Binnenlandsch Nieuws. gedragen aan den Banket- en Pasteibakker J. M. Couvée alhier voor 295 couverts; die voor den maaltijd in de Hoo- gelandsche kerk voor 1800 couverts aan de heeren Hoogen- straaten alhier en Zomerdijk Bussink te Amsterdam. Voor laatst- gemelden waren gereed gemaakt 80 stukken vleesch van 12^ Ned. pond, 80 hammen, 600 kippen, 1800 kroppen salade, 14 mud doperwten en 10 mud aardappelen, 2000 pasteitjes, 800 potten aardbeziën, 600 china's appelen150 confituurtaarten, 120 pond rozijnen, 100 pond amandelen, 120 pond suiker, 7 5 pond turons enz. De gasten zaten aan 36 tafels, ieder van 50 couverts en werden door 200 knechts bediend. De menu's waren voor beide tafels hetzelfde. Die voor het Invalidenhuis waren vervaardigd door onzen stad genoot de heer J. H. Meerburg en muntte uit door toepasse lijke versieringen en een zeer nette uitvoering. De Nederl. maagd en het Leidsche wapen de namen van den Prins van Oranje, Wellington en Bliicher prijkten daarop, zoodat dit menu met roode letteren en de versieringenmet goud ge drukt, een sierlijke herinnering aan Waterloo was. Aan de hoofdtafel, waarop een massief zilveren plateau prijkte, ge vuld met bloemen uit welker midden vier beelden met bloemen corbeilles oprijzen, zat Prins Frederik, aan zijn rechterzijde, de Minister van Oorlog, generaal Duycker de Burgemeester en de heeren van Puttkammer en Wttewaal, aan zijn linker zijde de generaal Nepveu, admiraal Lucas vice-admiraal May, generaal-majoor Hardenberg en Ds. A. Rutgers van der Loeff. Op de middentafels waren 4 hoogopgewerkte pieces montées geplaatst, als: het nationaal monument Ebenhaëzer en drie tempels met symbolen van oorlog, krijgsroem en vrede, overi gens bier en daar bloemenplateauxkandelabrescorbeilles fruitschalen, ten getale van 250. De HH. officieren, com missarissen van orde, hielden het toezigt over de bediening, bijgestaan door 200 onderofficieren van het leger. Onze stad- genootende heeren Hoogenstraten en Couvéehebben op nieuw getoond voor zulke zaken best berekend te zijnde buitengewone omvang van den maaltijd in de Hooglandsche kerk was zeker oorzaakdat de bijstand van den in dat vak niet minder beroemden heer Zomerdijk Bussink van Amster dam werd vereischt. De feestcommissie heeft dan ook niet nagelaten aan die heeren hare bijzondere tevredenheid daar over te kennen te geven en de uitstekende wijze te roemen waarop zij die taak hebben vervuld. Prins Frederik begaf zich met de feestcommissie het eerst naar het Invalidenhuis, nam aldaar plaats aan de tafel en opende den maaltijd met een heildronk voor Z. M. den Ko ning. Hij gaf daarop het presidium over aan den generaal van Muikenen verwijderde zich toen met de feestcommissie om in de Hoogelandsche kerk de feestmaaltijd te leiden. De Generaal van Muiken en de Kapitein de Man hebben ver volgens toasten ingesteld, terwijl de muziek van het 3de reg. dragonders bij afwisseling zich liet hooren, totdat te 8 ure de generaal de toast aan de oud-strijders wijdde en de gasten uitnoodigdeom de volksvermakelijkheden en al- gemeene verlichting te gaan bezigtigen. - Bij de komst van Z. K. H. Prins Frederik in de Hooglandsche kerk hief het mu ziekcorps van het reg. grenadiers en jagers het Wilhelmus van Nassauwen aan en liet daarop volgen het Ou pent- on être mieux enz. dat door de oude strijders met het zingen van iiWaar kan men beter zijn" begeleid werd. Uitmuntend geregeld en volgens het menu werden daarop de spijzen voorgediend, onder afwisseling van de muziek tot dat bij het dessert een fanfare en het geknal van het ont kurken der champagne-fiesschen zich lieten hooren voor de eerste toast, door Z. K. H. Prins Frederik gewijd aan den Koning, die een eereteeken voor de Oud-Strijders had ingesteld en Zijn hooge en warme belangstelling in deze feestviering on dubbelzinnig had doen blijken. Een luid gejuich en het aan heffen van het Wilhelmuslied werd daarop de echo. Een tweede toast volgde aan Z. K. H. de Prins van Oranje gewijd door den generaal Nepveu- een derde ter gedach tenis aan de zegepraal bij Quatre-Bras en Waterloo door den Minister van Oorlog, zeer uitvoerig gewijd aan de oude strij ders; terwijl Z. K. H. Prins Frederik ten slotte een toast bragt aan de oude krijgers. Dr. J. W. Cramer te Amsterdam is door den Paus benoemd tot kommandeur der orde van den H. Gregorius. Z. K. H. Prins Frederik geeft heden op den huize de Paauw onder Wassenaar een diner aan de leden die de feest commissie te Leiden hebben uitgemaakt. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag 7 Julij niet plaats hebben. Mr. L. Zeegers Veeckens te Delft heeft aan elk der 3 2 Oude Strijders f 5 verstrekt voor reisgeld naar Leiden, en bij hunne terugkomst hen in den uitspanning de Prins ruim onthaald waarvoor zij hem later een serenade hebben ge bragt. Bij de vereenigde Christelijke gemeente te Dokkum is tot predikant beroepen Ds. M. W. Schellema, Remonstrantsch predikant te Zwammerdam. Op Maandag 10 Julij en volgende dagen zal te Lei den worden gehouden, de 88ste Algemeene Vergadering der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, bene vens het 9de Nijverheidscongres en een Tentoonstelling van Wis- en Natuurkundige werktuigen. Die tentoonstelling zal op den eersten dag 's middags te 12 uur worden geopend, terwijl 's avonds te 8 uren Directeuren en Afgevaardigden door het Bestuur der Leidsche afdeeling zal worden ontvan gen in de Sociëteit Concordia. Dingsdag avond zal door den Voorzitter Prof. A. H. van der Boon Mesch een soiree in het logement aan het Warmonderhek worden gegeven Woens dag avond te 8 uur een soiree musicale door de Sociëteit Amicitia en later een illuminatie door de Regering van Lei den. Donderdag avond te 7 uur muziek in de tuin van Zo- mèrzorg en Vrijdag avond te 8 uur een concert aldaar, aan geboden door het muziekgezelschap Vermaak door Toonkunst. Heden Maandag morgen werd het lijk van Jacobus van der Laaken, de eerste Oud-Strijder die na de feestviering den laatsten strijd streed met plegtigheid ter aarde besteld op de begraafplaats aan de Heerepoort. Een detachement infanterie opende de stoet, waaraan ook deelnamen eenige Oud Strijders uit Leiden., waarvan vier de slippen van het lijkkleed droegen dat met het zilver eereteeken was versierd. Op de begraafplaats aangekomen werd het lijk aan den in gang toen het op de baar lag en zoodra het in het graf was nedergelaten door een salvo van geweerschoten vereerd. Toen trad een der Oud-Strijdersde heer J. van der Tas voor en ontboezemde naar de behoefte van zijn hart eenige treffende woorden, waarin hij zich richtende tot den zoon des overledenen, zijn blijdschap te kennen gaf, dat zijn vader nog vóór hij ten grave daalde het eereteeken had ontvangen van den Koning zijns Vaderlands, maar nu gedecoreerd v^as door den Koning der Koningen, met het kruis van Golgotha, waaruit hij aanleiding nam, waarna de ridder der Militaire Willems orde en Oud-Strijder van Kalken uit Utrecht zijn deelneming met korte woorden verklaarde die hij betoond had door zijn vertrek na de feestviering tot den afloop dezer plegtigheid uittestellen. Uit Curaijao wordt ons dd. 6 Juny gemeld. Het half de tachement dat nog op St. Martin N. G., was achtergeble ven om onlusten te helpen dempen onder de geëmancipeer- den(indien namelijk onlusten voorkwamenwant het ge heel berigt daarvan vóór nieuwejaar, hetgeen de uitzending van een detachement ten gevolge hadbleek zeer overdre ven zoo niet geheel onwaar te zijn- is door den oor logsschoener Atalante van daar afgehaald en verleden week hier aangebragt. Zoowel op St. Eustatius waar tevens een district-commisaris is, die overbodig schijnt, als op St. Martinis nu een genoegzaam aantal marechausées of po- liciedienaars aanwezig, die de orde wel zullen helpen hand haven. De rust blijft dan ook op die eilanden, zoowel als op Curasao onder de geëmancipeerden heerschenalleen heeft men veel moeite soms om werkvolk van allerlei soort te krijgen. Onlangs is nu een hoofdman door het gouvernement aangesteld, die daarop orde moet stellendat, wie werkvolk noodig heeft, het krijgen kan tegen vastgestelde billijke be taling. Evenwel, dat heeft groote moeijelijkheden in. Door eenvoudige levenswijs, weinig kleeding, kleine woningen, waaraan zij gewend zijn heeft de lagere volksklasse zeer weinig behoeften. Heeft nu een werkman een sjouwerman een pontjeswrikker drie of vier dagen gewerktdan heeft hij genoeg over genoeg voor de volgende dagen der week en dan gaat hij liever naar buiten om het gewonnene daar stilletjes te verteren. Zoek hem nu maar als gij hem heb ben wilt! De hoofdman kan hem ook niet naloopen en de marechausées evenminwant zij weten niet waar hij is. En

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2