Buiteniandsch Nieuws. tuigen en neemt deze gelegenheid te baat om zijn veront waardiging te uiten over vele jougere geleerden van den tegenwoordigen tijddie de verdiensten van hunne voor gangers miskennen. Zij staan op de schouders van hunne voorgangers en misbruiken maar al te zeer die positie, om deze schouders te vertrappen. Als een voorbeeld van vlijt en naauwgezetheid uit vroegeren tijd vermeld hij een schrij ver, van wien bekend is, dat hij een werk van acht deelen alvorens het uittegeveneigenhandig tweemaal in het net geschreven had. Te Groningen is Vrijdag de nieuwe beurs ingewijd, De geheele stad was bij die gelegenheid in feestdoschniet het minst de omtrek van 't gebouw en dat gebouw zelf. De burgemeester heeft in een lange en belangrijke redevoe ring de geschiedenis geschetst van de beide vorige beursgebou wen in 1774 van hout en in 1826 van steen opgetrokken, daarbij op de uitbreiding van den handel wijzende, die telkens grooter gebouw had gevorderd. De HH. Mr. Nap en Schilthuis hebben op deze toespraak geantwoord. Ten 12|- uur was er matinee musieale der Hannov. drag, in de Harmonie; ten 3 uur werden de volksspelen op de Visch- markt gehouden, onder begeleiding der Ernbder kapel, waar aan velen deelnamen en die groote vrolijkheid opwekten. Des namiddags en avonds hebben zich de Embder muziekanten telkens doen hooren. Des avonds was het feest in 't beursgebouw door de drag, muziek en de liedertafel werd het muziekale gedeelte vervuld. Onderscheiden gebouwen zijn geïllumineerd. Zalurdag was er matinee en soiree in de Harmonie, volks concert in de beurs en serenade aan burgem. en wethouders op 't Raadhuis. Zaturdag middag is er te Zutphen wederom een on geluk op den spoorweg gebeurd. Een metselaar die in de buurt van deu Laatsten Stuiver op de baan naar Deventer werkzaam was, werd door een trein met grint zoodanig overreden, dat hij letterlijk in tweeën gesneden was; mis bruik van sterken drank zegt men was daar evenwel de oorzaak; van daar hij zich in beschonken toestand zou bevon den hebben en zich daarom niet genoeg in acht nam. Bij den Leidschen gemeenteraad zijn in de zitting van 3 Junij 11. overgelegd de plans en voorwaarden voor den bouw van localen voor de instellingen van hooger en middelbaar onderwijs. Naar wij vernemen is het plan om de bij het gymnasium, de hooger burgerschool en de burgeravond school in gebruik zijnde localen tot dat doel te verbouwen, zoodat zij voldoen aan de eischen van zulke instellingen. De inteekening voor een contrapartij aan het Leidsche studentencorps is zoo talrijk dat de commissie haar plan zal kunnen uitvoeren; maar welligt zijn er nog, die om een of andere reden gewacht hebben met hunne deelneming aan die beleefdheidspartij; voor hun bestaat er daartoe nog ge legenheid en hoe talrijker de deelneming is, hoe luisterrijker het feest zijn zal, dat in elk geval het bewijs zal geven, hoe voor zulke opofferingen de Leidsche burgerij niet terug deinst. Zijn er ook die bezwaar hebben tegen een feest op Zaturdagavond de feesten, die de Leidsche burgerij in 1850, 1855 en 1860 gaf, hebben 3teeds uitgemunt door een be tamelijke feestviering, door een smaakvolle inrigting, door uitstekende orde, door een ieder bevredigenden afloop. Op zulke feesten en die ze regelden en bestuurden is ook de spreuk toepasselijk: la style c'est 1'homrae. Wij vernemen dat dezer dagen in druk is verschenen het programma van de vereischte kundigheden om tot een der vijf klassen van de hoogere burgerschool te worden toe gelaten. Aan belangstellenden in deze inrigting van onder wijs raden wij ten zeerste aan hiervan kennis te nemen door zich te wenden tot Dr. de Loos, directeur der hoogere burgerschool, bij wien genoemd programma gratis is verkrijg baar gesteld. Ouder de feesttoonen die het hart stemmen tot een blijde en dankbare, ernstige en betamelijke viering van den 50sten verjaardag der overwinning bij AVaterloo, tellen wij een zang des tijds: Broeders, ziet op naar Hooger! vervaardigd door onzen stadgenoot J. K. de Regt, opgedragen aau en met welwillendheid aangenomen door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. De Leidsche studentenfeesten zijn afgeloopen en nu is de beurt aan de Leidsche burgerijom weldra het Leiilsch stu dentencorps een luisterrijk blijk van erkentelijkheid te ge ven op den dag der verjaring var. H. M. onze -geliefde Koningin die tot voorbereiding strekken zal van een waar dige herinnering aan den lSden Junij 1815. Zeer gepast is de opwekking: Broeders, ziet op naar Hooger! De dicht regelen, die lot een zang des tijds gekozen zijn, stemmen het vaderlandslievend hart tot een ontboezeming, vol van edele gevoelenstot een feestviering die de Hollandsche natie tot eer zal verstrekken tot een hartelijke welkomstgroet aan de strijders, van 1813-1815, die zich binnen Leiden fees telijk zullen vereenigen. Geen hunner verlate Leiden zonder die zang des tijds mede te nemen naar deu huiselijken kring, waar hij dien zang nog eens kan doen hooren en voor ziolr eu de zijnen vruchtdragend make de siotbede Vader van Uw hand Blijve ons die wil in 't hart gegeven Doe ons, Uw kindren, altijd leven, Voor U en voor het Vaderland. Uit Point de Galle (Ceylon) is per telegraaf berigt ontvangen, dat het stoomschip Bombay, hetwelk aldaar reeds den 17den Mei met de Australische mails moest zijn aan gekomen den 22sten nog niet was gearriveerd. De naar Suez bestemde paketboot had tot dien dag er op gewacht en was toen met de naar Europa bestemde Oost-Indische eu Chinesche mails in zee gegaan. Daarna is uit Point de Galle, per Britsch-Indischen telegraaf, berigt ontvangen, dat de Bombay ook den 29sten Mei nog niet was gearri veerd. Volgens een bekendmaking van het General Post Office te Londenzullen ten gevolge van dit oponthoudook de mails, die den 20sten en 26sten April uit Engeland naar Australië verzonden zijn, te Point de Galle veertien dagen moeten blijven liggen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 5 6°, des avonds te 8 uur 5 2°, te 10 uur 50°. üingsdag morgen te 5 uur 5 4°, te 8 uur 57c, 's middags te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 62°. De commissie uit de studenten der Luiksche Univer siteit heeft aan de studenten van alle Natiën de volgende, proclamatie gerigt, om hen op te roepen tot het houden van een internationaal congres. //Studenten Uwe Belgische broeders zijn op het denkbeeld gekomen een vereeniging te organiseren van de academische jeugd van alle landen. Alles rondom ons geraakt in beweging: overal worden de groote sociale vraagstukken behandeld, welker oplossing de roem dezer dagen zal zijn. En is ons bij deze algemeene beweging geene rol toege kend Moeten wijomdat wij jong zijn ons van de deel neming aan dat groote werk onthouden? Neenwant jeugd beteekent immers zoowel toekomst als krachten uit van ons midden moeten de voorloopers der beschaving uitgaan. Wij zijn thans in den leeftijd der edelmoedige denkbeel den. Voor ons is de liefde tot het vaderland niet beperkt binnen de enge afbakingen der staatkundige grenspalen. Wij behooren tot een groot intellectueel vaderlanddat door zeeën noch bergen wordt bepaald, en dat overal is, waar denkende of lijdende menschen zijn. Daarom studenten van alle volken reiken wij u de hand over de grenzen heen. Wij bieden u een vrij gestoelte aan welke uwe meeningenwat uw vaderlandwelke uwe taal ook zijn komt naar hier en verkondigd er uwe beginselen eu uwe edelmoedige aanspraken. Komt met ons de broeder schap der jeugd bevestigen. Laat ons te zamen ons vereeni gen door een onverbreekbaren band ons aller liefde voor vrij heid rechtvaardigheid en waarheid." De verkoop van de kunstgallerij van wijlen den Her tog van Morny te Parijs wordt nog altijd voortgezet. De meeste voorwerpen bedingen bij voortduring hooge prijzen. Zaturdag is o. a. 12,600 francs voor een beker van rots kristal 10,000 francs voor twee Chinesche vazen en 6000 francs voor een vogel van bergkristal besteed. Onlangs keerde de Koning van Dahomy in zijn hoofd stad terug, na door de binnenlandsche stammen met welke

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2