N°. 1647. Maandag 3 Julij. A". 18 SSen nationaal gedenkfeest, bin nen Leiden gevierd. IV. Zoodra Z. M. de kerk verlaten hadbegaf zich de stoet volgens het programma in statigen optogt langs den voorge schreven weg naar het plein de Ruïne. Overal liet zich het gejuich van Hoezee! en Oranje boven! hooren, vooral wan neer men Z. K. H. Prins Frederik in het oog kreeg. Aan het huis van Prof. Vissering genaderdbood 's hoogleeraars oudste dochter Z. K. H. Prins Frederik een prachtige bou quet aan terwijl de overige kinderenook in het wit ge kleed en met oranjesjerpen versierd, Z. K. H. met bloemen bestrooiden, welk eerbewijs door Hem beleefdelijk en vrien delijk werd beantwoord. De Breedestraat leverde een prach tig gezicht op van een stoet, die men in dien luister nooit of nergens zag en misschien zien zal. Vermeldingswaardig is daarbij, dat de R. C. weesmeisjes vereenigd waren in het huis van Mevr. van Wensen, regentesse van het gesticht, en dat de R. C. geestelijken van Leiden de ramen bezet- teden van de pastorie op de Breedestraat, door den Deken van Leiden en Rynland, past. A. C. Quant bewoond, terwijl hier en daar vreugdeschoten werden gelost. Eindelijk kwam de stoet weder op het plein de Ruïne aan en begaf zich Z. K. H. met de aanwezige leden van het kapittel en de ridders der Militaire Willems-orde in de luisterrijk versierde ridderzaaldie we vroeger reeds beschre ven hebben, waar de voor het kapittel bestemde plaatsen door de leden werden ingenomen. - Plegtig was het oogenblik en tot het nemen van een photographische afbeelding uitnemend geschikt, toen Z. K. H. opstond en met zinspeling op de gehoorde feestrede het woord tot de ridderschap rigtende haar wees op hare voorrechten en pligten, op de strekking en het doel der instelling, op het belang dat Z. M. de Ko ning getoond had in de herdenking van haar vijftigjarig bestaan. De kanselier der orde, de 80jarige admiraal Lucas, antwoordde daarop hartelijk, waarmede die plegtigheid een einde nam en aan de ridders vervolgens eenige ververschin- gen werden aangeboden. Intusschen waren de oud-strijders verrast door de kostelooze verspreiding van een aantal van 2000 gedrukte exemplaren van een ernstig woord tot //de oude krijgsknechten van 1813—1815 in het jubeljaar 1865 door de hoog te waarderen belangstellende zorg van een algemeen geacht Leidenaardat voor velen als een kos- baar souvenir bewaard en in den huisselijken kring terug gekeerd niet nalaten kan hier en daar een monument te worden, dat in onvergankelijkheid staat boven den Leeuw van granietboven ridderkruis en eereteeken. Het zilveren eereteekendoor Z. M. ingesteld en op de borst van Z. K. H. Prins Frederik gehecht, werd voor alle strijders van 1813-1815 bestemd. De Minister van Oorlog, generaal Blanken, had zich gehaast, om op den feestelijken dag een 600tal krqgers, wier recht spoedig onbetwistbaar bleek daarmede te versieren. In het midden van het terrein had hij zich geplaatst, om die tegen overgifte van het be wijs van ontvangst uit te reiken terwijl de overige die la ter door tusschenkomst van den burgemeester hunner woon plaats zouden verkrijgen. Onder de oude strijders waren vier broeders Graven van Limburg Stirum drie broeders S. J., C. en M. J. Enthoven en drie broeders A., C. en H. Vis; de Minister van Staat Rochussenhet lid der Tweede Kamer M. A. F. Hoffman en vele gepensioneerde generaals. Het is ons niet mogelijk geweest een lyst der opgekomen oude strijders magtig te worden, veelmin van de in de ridderzaal vereenigde ridders der Militaire Willems-orde. Vermelding echter verdient, dat decoratiën van allerlei aard werden op gemerkt; o. a. ook van de Vrijmetselaars en allerzonderlingst van een fluweele borstlapvol medailles voor .het redden van drenkelingen bij brand enz. Spoedig daarop zag men velen met het nieuwe eereteeken versierd en daaronder 107 van de volgende oude strijders, die zich binnen Leiden hadden aan gemeld en wier namen wijdaartoe zeer welwillend in staat gesteldgaarne openbaar maken. Zij zijn de volgende terwijl LEIDSOH Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 ra.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 60 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags ,[5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2}. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgeus te7u.45m. en te 11 u.;'a namiddags te 3 u. 35 in. 'aavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton l en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Xelegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10-4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 nur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1