Buitenlandsch Nieuws. aan dit geruchte eenig waarschijnlijkheid geeft, is dat 9edert geruimeu tijd geen berigten van die reizigers zijn ontvangen. Maandag avond li. ontstond te Niersen in de nabij heid van Apeldoorn, een hevige brand, waarbij twee nog jeugdige kinderen een prooi der vlammen werden. Naar men verneemt, heeft de heer G. C. Klerk de Reus te Rotterdamkandidaat bij het prov. kerkbestuur van Noord-Holland voor het beroep naar de Herv. gemeente te Oosterwolde en Fochtelo (Friesland) bedankt, hebbende toe zegging voor het beroep te Heilo bij Alkmaar. Maandag morgen trok een schaar van ongeveer 120 kinderen in feestdoseh gekleed en versierd met breede orauje- sjerpeo, twee aan twee in statigen optogt uit de speelplaats van de Christelijke school voor meer uitgebreid lager on derwijs aan den Stillen Rijn. Onder het geleide van de on derwijzers en onderwijzeressen begaf die kleine stoet zich door de Vrouwensteeglangs de Breedestraat en Noordeinde naar de zaal voor Christelijke belangen. Onder het spelen van het Wilhelmus van Nassouweu door het orgel trokken de kinderen de rijk met tropiieën en vlaggen versierde zaal binnendie reeds bezet was door de ouders en belangstel lende vrienden. Toen het orgel zweeg en de kinderen ge plaatst waren openden zij haar feest met het driestemmig zingen van eenige coupletten van het volkslied van Tollens, afgewisseld door jongens en meisjes stemmen. Ds. Tichler betrad daarop het spreekgestoelte, heette de schaar kleinen welkom en sprak naar aanleiding van dezen dag eenige woorden om hun te wijzen op Goddie de overwinning aan onze strijders gaf in de velden van Waterloo en Quatre- Bras; bragt hun onder het oog de zegeningen en voorrech ten door die zege verkregen en schetste hun den moed en de zelfopoffering onzer dapperen en van onzen edelen Willem van Oranje die met zijn heldenbloed voor altijd de smet uitwischte die Frankrijk op ons land gebragt had. Hierop werd door de kindereu een driestemmig toepasse lijk lied gezongen dat heerlijk klonk op de wijze van het Engelsche volkslied //God save the Queen waarna ze op eenige ververschingen onthaald werden. Eene kleine pauze volgde toen. De Hoofdonderwijzer namnadat de kinderen weder hadden plaats genomen, het woord, en wees ze nog maals op de helden van Waterloo, op Wellington, Bliicher en op onzen geliefden Prins van Oranje wiens buste zoo heerlijk in het midden der zaal prijkte, omgeven door krijgstrofeën met oranje en nationale kleuren. Evenals de vorige spreker zocht hij hun eerbied iuteboezemen voor de dappere heldeu van die dagenen zeer verrassend was het voor iedereentoen de Hoofdonderwijzer de kinderen opmerkzaam maakte dat een dier dappere strijdersversierd met de medaille van Waterloo, in hun midden tegenwoor dig was. Ah door één tooverslag stonden al de kindereu op, en keerden zich tot den waardigen grijzen kryger, de heer W. V. vroeger sergeant-majoor in dienst; hij plaatste zich midden onder hen en meer dan honderd jeugdige stem menzongen het: //Lang zal hij leven" hem vrolijk toe. Treffend was dat oogenblik; de grijsaard door aandoening overstelpt, kon geen woord uiten en moest naar zijn plaats worden teruggeleid. Menig jeugdig oog vooral onder de jon gens, bleef nog langen tijd met blijkbaren geestdrift op den ouden man gevestigd. Na de toespraak van den Hoofdonderwijzer werd weder om een toepasselijk en schoon lied door de kinderen gezon gen op de wijze //Vrijheid zoo te minnen." Het gezang getuigde van het degelijk onderrigt dat ze ook in die kunst ontvangen. Na eenige verpoozing, zongen de kinderen staande en met plegtigeu eerbied het schoone ode couplet van het Ne- derlandsche volkslied. Een der bestuurderen de heer R. betrad hierop de spreek plaats en besloot liet feestuur met nog een hartelijke toe spraak tot de kinderen. Hij drukte hun op het hart nooit deze ure te vergeten, cn nooit de namen te vergeten van Waterloo, Quatre-BrasWellington, Blücher en wel het al lerminste onzen dapperen Willem II. Na nog eenige woor den tot de ouders en belangstellenden gerigt te hebben verzocht de spreker aau de geheele vergadering te zingen Gez. 96. In dezelfde ordewaarmede de schaar kleinen de zaal was ingetreden trad ze nu ook daaruit, en begaf zich in de beste orde langs het Noordeinde, Breedestraat voorbij het Stadhuis, Korenbrug9teeg Vischmarkt en Aalmarkt te rug naar de schoollokalen waar de kleine schaar ontbon den werd en ieder vrolijk en wel voldaan huiswaarts keerde. Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van het ongeval aan den postiljon tusschén 's Gravenhage en Leiden overkomen, wiens kar door den nachtwagen is omvergewor pen. De postiljon zou ten gevolge van den val zijn over leden. Uit officiële mededeeling blijkt echter dat de lijkschou wing bewezen heeftdat de man door een beroerte moet getroffen zijn vóór dat zijn kar met den nachtwagen in aan raking kwam, terwijl volgens een persoon, welke op dien wagen medereed de koetsier zoo ver mogelijk heeft uitge haald terwijl de postkar van het midden van den weg niet is afgeweken. De postiljon moet dus toen reeds buiten be wustzijn zijn geweest. Naar men verzekert is de Leidsche afdeeling van het Metalen Kruis ook opgenomen in het programma der aan staande feestviering voor de oude strijders van 1813-1815 en de ridders der Militaire Willemsorde, om deel uittemaken van de verschillende optogten. Wij vernemen dat de inrichting van het gebouw op het plein van de Ruïne tot een ridderzaal voor de bijeen komst van het kapitei van de Militaire Willemsordealdaar op Dingsdag 2 7 Juny te houden, is opgedragen aan den gemeente-architect den heer J. W, Schaap en dat tot dat einde onze stadgenooten de heeren B. F. Krantz en F. IV. van Hartrop, ter beschikking hebben gesteld een aanzien lijke hoeveelheid oranje en nationaal vlaggendoekterwyl ook de aloude roem der Leidsche lakenfabriek zal worden op de proef gesteld door het gebruik van Leidsch laken voor de versiering van de zaal. Naar wij vernemen, hebben HH. Bui gem. en Weth. ver zocht Z. M. den Koning te mogen ontvangen en begroeten aan de grenzen der gemeente bij Hoogdeszelfs komst op a. s. Dings dag maar heeft Z. M. voor dat eerbewijs beleefdelijk bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 67°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 60°. Vrijdag morgen te 5 uur 58°, te 8 uur 66°, 's middags te 12 uur 74°, 's namiddags te 4 uur 76°, Naar aanleiding van het halve eeuwfeest der batailie van Waterloo, heeft de Koning van Pruissen aan den ka merheer Blucher, den majoor graaf von Gneisenau den geh. regeringsraad von Zieten en den geh. regeringsraad vrijheer von Miifflingridderordes verleend. Bovendien hebben een aantal bevorderingen bij de armee plaats gehad. Den 18den dezer is te Wiesbaden het gedenkteekeu onthuld, opgerigt voor de bij Quatre-Bras en Waterloo ge vallen Nassausche krijgslieden. Het monument, op het Louise- pleinis een fraaije obeliskop wier voet de namen der gesneuvelden met gouden letteren gegrift zijn. Van de 800 nog levende veteranen waren ongeveer 6 50 bij die plegtig- heid tegenwoordig; onder hen bevond zich Heinrich von Gagernthans wonende te Weenenen die op nog zeer jeugdigen leeftijd een roemrijk deel aan den slag van Wa terloo genomen heeft. Uit Hamburg wordt medegedeelddat de Nörresundby in Jutland, 53 gebouwen door een hevigen brand vernield zyn. De schade is aanzienlijk. Wegens de berigten betreffende de cholera in Egypte, heeft de direciie van het postwezen te Londende naar IndiëChina en Australische mails in gesloten bussen en kisten, in plaats van in zakken verzonden. Drie maanden geleden slikte een meisje te Briatexte een speld in. Na een bijna duldeloos lijden in alle deelen van het ligchaamwaar de speld passeerde, is deze einde lijk uit het ligchaam gekomen en wel tusschen den ringvin ger en den grooten vinger van de linkerhand. Zaturdag avond is het uitgestrekte houten Turnge- bouw buiten de Koningspoort te Stettin geheel afgebrand en is het grootste gedeelte der turnwerktuigen daarby ver loren gegaan. Zondag 11. hebben in de nabijheid van Grensheim twee stoombooten elkander aangevarentengevolge waarvan de Guttenberg gezonken is, terwijl de Agrippina van de Nederl.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2