N°. 1646. Zaturdag 1 Julij. A*. 1 Een Mationaal gedenkfeest, bin nen Eeiden gevierd. in. De ryzige en forsche gestalte des Konings doet Zijn Ma jesteit te meer uitkomen en indruk maken. De feestredenaar Ds. A. Rutgers van der Loeff werd reeds dadelyk bij den ingang der kerk door Prins Frederik aan Z. M. voorgesteld. De Commissarissen van orde en de in de kerk aanwezige officieren van de schutterij en van de infanterie hadden zich geschaard langs den weg, dien Z. M. nemen zou en de beide banierdragers van de Militaire Willems-orde en van het Zil veren Eereteeken van 1813-1815 aan den toegang tot de zitplaatsen van Z. M., van de Prinsen enz. Plegtig was dien kleinen stoet en indrukwekkend het gezicht op de statige rei, die Z. M. met de beide Vorsten, de Prins van Oranje en Prins HendrikPrins Frederik en de leden van het Kapit tel, generaal Duycker en de overige leden der feestcommissie vormdemaar vooral het oogenblik toen de ridders en oude strijders staande Z. M. in hun midden ontvingen. De feestredenaar betrad daarop den kansel, en ving zijne rede aan met het gewigt der vereerende taakdie hem was op gedragen te erkennen en na met korte trekken den oorsprong en het doel der instelling van de Militaire Willems-orde te hebben vermeld, schetste hij haar als het eerste en oudste monument van de meest gezegende en roemrijke gebeur- <tenissprekender en onvergetelijker dan de Leeuw van graniet op het slagveld zelf. Wij mogen ons onthouden van eenig verder verslag dezer redeomdat zij weldra met de daarop gevolgde toespraken in het licht zal verschijnenwaar van Z. M. de Koning de opdragt welwillend heeft aange nomen. Zij bepaalde zich hoofdzakelijk, zoo al niet uitslui tend tot al hetgeen de ridder-orde betrof en bleef met di plomatisch beleid op dat beperkt gebiedwaartoe de rede naar volgens het reglement van administratie en discipline van 25 Junij 1815 ook verpligt was. Niet alzoo was de geest of strekking der toespraak, die M. met onbeschrijfelijke verheffing van toon en waardig heid daarop liet volgen na den redenaardie den kansel ver laten had een warme dankzegging te hebben toegebragt. Zich rigtende tot de aanwezige ridders en oude strijders was het in ondubbelzinnige krachtige taaldat Z. M. hunne aan het Vaderland en Zyn geslacht bewezene diensten erkende en niet kunnende uitdrukken in woorden wat zyn hart gevoelde, dit alleen kon zeggen: Ik heb u lief, gelijk gij mij lief hebt. Aandoenlyk was het tooneeltoen de Koninklijke neef zioh tot Zijn Vorstelyken oom wendde en het zilveren eereteeken Hem overhandigdedaarby voegendedat, zoo iemand, Hy Prins Frederik het waard was dat eere- en herinneringstee- ken te dragenzich het tot een voorrecht rekenende het Hem persoonlijk te overhandigen nu dat niet door Zijn bemin den Vader had kunnen geschieden. Volgens ridderlyke gewoonte drukte Z. M. een kus op de wang Zijns ooms en omarmde Hem naar krijgsmans stijl. Diep geroerd en met gepasten eerbied boog de Prins de knie en dankte Z. M. voor die eer, waarop de Koning onder herhaalde toejuichingen de tot overige Prinsen en de oude kry- gers weder een warm woord van dank rigtte. Toen stond onze grijze stadgenoot, de heer W. Verkouw die als sergeant majoor bij de infanterie onder den Prins van Oranje bij Wa terloo streedvan zijn zitplaats op en zeide tot Z. M., dat de oude strijders niet meer in staat zijn voor Koning en Va derland de wapenen op te vatten maar die taak zullen over laten aan hunne zonen en de zonen van hunne zonenwaarop Z. M. antwoordde, dat hy ook dit Zynen zonen zou op het hart drukken. En nu zich wendende tot de officieren en de leden der feestcommissie die Hem omringden wien hy eenige wel willende woorden toevoegde, verliet Hij zijn plaats, om het kerkgebouw te verlaten. Onder herhaalde aanhoudende toejuichingen begaf Z. M. zich op wegbegeleid door Z. K. H. Prins Frederik, maar naauwelijks de laatste trede van den trap afgestegen zijnde trad een oud-strijder tot den Prins toeom Hem op harts- LE1DSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vjjjf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12}- Cts. Gebaorjg-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; 0 u. 6 m.; 9 n. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags,[6 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2j u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 85 m. {•avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpo.t. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. HijUs-Telegroaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av.Spoorweg-Telegraat' dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op on bepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Douderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nur. - De Gemeente'Architect is te spTeken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aoeijusen, eltjks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoynsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van VRyks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 unr. Tan Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1