op, om van den heer burgemeester Mr. P. G. Hubrecht te ontvangen een hartelijke toespraak tot de hoofdpersonendie getuigde van belangstelling in hetgeen de feestcommissie had ontworpen en ten uitvoer gebragt; en tot'roem strekte van de gezindheid en gehechtheid der bevolking voor Oranje en Nederland, ook onder de Leiderdorpsche jeugd, 's Avonds was de dorpstraat geïllumineerdterwijl met het afsteken van een vuurwerk op den Rijn, die langs het dorp vloeit, en het houden van een bal het feest werd besloten waarop de meeste orde en niet de minste ongeregeldheid heeft ge* heerscht. De openbare vermakelijkheden die van stadswege op het exercitieveld aan den singel tusschen de Mare- en Rijns- burgsche poorten op Dingsdag 27 Junij zullen worden ge geven bestaan in onderscheidene kunstverrigtingen gooche len enz. enz., - alles onder bestuur en leiding van onzen bijna 8Ojarigen landgenoot, den heer Bamberg. Zij zullen ten half vijf uur aanvangen en door muziek worden afgewis seld om ten half negen uur te eindigen. Waar zullen de oude strijders van 1813-1815 bin nen Leiden toch gehuisvest worden De Minister van Oor log had niet zulk een talrijk bezoek gewacht en terecht, want het was onmogelijk in de bureaux van het departement eeD lijst te maken van de in leven zijnden, daar alleen uit een herhaalde oproeping kon blijken, dat er nog 2800 strij ders in leven waren. Door de plaatselijke gesteldheid be perkt, moest men dus voor het aantal slaapplaatsen een grens zoeken tusschen hen, die zich hadden aangemeld. Vandaar, dat men zoovelen moest afwijzen en slechts voor een deel zorgen. Hoe? dat hebben we gezien. Uit een bezoek in de onderscheidene localen afgelegd is ons gebleken dat onderscheidene localendoor de feest commissie voor het nachtverblijf bestemdop een uitstekende wijze zijn ingericht. De zalen zyn luchtig, en zindelijk en ruim; de slaapplaatsen voor afzonderlijke ligging van hel dere en doelmatige fournituren voorzienwasch- en drinkge reedschap, spiegels, stoelen, verlichtingbreede gangloopers in de middenpadenen al wat tot een goed logement be hoort ontbreekt er niet, zoodat geen de minste twijfel be staat of zij, die van deze gelegenheid gebruik maken, zullen tevreden zijn voor de goede zorg die daaraan is besteed. De feestcommissie kon niet meer doen dan zij gedaan heeft, met de middelen die haar ten dienste staan, tot regeling van nachtverblijf voor zulk een talrijke menigte van gasten. De garnizoenskommandant verdient allen lof voor de wijze, waarop hij den hem opgedragen last heeft vervuld en niet minder de manschappen van het bataillon infanterie die dat alles hebben uitgevoerd. Er is wel gelegenheid die lokaleD te be- zigtigen. Wij moeten ons berigt Id het vorig nommer aanvul len met de mededeeling, dat de heer S. A. Meerburg met den heer B. F. Krantz het oranjedoek geheel ter beschikking hebben gesteld tot versiering van de Hooglandsche kerken dat de Ridderzaal op de Ruïne nu reed3 blijken draagt van een luisterrijke versiering, welke onder de leiding van onzen gemeente-architect, door onzen in dat vak zoo bekwamen stad genoot, de heer C. van den Berg, wordt uitgevoerdwaar van wij nader een beschrijving geven. De onderofficiers-societeit in het Neêrlandsch koffijhuis op de Haarlemmerstraat, zal Dingsdag avond voor de oude strijders geopend zijn, alwaar zich de muziek van het 4de regem. infanterie zal laten hooren. De feestcommissie heeft, naar men ons berigt, bezwaar gemaakt om de eerewacht van Leidsche jongelingen, die zich reeds gevormd had, toetelaten in de optogten, die Maan dag en Dingsdag met de oude strijders zullen worden gehouden. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 67°, des avonds te 8 uur 63°, te IC uur 62°. Zaturdag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 64", 's middags te i2 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 61°. Buitenlandsch iNieuws. Antwerpen is 11. Donderdag op nieuw door een ern stige ramp getroffen. In den loop van den ochtend had men een schip, in het Brouwersvliet liggende, geladen met 311 vaatjes ongezuiverde petroleum. Omstreeks 8 ure op den avond, juist gedurende den eb en terwijl al de vaartuigen van de bin - nenlandsche vaart op het drooge in den modder zatenbad aan boord van het met petroleum geladerr schip een ontplof fing plaatsten gevolge waarvan het vaartuig onmiddellijk in brand vloog, terwijl het vuur zich in korten tijd aan de overige vaartuigen mededeelde, die, bij gebrek aan water, zich niet konden bewegen. Op het oogenblik van dit schrij ven zijn zes vaartuigen geheel vernield en de overigen drei gen hetzelfde lot te ondergaan, vermits de brand voort duurt. Het Brouwersvliet is omringd door verschillende iudustrieele etablissementen, zooals rijstpelmolens, oliefabrieken de groote distilleerderij van v. d. Bergh en Comp., magazijnen van hout, steenkolen, enz. Wat de schepen betreft, is aan geen behoud te denken. De geheele brandweer is ijverig bezig om zoo mogelijk den braud te blusschen en zelfs de spuiten uit Mechelenmet het daarbij behoorende personeel, zijn op de plaats des onheils aanwezig. Ook het garnizoen de gendar merie en al de stedelijke autoriteiten bevinden zich aldaar om hulp te verleenen en voor de goede orde te waken. De brand, ontstaan aan boord van het Nederlandsche tjalk schip Gesina, kapitein Wolvenga, heeft ongeveer vijf uren aan gehouden. Op het oogenblik van de uitbarsting bevonden de schipper en zijn vrouw zich op het voorschip en werden om vergeworpen. De man viel op een daarnaast liggend schip zyn vrouw daarentegen viel tusschen de twee schepen in eu zou een prooi der vlammen geworden zijn, indien het haar man niet gelukt was haar te redden en haar in een nabu rig huis over te brengen. Op het achterschip bevond zich een oude tante des schippers, 73 jaren oud, benevens de schippersknecht. De laatste wierp zichofschoon ernstig ge wond, in het kanaal en werd weinige oogenblikken daarna gered. De oude vrouw daarentegen was buiten kenuis op het dek neergevallen. Vier moedige personen slaagden in spijt van de vlammen, haar aan hare kleederen op de kaai te trekkendoch op het oogenblik dat zij haar gered waan den scheurden de kleederen af en viel het slagtoffer wederom te midden der vlammen. Middelerwijl verspreidde het vuur zich meer en meer terwijl de vloed eerst na vier ure zou gaan opzetten nie-* mand kon dus een andere gedachte koesteren dan dat de vijf-en-twintig schepen een prooi der vlammen zouden worden. Intusschen slaagde men een verdere uitbreiding der vlam men te voorkomentotdat ten half een ure des nachts de vloed kwam opzetten. Toen er 8 voet water was zonken de zes brandende schepen eensklaps onder een vreeselijk geweld en daarmede was de brand gebluscht, Ten twee ure des nachts dreven echter de brandende vaten petroleum nog op het water. De oorzaak van het onheil is onbekend. De navolgende schepen hebben door den brand geleden. De Gesina, Nederlandsche tjalk komende van Hamburgen toe- behoorende aan schipper Wolvenga, is totaal weg met de lading. Niet verzekerd. De Twee Gebroeders, van Antwer pen, totaal weg. Niet verzekerd. De Désiré, van Leuven, de Martha Johanna, van Temsche, de Louisa, de Zwaluw van Leuven, de Rosalievan Antwerpen, (allen onverzekerd) zijd grootendeels vernield, alsmede de Nederlandsche tjalk Elsina, welk schip en lading echter bij een Nederlandsche maatschappij geassureerd zijn. De geleden verliezen zijn nog niet met juistheid op te gevenzij zijn evenwel zeer aanzienlijk. Het lijk van de ongelukkige Grietje Wolvenga is Vrijdag morgen ten acht ure geheel verkoold opgehaald. Er heeft te Londen een meeting plaats gehad onder voorzitting van den Aartsbisschop van Canterbury, ter be vordering van de opvoeding der kinderen uit den middel stand. Het doel was voornamelijk aanbeveling van de inrig- ting, //College of St. Nicholas" geheeten. De eer van den dag kwam weêr toe aan den heer Gladstone, die een uit nemende speech ten beste gaf, waarin hij.de bestaande in stellingen ten behoeve van de hoogere standenmet al hare gebreken, hoogelijk roemde, en er op wees, hoe tegenwoor dig aan alle oorden behoefte gevoeld werd. Een deelgenoot van het groote bankiershuis Drummond en Comp. te Londen, de heer Andrew Drummond, is ge storven in den ouderdom van 71 jaren. Hij stamde van vaderszijde af van burggraaf Stratballan en van moederszijde van graaf Egmont. De heer Richard Thornton de oudste der hande laars-kapitalisten te Londen, is Woensdag morgen op 89ju-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2