Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. schutterij en van de in bezetting liggende korpsen infanterie en artillerie te paard, waarbij de majoor d'Harvant voor het eerst in de nieuwe uniform zich vertoondebovenal een treffend gezicht opleverde van een tal van ridders en strijdersdoor ouderdom eerwaardig, door de gebreken des ouderdoms in drukwekkend, door gewigtige herinneringen opgewekt en op gewonden soms nog door levenlustigheid uitstekend. Op het plein van het Invalidenhuis aangekomen schaarde zich dc stoet in lange reijen, waarvan aan het hoofd stond de Leidsche al'deeling der vereeniging het Metalen Kruis, die ons ook nog blijft en moet blijven herinneren aan dagen van bauge zorg en die zulk een stoel evenzeer opluisterde. Nadat het .muziekcorps onzer schuttery het volkslied had doen hooren rigtte de generaal Duycker het woord tot de feestgenoodigden die nu zich hadden vereenigd. Hij heette hun in krijgsmanstaai welkomen begroette in hen de dap perendie van 1813-1815 gestreden hadden voor het be zit en behoud der onafhankelijkheid van den vaderlandschen grond. Hy sprak van het voorrecht hunner aanwezigheid om op den volgeudeu dag een gouden feest te vieren, waar mede onze beminde Koning hunne diensten wilde erkennen, waardoor aan het jongere geslacht een spoorslag tot pligts- betrachting zou worden gegeven en trouw aan Koning en Vaderlaud werd bevorderd. Het Leve de Koning weergalmde daarop uit aller mond en de volksliederen werden daarop weder gehoord. - Eeuige ververschingen werden vervolgens door de zorg der feestcommissie aaugeboden en terwijl velen aldaar verbleveu en onthaald werden om ook aldaar nacht verblijf te houden terwijl de plaats feestelijk was versierd eii verlicht, werden de overige, voor wien in andere gebou wen een behoorlijk ontvangst tot nachtverblijf was bereid door de verschillende. HH. Officieren vau de zeemagthet Nederlandsche en het O. I. leger, allen ridders der Militaire Willems-ordedaarheen geleid en door diezelfde zorg op een ordelijke en allezins voldoening gevende wijze een behoorlijke nachtrust verzekerd, zoodat de generaal Duycker nog aan dien avond van allen rapport ontving't was in orde. Een ander deel der oude strijders begaf zich of naar hunne Leidsche vrienden, of naar de onderofficieren-sociëteit op de Haarlemmerstraat, alwaar zich het hoorn muziek van het 4de reg. infanterie liet hooreuof naai de sociëteit Amicitia, waar zij met hunne dames een vrijen toegang en zeer aange name ontvangst vonden, 't Was een sclioonen avondbegun stigd door lief wederdie voor den volgenden feestdag veel te hopen gafmaar ook reeds veel te genieten voor hem die de eigenaardigheid van het Nederlandsche volkskarakter kent en waardeert. Z. M. heeft tot commandeur der orde van de Eiken kroon benoemd graaf O. L. van Limburg Stirumlaatstelijk burgemeester der gemeente Zutphenvoorts: tot ontv. der dir. bel. enz. te Schinveld F. H. Thorbecke, thaDS te Bel- lingwoude; te Slochteren H. Lunsinghthans te Koudum te Kampen N. C. J. Velius Baert, te Bolswardte Bols- w,ard H. K Pel, thans te Wolvega; te Vlaardingen S. L. Hoffmaun, thans te Lobith en tot ontv. der iu- en uitgaande rechten en accijnsen te BellingwoldeK. Pel, ontslagen metertaxateur te Arnhem. Z. M. heeft goedgevonden 1°. bij het wapen der maréchaussee te benoemen, bij de divisie van Noord-Brabant en Zeeland tot kapitein de 1ste luitenants A. J. Kluppel en J. A. C'happuis, beiden van het wapen; 2°. bij het wa pen der maréchaussee over te plaatsen bij de divisie in Noord-Brabant en Zeeland, in zijnen rang, den laten luit. F. Siemerink van het 5de regem. dragondersbij de divisie van Limburg, als lsten luit., den laten luit.-kwartierm. M. A. Diekhof, van het 4de regem. infanterie; voorts zijn de luit. ter zee Isle kl. C. Star Nauta, en de luit. ter zee 2de kl. A. J. A. vou Kellner, op hun verzoek, met den laatsteu dezer maand eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot het toe- zigt op de iurigting en den gang van het werk ter Alge- meene Landsdrukkerij te belasten den referendaris hoofdredac teur van de Nederlandsche Staats-Courant Mr. E. G. Lagemans, voorts benoemd tot lid van hel hoog militaire gerechtshof Mr. G. J. Fabiusthans raadsheer in het prov. gerechtshof in Drenthe; tot griffier bij het kantongerecht te Hindeloopen Mr. J. J. Kuipers, advocaat te Leeuwarden tot vice-presi dent der arrond.-rechtb. te Amsterdam, Mr. G. Dronsberg thans rechter in die rechtbankvoorts tot burgemeester der gemeente AspereuC. J. M. Pompe en tol arr.-ijkers der maten en gewigten C. J. van Kerkwijk en W. D. J. Koentz; terwijl op verzoek eervol ontslag is verleend aan Mr. J. Lohman Janssonius als burgem, van Uithuizermeden en aari Mr. J. Koning als burgem. vau Oldemarkt. - Z. M. heeft tot lid in den Raad van Neêrl.-Indië benoemd, den heer F. NNieuwenhuyzen laatstelijk resident van Soerakarta, vroeger luit.-kwartierm. bij de mobiele Leid sche schutterij. - De Koning van Pruissen heeft den Commissaris des Konings in Limburgdie reeds met twee Pruissische orde- teekenen begiftigd waseen prachtige gouden snuifdoos, met het Koninklijk naamcijfer in brillanten, ten geschenke gege ven. De doos die een weinig grooter is dan een gewone snuif doosprijkt, op de vier hoeken van het deksel met vier schitterende diamanten. In het midden is een rondte van email, ter groote van een thaler, waarin het naamcijfer uit een aantal brillanten is gevormd. Z. M. is heden Woensdag morgen ten twee ure uit 's Hage per extra-trein over Rotterdam naar het Loo gereisd. H. M. de Koningin is Maandag namiddag per extra- trein uit de residentie vertrokken vergezeld van Z. K. H. Prins Alexander, die tot Hellevoetsluis H. M. uitgeleide deed op haar reis naar Engelandmet het Koninklyk jagt de Leeuw tot Hellevoetsluis, alwaar H. M. dadelijk overstapte op Z. M. stoomschip Cycloop, die ten 3 ure heeft zee ge kozen. De Tweede Kamer is opgeroepen tot hervatting dei- werkzaamheden op Dingsdag 4 Julij. Dingsdag zijn van 's Hage naar Leiden per Holland- schen Spoorweg vervoerd ruim 3000 personen. De oud® krygers en ridders van de Militaire Willems-orde zijn daar onder niet begrepen. Maandag heeft aan het lokaal van het provinciaal bestuur te 's Hage de aanbesteding plaats gehad vanhet onderhouden van en het doen van eenige herstellingen aan de gebouwen en aanhoorighedenbehoorende tot het Konink lyk postkantoor te Leiden. De minste inschrijver was de heer P. G. Houthuyzen te Leiden, voor f 333. De prov. geneeskundige commissie te 's Graven hage heeft o. a. als vroedmeester toegelaten de heeren W. K, Schoorel en G. C. M. Aalbertsberg van Leiden. Op last van den Bisschop van Bredazijn in al de kerken van dat Bisdom gebeden voorgeschrevenom van den Hemel regen aftesmeeken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 5 8°, te 10 uur 5 5°. Dingsdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 59°, 's middags te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 64°, te 5 uur 63°, te 8 uur 56°, te 10 uur 52°. Woensdag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 5 6°, 's middags te 12 uur 64°, te 4 uur 67°. Men leest in The Evening Star, dat onder de Engel- sche parlementaire stukken een officieel verslag van den Rijks inspecteur der spoorwegen gevonden wordt, dat ten opzigte van het reizen op de spoorwegen de volgende verklaring inhoudt, die in lateren tijd een zonderling denkbeeld van de zeden en gewoonten der Engelschen iD het jaar 1865 geven zal: //De heeren reizigers, en evenzoo de spoorweg beambten van alle klassenweigeren ten stelligste met een zwalfke vrouw alleen te reizenin het denkbeeld dat de gewone voorzigtigheid voorschrijft, op die wijze alle gevaar

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2