Daarna werd door de buitenlandsche afgevaardigden het woord gevoerdhetwelk alles onmiddelijk voor de hoorders werd vertolkt, Overigens werd de dag verdeeld tusschen de ver schillende spreekuren korte wandelingen en gezellig verkeer afgewisseld met het gebruik van ververschingen in de can- tines, waarbij de leden der jongelings-vereenigingen welwil lend de zorg voor de bediening op zich hadden genomen. De spreekbeurten werden op vier verschillende plaatsen te gelijk vervuld en verder afgewisseld door gezang met muzie kaal accompagnement, onder directie van den heer H. J. van Lummel, van Utrecht, wordende de bijeenkomst ten half 6 ure met een rede door Ds. J. A. Schuurman Jz. gesloten. Beroepen bij de Herv, gemeenten te Scheveningen Ü3. G. Boer te Ouderkerk aan den IJsselte Warffum Ds. J. G. Busch Keijser, thans 'te Ulrum en aangenomen het beroep naar Zelhem door Ds. P. A. J. Noordinkpred. te Makkum en Cornwerd. Door den gouv.-generaal van Neêrl.-Indië zijn o. a. benoemd tot adv. en proc. bij het hooggerechtshof Mr. J. J. A. Schilltot griffier bij den omg. rechter in de 5de afd. Mr. W. de Vogel. Aan de Java Bode worden de volgende berigten ontleend: Met Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, den 2 8sten April ter reede gekomenis aangebragt de ontslagen regent van Tjamba (Celebes). Men zal zich herinneren, dat deze man laatstelijk de oorzaak is geweest van ernstige verwikkelingen. De suikerfabriek Willem II is onlangs te Soerabaija voor 451,000 verkocht. Koopers de gebr. van Delden, G. A. van Delden F. van Delden en Klinkhamer. Officieel wordt thans in de Javasche Courant medegedeeld dat de veelbesproken verkoop van suikerriet in Tagal geen voortgang zal hebben. In het Bataviaasch handelsblad leest men Uit een goede bron wordt ons medegedeelddat de Indische Regering aan het Opperbestuur in Nederland tot de geheele afschaffing van de straf der rottingslagen het voorstel heeft ge daan. Wordt dit voorstel aangenomen, gelijk men bij de be kende zienswijze op dit punt van den Minister van Koloniën recht heeft te verwachtendan zal Zijn Exc. den Gouverneur- Generaal zich kunneu beroemen een onschatbare weldaad te hebben bewezen aan de inlandsche bevolking, en het voorschrift van art. 5 5 Regerings-reglement althans in dit opzigt tot waar heid te hebben gemaakt. Het is een ware zelfvoldoening voor den heer C. J. Vermeulenvroeger instituteur alhierdat bij het zoo groot aantal adspiranten zijn laatst overgebleven leerling P. van Lawick van Pabst op de Militaire academie is geplaatst ge worden. He Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 80"1, des avonds te 8 uur 7 6 "'j te 10 uur 70°. Vrijdag morgen te 5 uur 6 5°, te 8 uur 68°, 's middags te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 71°. Gedurende het jaar 1864 zijn de twee bruggen over den Rijn te Keulen gepasseerd door 4.157.537 voetgangers, de vaste brug door 1.701.982 de schipbrug door 2.455.555. Men verneemt, dat het gedeelte van den Kleef-Nij- meegschen spoorweg dat zich van eerstgemelde stad tot aan de grenzen uitstrekt, weldra op gelijke hoogte zal gebragt zijn als hetgeen zich op Neerlandsch grondgebied uitstrekt, zoodat de weg op 15 Aug. e. k. zal geopend worden. De heer Richard Thompson, lid van de firma Lloyds, te Berlijn, is dezer dagen op 89jarigen leeftijd overleden en heeftbehalve zijn grondeigendommeneen vermogen van 3 millioen p. st. nagelatenwaarvan twee derden in den vorm van legaten vermaakt zijn. Aan de liefdadige instel lingen aldaar heeft hij 90,000 p. st. vermaakt en aan de scholen te Merton en Burton 20,000 p. st. Het Comité voor de oprigting van het gedenkteeken ter eere van den in Duitschland zoo algemeen geliefden E. M. Arndt te Bonn heeft, in zijn vergadering van den 16den Juuij die onthulling daarvan op den 29sten Julij bepaald, en tevens het programma der plegtigheid vastgesteld. De deelnemers aan het feest verzamelen zich des morgens ten tien ure op het Munsterpleinen ten half elf ure stelt de trein zich in beweging. Plet comité geeft zijn leedwezen te kennen dat men aan het feest geen meerdere uitbreiding heeft kunnen geven en de deelneming daaraan voor alle standen uit geheel Duitschland niet opengesteld is kunnen worden maar de beperktheid zoowel van het fonds als van de plek even buiten Bonn waar het standbeeld opgerigt wordtver biedt zulks. Op 27 en 28 Aug. zal te Elberfeld een schaakwed strijd worden gehouden. De heeren Max Lange uit Leipzig, graaf Bilzthum uit DresdenGeorge Schulz uit Hanover Louis Paulsen uit Detmold en vele andere vermaarde schaak spelers hebben reeds beloofd deel te zullen nemen aan den strijd. Te Chateaulin zijn zestien arbeiders door een onweder overvallen en in de nabijheid van een molen door den blik sem getroffen. Alle zestien werden tegen den grond gesla gen zes konden kort daarna zonder noemenswaardig letsel bekomen te hebben weder opstaan; drie anderen hadden zware kneuzingen bekomen, die evenwel hun leven niet schij nen te bedreigen; de zeven anderen waren op de plaats gedood. Hunne lijken waren geheel naakt; de bliksem had hen van alle kleeren ontdaanlater vond men op eenigen afstand eenige lappen dier kleedingstukken terug. H. M. de Koningin der Nederlanden woonde Dingsdag na verschillende bezoeken te hebben afgelegd, een groot diner bij, dat H. M. Koningin Victoria ter eere, door den markies en de markiezin van Westminster gegeven werd. Vervolgens deed H. M. den Oostenrijkschen gezant graaf Apponyi de eer aan om tegenwoordig te zijn op de soirée door dien ge zant gegeven. Te Edinburgh heerscht de grootste opgewondenheid ten gevolge van het proces van Dr. Pritcharddie naar men herinnert beschuldigd wordt zijn vrouw en schoon moeder te hebben vergiftigd. Uit de eerste verhooren kon men reeds opmaken, dat de rechters zich van zijn schuld overtuigd houden. In een der laatste zittingen van den senaat te Parijs werd door den bekenden markies De Boissy een geestige rede gehouden over de ridderordenwaarvoor tegenwoordig in Frankrijk een ware woede bestaat. Om de zaak meer kracht bij te zetten, vertoonde hij een geheele verzameling, 2 7 stuks bedragendedienaar hij verzekerdeallen van denzelfden rok waren genomen. Wie de benijdenswaardige persoon wa3 die zoo overvloedig was gedecoreerd zeide de senator echter niet. Verder trof hij met den geessel der satire de kleine Vorsten, die aan hunne orden eenig aanzien willen ge ven door de allerzonderlingste vormen der onderscheidings teekenen en de afzigtelijkste bijeenvoeging van kleuren opdat /rhet ding" toch maar goed in het oog zou vallen. De heeren senatorendie eerst zeer bedenkelijk keken lieten de spreker eindelijk de volle vrijheid en de oude heeren die zelf dik met ridderlint behangen zijnlachten ten laatste allen hartelijk over deze uitstorting van gal van den markies. De aanleiding tot de discussie was het adres van een ge neesheer, Papillanddie zich beklaagde over de kanselarij van het legioen van eer, welke niet wilde veroorloven dat men buitenlandsche ridderorden droeg, wier kleur met die van het legioen van eer overeenstemt, zonder dat men er tevens het kruis bijdraagt. Vooral gold dit de Portugesche Christusorde, waarvan het lint ook rood is. Deze orde was hem, doctor Papilland, geschonken en hij vorderde, op grond der gelijkheid van rechtendat deze orde dezelfde vrijheid genieten zoudie andere niet roode ordelinten genoten. De rapporteur, Larabit, weerlegde dit door aan te voeren dat een vreemde orde wel evenzeer een belooning van verdien ste was als het legioen van eermaar deze orde toch bo venaan stond, omdat verdienste jegens het vaderland meer beteekende dan verdienste jegens het buitenland. Slechts uit wangunst kon men het legioen van eer op dezelfde lijn plaatsen met andere orden. Dat het legioen van eer zeer al gemeen geworden wasgaf de rapporteur toemaar dat er op verkwistende wijze mede omgegaan werd, kon hij niet aannemen. Daarentegen beweerde hijdat vreemde orden op de meest onbeperkte wijze werden uitgedeeldelke maand werden er talrijke aanvragen gedaan om ze te dragen. Men moest echter niet gelooven dat al die aanvragen werden inge willigd. Zoobij voorbeeld wordt het niet aan jongelieden toegestaan om ridderlinteninzonderheid grootkruisente dragen. Toen de markies de Boissy met moeite aan het woord was gekomen hield hij een rede tot ondersteuning van het Buitenlandseh iNieuws.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2