N°. 1648. Dingsdag 4 Julij A0. Een Nationaal gedenkfeest, t»in< nen Leiden gevierd. Tot liet feestvieren behoort ook het houden van een feest maaltijd, bij de meeste feestvieringen hoofdzaak. Wat daar toe vooraf moet worden overlegd en geregeldweet ieder die gastheer of gastvrouw geweest is. Hoe talrijker de ge- noodigden, hoe. meer zorg, dat ieder behoorlijk geplaatst is, bediend wordt, genoeg krijgt, in een woord behoorlijk onthaald en overeenkomstig het doel van het feest ontvan gen en bejegend wordt. Zou dan niet evenzeer, om ruim 2000 gasten alzoo te kunnen wachten, een groote mate van moed, beleid en trouw tot de vervulling van die taak wor den vereischt? Het oorspronkelijk plan van feestviering bepaalde zich tot het Invalidenhuis en tot de aldaar verpleegd wordende oude strijders, en ging uit van het Bestuur van dat gesticht: de HH. van Puttkammer en Wttewaalmet den kommandant de luit.-kolonel Koch. Dat plan is door den Minister van Oor log aangegrepen als aanknoopingspunt voor de feestelijke vereeniging van alle oude strijders van 1813-1815 en het Bestuur van het Invalidenhuis tot element eener feestcom missie dat verder is aangevuld met het hoofd van het ge meentebestuurde inspecteur-generaal van de infanterie en wat wel het krachtigste element werdhet hoofd van het geldelijk beheer bij het departement, die de koorden van de beurs in handen heeft en een groote mate van ervaring be zit in alles wat de huisvesting van troepen betreft. Het In validenhuis bleef hoofdkwartier en, zoo dat gebouw niet voor alles dienstig was, moest men het oog elders heen wendeu. Het denkbeeld om het nachtverblijf te verdeelen was juist en van daar, dat behalve het Invalidenhuis, de kazerne aan de voormalige Wittepoort, de schoolgebouwen in de Baaihal, in de Brandewijnsteegin het Elisabeth Gasthuis en de Ha- verstraat op eeu allezins doeltreffende wijze werden ingerigt door den majoor garnizoens-kommandant, van een behoorlijk nachtleger voorzien voor een goed ontbijt gezorgd dat van een goede directie de uitstekendste blijken droeg. Alle lof komt ook daarvoor toe aan den adjudant-onderofficier van het alhier in bezetting liggend bataillon van het 4de reg. infanterie, de heer Verharenbenevens de onderofficieren die hem ten dienste stonden. En zoo was er gelegenheid om kosteloos nachtver blijf te verleenen aan ruim 900 oude strijders, die dat ten koste van hel Rijk hadden verlangd. De Leidsche bur gerij begreep evenwel, dat er nog wel gasten zouden komen, die ook behoefte konden krijgen aan huisvesting, 't zij koste loos, 't zij voor eigen rekening, wanneer de bestaande lo gementen daarvoor ontoereikend waren. Vele ingezetenen had den bloedverwanten en vrienden logies aangebodenmaar ook velen meldden zich aan bij den Stadhuisbewaarder la Ri- vièremet opgave van het aantal slaapplaatsen bij en door hen beschikbaar gesteld ingezetenen uit aanzienlijken en uit minderen standhebben op die wijze de eer der Leidsche burgerij opgehouden en de gastvrijheid betrachtzoodat door de goede en ijverige zorgen, ook van den bode la Rivière, niemand die verlegen was om huisvesting heeft kunnen kla gen en ook nog op buitengewone wijze bijv. voor oude mar ketentsters is gezorgd, zoodat alles een onberispelijke loop en einde had. Afzonderlijke slaaplocalen was veeleer wenschelijk, dan af zonderlijke feestmaaltijden in verschillende gebouwen. De be zwaren daarvan werden spoedig ingezien, omdat verdeeling van personeel tot verdeeldheid zou leiden en de rekenkun dige regelhet geheel is de som der deelen niet toepasselijk kon zijn op een vereenigingdie haar grootsten luister moest ontleenen aan een gemeenschappelijk zamenzijn. Na ver schillende overleggingen zegepraalde het voorstel, om nevens het Invalidenhuis, de Hoogelandsche kerk tot den feestmaaltijd te bestemmendie daartoe welwillend door het kerkbestuur afgestaan, door onzen binnen- en buiten 's lands zeer gunstig be kenden stadgenoot, den heer C. van den Berg, werd gestoffeerd en gedrapeerdzoodat het kerkgebouwr in een feestzaal werd herschapen gelijk de groote zaal in het Invalidenhuis door de zorg en smaak van onzen grijzen stadgenoot, de heer W. Oostveen op een even sierlijke wijze tot den feestelijken disch werd ingerigt. Beiden hebben getoond, dat men zich voor zulke versieringen niet tot den vreemde behoeft te wen den. De zaal van het Invalidenhuis was ook met de wapens der steden versierdwaar districts-commissien voor het fonds der gewapende dienst zijn gevestigd en muntte evenzeer door bloemen en festoenen en bustes uit. De zorg voor den maaltijd in het Invalidenhuis was op- <spc j Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer \2{ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 44 m.; 9 u,; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags ,|5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7u,45m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. tsavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisobe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indisobe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van II1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In» en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1