Binnenlandsch Nieuws. meer voor kritische beschouwingen. Maar als het feest eens niet zoo goed was afgeloopen zou niet menigeen, gelijk het gewoonlijk gaat, de schuld daarvan aan de regering, het eèrst aan den burgemeester hebben gegeven Zoo menigmaal blijkt vaD een ongegrond en onbillijk oordeel over perso nen en zakenterwijl zijdie door hunne betrekking alles meer van nabij zien toch de meest bevoegde beoordeelaars zijn. En als we dan denken aan den onvermoeiden ijver en het vernuft van onzen gemeente-architect en aan de waakzame zorg en verstandige leiding van onze politie-beambtenals we spreken van de rustelooze bemoeijingen en vriendelijke en voorkomende gedienstigheid van onzen wethouder, die belast is met de zorg voor de openbare werken, of van de waardigheid en het indrukmakend voorkomen van onzen burgemeester, die het waarlijk goed met Leiden meent en nooit belangrijke opofferingen ontziet, van wien we zoo gaarne aan den feestmaaltijd ook een heildronkeen woord van dank voor de eer aan Leiden geschonken hadden gehoord doen we dan geen hulde aan de waarheid en spreken we dan niet uit, wat in het hart der weldenkende en welgezinde burgerij woont? Iiulde aan de waarheid wordt gevorderd in elk historieschrijver, zoodat wat hij schreef een onver biddelijke kritiek doorstaan kan. De plegtige viering van een halve eeuwfeest gold niet de Militaire Willems-orde, maar de overwinning bij Waterloo op 18 Junij 1815. Dat lag in het oorspronkelijke plan van den Raad van administratie van het Invalidenhuis en gaf aan leiding voor een zilveren eereteeken- dat staaft de zamenstel- ling der feestcommisie en de keuze der leden, - dat toont de op komst en ontvangst der oude krijgers van de jaren 1813— 1815 - dat wordt gewettigd door de toespraak des Konings en de heildronken en welkomsgroeten die gedaan zijn. Zal de feestrede of de bijeenkomst van het kapittel, de plegtig- heid in de St. Pieterskerk of de zoogenaamde ridderzaal, omdat de naam van Waterloo aldaar zoo zeldzaam werd genoemd tegenover de feiten die wij opnoemden, het gewigt doen over slaan? Dan verwachten wij ook zeer spoedig de instelling van het kapittel der orde van den Nederlandschen Leeuw en de plegtige feestviering van het halve eeuwfeest dier orde, bij de wet van 29 September 1815 ingesteld; - maar dan zal het tevens blijken of de jubelfeesten van Nederlandsche ridderorden v kunnen rekenen op de geestdrift en opgewon denheid der natie. Wij beoordeelen niet de wijze waarop de ridders van de Militaire Willems-orde op 27 Junij binnen Leiden de 50ste verjaring der instelling van die orde, op 3 0 April 186 5 gedenkwaardig, hebben gevierd, maar dit staat bij ons vast: De Koning en de Hollandsche natie vierden het halve eeuwfeest der overwinning bij Quatre-Bras en Waterloo, als een geheel eenig en echt nationaal feest, dat het zegel zet op, waarde en beteekenis geeft aan, het ware en onver- valsehte gedenkteeken geworden is van de gebeurtenissen, die in November 1863 zijn herdacht en de naam, wettigt van het te stichten monument //Ebenhaëzer." Dr. S. Buddinghinspecteur van het onderwijs in Nederl. O.-Indië, is door den Koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Men brengt de reis van H. M. de Koningin naar Enge land in verband met een plan om de hand te vragen van de Prinses Helena, geboren in 1846, voor Z. K. H. den Prins van Oranje. Dingsdag tegen den avond zag men te Scheveningen met een garnalen bootje een pleiziertogtje naar Engeland ondernemen, door den heer L. R. C., geboren te Samarang, student te Leiden. De zeilboot is heden Woensdag zonder hem teruggekeerd. Vermits de wind veranderd is, heeft hij de reis opgegeven en zich aan boord van de stoomboot Waterloo en Londen laten zetten, die te Rotterdam aankomt. De HH. Taets van Amerongen, van der Lek de Clerq en de Vos van Steenwijk hebben in de zitting der Eerste Kamer van 11. Zaturdag het wetsontwerp tot afschaffing der plaat selijke aceijnsen bestreden, vervolgens hebben de Minister van Binnenlandsche Zaken en Finantiën het ontwerp breedvoerig ver dedigd, de gemaakte bedenkingen wederlegd en verschillende geruststellende verklaringen gegeven. Zoo heeft de Minister van Binnenl. Zaken gezegd dat het niet noodig is voor de gemeenten, om de goedkeuring des Konings te erlangen, om over het 4/5 personeel te beschikken, terwijl de Minis ter van Finantiën heeft gezegd, dat het met dit ontwerp niet in zijn bedoeling lag, om een incometax in te voeren. Mogt hij die later noodzakelijk achtenhij zou er rond voor uit komen. Na nog eenige discussie is dit belangrijk wets ontwerp aangenomen met 20 tegen 13 stemmen, zijnde er alzoo zes leden afwezig. Daarna is ook het wetsontwerp no pens den accijns op het gedistilleerd met algemeene stemmen aangenomen. Hiermede waren de werkzaamheden van de Ka mer voor het oogenblik afgeloopenzoodat zij tot" nadere bijeenroeping is gescheiden. Het gevolg van de aanneming van deze beide ontwerpen en van de Indische tarieven zal nu zijn, dat de Regering zal kunnen overgaan tot de slui ting van het handelstractaat ,met Frankrijk. De gemeenteraad van Dordrecht heeft Mr. F. N. Sic- kengaadvocaat te Leidenbenoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool in de staathuishoudkunde enz. Voor de tweede maal vergadert het Nederlandsch Land- huishoudkundig Congres te Assen. Ongeveer 700 leden heeft 't 20ste Congres, daaronder is vooral Zeeland talrijk vertegenwoordigd van de verder afgelegen provinciën. Dingsdag 11. had de verwelkoming plaats ten 6 ure. De 2 afdeelingen (akkerbouw en volkshuishoudkunde) constitueer den zich daarna in het paleis van justitie. De eerste koos tot voorzitter den heer Dr. L. Mulder, van Deventer; tot onder-voorzitters de heeren C. J. M. Jong- kindt Coninckvan Frederiksoord en Jhr. J. P. van der Wijk, te Oosterhesselentot secretaris den heer H. de Wal, te Smilde. De tweede verkoos tot voorzitter den heer Mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuiste Zwolletot onder voorzitters Prof. Asser, te Amsterdam, en tot secretaris den heer Mr. J. Roessewijkte Assen. Beide sectiën zijn zeer goed bezocht. De tienden werden uitvoerig besproken in de tweede afdeelingde eerste deed eerst die punten af, die bepaaldelijk door daartoe zich be reid verklaard hebbenden werden toegelicht. Daaronder be hoort voor 't eerst op de 20 congressen een vrouw, mevr. de wed. Stormdie op algemeen goedgekeurde wijze een vraagpunt heeft ingeleid, en algemeen bijval vond. Een tentoonstelling van werktuigen en een van vee luis teren 't congres op; de laatste werd Woensdag geopend. De eerste was reeds voor 't publiek toegankelijkdat er gretig gebruik van maakte. De heer Harmens te Harlingen vulde een geheele zaal, en heeft eer vau zijn inzendingen. Bekrooningen zijn nog niet bekend. Muziek is er in overvloed. Toch zorgde Assen voor meer dergelijke uitspanning dan eenig ander congres; overal toch is muziek in sociëteiten enz., en aan beleefde en verpligtende uitnoodigingen van sociëteiten als anderzins ontbreekt 't hier in geenen deele. Een boekenkraam is opgevuld met allerlei geschriften over landbouw, en de plaats gehad hebbende 1ste algemeene vergadering was kenmerkend door dedoor elke congresbe zoeker om 't zeerst toegejuichte, toespraak van den algemee- nen voorzitter van 't congres, den Burgemeester der ge meente Assende heer W. A. van der Feltz. Op die ver gadering werd rapport uitgebragt door de commissie voor mest-statistiekdoor haar medelid en haren secretaris Dr. L. Muldervan Deventergenoemde commissie wenscht een boekwerk uit te geven onder den titel van //de mestwin- ning in de verschillende plaatsen van Nederland" en heeft een prospectus daarvan gereed gemaakt, dat wordt rondge deeld. De commissie aan welke was opgedragen het al of niet nuttige en doelmatige van verzending van verbeterde landbouwwerktuigen naar Oost en West te overwegen, bragt verslag uit bij monde van den heer Potter van 'sHage; zij werd diligent verklaardeven als de commissieaan welke was opgedragen 't overwegen van het al of niet wenschelijke eener afzonderlijke vereeniging voor de zijdeteelt. Na ken nisneming van eenige ingekomen stukken gaat de eerste ver gadering uiteen. Zeer veie dames woonden deze eerste algemeene vergade ring bij. In de volgende dagen zullen bezigtigd kunnen wor den o. a. de Rijksgestichten voor bedelaars te Veenhuizen en de vrije koloniën der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoordbenevens de machinale turfbereiding en de

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2