1"; N°. 1640. Vrijdag 23 Junij. A0.1865. Binnenlandse!] Nieuws. IlllfSIII in I, II I. Ill Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.76. Iedere regel meer 12». Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 ra.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags,|5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savouds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 26 vaa elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegrauf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11I uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect ia te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 82 uur cn van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maaudag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Deze Couraut verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom-: mers Vijf Cents. Z. M. heeft M. J. van Duyl, op verzoek, eervol ont slagen als spoorweg-opziener; voorts benoemd tot substit.- griff. bij de arrond.-rechtb. te Deventer Mr. F. G. Iiouck, thans griff. bij het kantongerecht te Oldenzaaltot notaris binnen het arrond. Zutphenter standplaats Terborgge- meeute Wischden heer G. H. van Everdingen candidaat- notaris, thans burgemeester en secretaris der gemeente Buren alsmede plaatsverv. kantonrechter in het kanton Culemborg uit welk laatstgemelde betrekking aan hem teveDS eervol ont slag wordt verleend. By ministeriële beschikking zijn, met ingang van den lsten Julij 1865, bevorderd; tot opzigter van den water staat der 1ste kl, J. Justema, thans opz. der 2de kl.; tot opz. van den waterst. der 2de kl. D. Kramer, thans opz. van de 3de kl.; tot opz. van den waterst. der 3de kl. F. J. H. Pommée, thans opz. 'der 4de kl. Bij gelijke beschikking is, na voorafgaand vergelijkend examen, met ingang van denzelfden datum benoemd tot opz. van de 4de kl. A. C. Haartsen. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dingsdag den 27sten Junij a. s., niet plaats hebben. Bij gelegenheid, dat de Gemeenteraad van 's Graven hage onlangs een adres behandelde, waarbij strafbepalingen werden verlangd tegen de openbare dronkenschapzeide een der leden het navolgende: //Ik heb in een vroegere ambte lijke betrekking mij opgedragen gezien, om al de vonnissen in Zuid-Holland bij rechtbanken en kantongerechten in straf zaken gewezen nategaan en ik herinner mij zeer goed dat bijv. te Leiden, waar een dergelijke verordening bestaat, het aantal veroordeelingen zóó groot was en mij zóó trof, dat ik een tabelletje gemaakt heb, waarop ik het aantal maandelijks aldaar ter dezer zake gewezen vonnissen ver meldde. Het recidivaat was schier oneindig. Ik geloof dat, als wij een dergelijke keur maakten wij daardoor wel hon- derde vonnissen zouden in het leven roepen maar nog vol strekt geene matige lieden maken die geen jenever dronken; en als ik spreek van. honderde vonnissendan spreek ik tevens van niet te verhalen kosten van honderde processen." De Yolksvriend merkt daarop het volgende aan: //het gevaar waarin een dronken mensch op de straat zich zeiven en anderen brengt, de onzedelijkheid der vertooning van een mensch in dierlijken toestand en de menigvuldige misdrij ven in dronkenschap begaanwettigen volkomen het be straffen van openbare dronkenschap als politie-overtreding. Het in bewaring nemen van dronkaards door de politie is niet genoegzaam; het is de verschijning voor den rechter, verscheidene dagen na het plegen der overtreding en vooral de openbare veroordeeling, die moet strekken om een heil- zamen afschrik te verwekken. De straf moet niet in boete, maar in een gevangenisstraf bestaan, anders drukt zij onge lijk, daar de meervermogende zich van de schande zou af maken door het maximum der boete te betalen." In 1864 zijn te Leiden 320 personen veroordeeld tegen 284 in 1863. - Gedurende de twee Pinksterdagen en op den dag der Leidsche maskerade, zijn over den Hollandschen Spoorweg vervoerd 60000 reizigers en voor plaatsbriefjes ontvangen ƒ3 9000. Te Amsterdam hebben Maandag avond in het Paleis voor Volksvlijt 1800 kinderen van de armenscholen eenige liederen gezongenafgewisseld door het muziek van het or kest. De oude strijders waren uitgenoodigd en namen plaats op de gallerijwaar zij tevens werden onthaald. Te Rotterdam heeft het raadslid Mr. H. J. van Buren de jongensdie deel genomen hadden aan den optogtont haald in het hotel de Hertog van Wellington. Als een bijzonderheid wordt uit Harlingen gemeld dat niet alleen de Engelsche schepenwelke in die haven verblijf hielden, maar ook de Fransche bij gelegenheid der Waterloo-festiviteiten deel namen aan de algemeene vreug debedrijven door lustig de vlaggen te laten waaijenen dat ook de gezagvoerders eu verdere opvarenden blijkbaar met genoegen de optogten en volksvermakelijkheden hebben bij gewoond, ja zich zelfs, zonder aansporing van anderen, met oranjelinten hadden getooid. Woensdag heeft Mr. H. A. Neeb de pleidooijen Vóör de arrondissements-rechtbank alhierbetreffende het geschil over het beheer der kerkelijke bezittingen van de Nederd. Hervormde gemeente te Leiden, voortgezet door namens de eischeresse, de Nederd. Hervormde gemeente in en door de nieuwe gemeente-commissie handelende, het recht van auto nomie te verdedigen tegen namens de gedaagdende oude gemeente-commissie, gevoerde bestrijding. Na een voorwoord,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1