden ƒ20,40 had opgebragt. Die opgave is on waar, want alleen in de Ned. Herv. kerk en was het bedrag meer dan ƒ90. - Beroepen bij de Hervormde gemeente te ter Aa de kan didaat E. A. G. van Hoogenhuyzen. Aangenomen het beroep naar Harderwijk door J. D. Beman Brouwerpred. te Bodegraven. Zondag middag heeft zich in het huis van arrest alhier van het leven beroofd een gevangenedie beschuldigd werd van het vervalschen van Oostenrijksche coupons. Heden Maandag hebben reeds vele ingezetenen de natio nale vlaggen uitgestokenter gelegenheid van de algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en van het Nijverheids-Congres, die alhier zul len gehouden worden, 's Middags te 12 ure is de Tentoon stelling van Wis- en Natuurkundige werktuigen in de Stads- Gehoorzaal geopend in tegenwoordigheid van HH. Burgem. en Wethoudersleden van den Raadden garnizoens-kommandant commissarissen der sociëteit Concordia en vele afgevaardig den en leden van de departementen der Maatschappij. De Voorzitter, Prof. A. H. van der Boon Mesch, trad uit den kring der leden van het Hoofdbestuur voor en heette de ge- noodigden welkom bij de opening van de Tentoonstellingde eerste in Nederland van dien aardten gevolge van de erva ring door het Hoofdbestuur in 1861 bij de algemeene tentoon stelling te Haarlem verkregendat aldaar zoo weinig verte genwoordigd was, wat in het vak van Wis- en Nauurkundige werktuigen Nederland kon opleveren. Hij wees op het belang van zulk een tentoonstelling voor werktuigkundigen en in strumentmakers en achtte van publiek belang de kennis van hetgeen wordt tentoongesteld. Eenige hadden niet ingezonden, tot hun droefenismaar dit was toe te schrijven aan de over vloed van arbeid tot levering, zoodat de tijd ontbrak, om ook tot inzending iets aftewerken. De belangrijkheid van die Tentoon stelling zou blijken uit de catalogusvoorgelicht door de voor rede der Hoofd-Commissieterwijl spreker voldeed aan een heilige, dure en aangename verpligting door een woord van dankbetuiging te rigten aan den burgemeester en den gemeen teraad, voor de kostelooze beschikbaarstelling der localen, waardoor alleen die Tentoonstelling mogelijk was gemaakt; -

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2