Buitenlandsch Nieuws. tot het houden van den feestmaaltijd ii meer dan één lo caal van elkander verwijderdwaardoor het feest een voor naam gedeelte van zijn karakter en doel missen moest. Er is nu groote waarschijnlijkheid, dat het feest zal plaats hebben op Dingsdag 27 Junij, dat de feestrede in de St. Pieterskerk en de feestmaaltijd in de Hoogelandsche kerk zul len gehouden worden; terwijl op dien dag weder een alge- meene illuminatie wordt verwacht, waarvoor de tempel aan de Vrouwensteegsbrug weder dienen zal en verscheidene in gezetenen ook de toestellen 11. Dingsdag gebruikt laten staan, terwijl op dien feestdag op verschillende plaatsen muziek uitvoeringen zullen worden gegeven. Voor de huisvesting van meer dan 800 strijders, die zulks op 's Rijks kosten verlangen, is gezorgd, maar de overigen, die daarvan geen gebruik willen maken, zullen in de logementenbij bloed verwanten en vrienden intrek nementerwijl ieder in de gelegenheid is aan de feestcommissie zijn bereidwilligheid te kennen te geven, om één of meer van die oude strijders nachtverblijf te verleenen. Met bijzonderen lof moet gewaagd worden van de buitengewone voorzorgsmaatregelen door de administratie der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij genomen bij gelegenheid van het passagiers-vervoer naar en van Leiden. Tusschen de 10,000 en 12,000 personen werden door de treinen van de verschillende stations naar de feestvierende Akademiestad overgebragt; ruim vijftig treinen liepen den geheelen dag, en de daarmede vervoerde passagiers keerden van 8 ure 's avonds tot 2 ure 's morgens terug. Niettegenstaande deze groote drukte was er geen oogenblik verwarringontstond geen enkelen keer gedrang, had men over geen de minste onaangenaamheid of teleurstelling te klagen, en heerschte er algemeene tevredenheid. Donderdag gaf de studenten-societeit Minerva een ma- tineé musicale in den tuin der sociëteit op de Breedestraat en 's avonds vauxhall en bal op de groote Ruïne, waar zich op nieuw de behoefte heeft doen gevoeien aan een bebou wing van dit plein, waarvooreen uitstekend plan is vervaar digd dat slechts op ondersteuning wacht om te worden uit gevoerd. - Voor zulke talrijke en feestelijke vereenigingen is het aangenaam gelegen en smaakvol ingengte Zomerzorg te klein, maar toch, wanneer de toevloed beperkt is, in verschillende opzigten een uitmuntende gelegenheid, waar orde, zindelijkheid, vlugge bediening en billijke prijzen ge vonden worden. De matinée musicale, Vrijdag door het Scherm- gezelschap Arena Studiosorum gegevenbegunstigd door het «choone wederen waar zich de muziek van het regement veld-artillerie liet hoorenwas wel onder de vermakelijk hedendie het gevolg der maskerade zijn het keurigst deel van het programma, dat nog moet worden aangevuld met de concerten, die Woensdag 11. op Zomerzorg door het mu ziekcorps der Leidsche schutterij en Vrijdag avond op de buiten-societeit Amicitia door het muziekcorps der veld - artil lerie werden gegeven. Heden Vrijdag waren ter lammerenmarkt alhier aan- gebragt 4966 lammeren. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de Insignes voor de Waterloo-feestenverkrijgbaar gesteld door de Ko ninklijke Nederlandsche Fabriek van J. M. van Kempen te Voorschoten, die zich onderscheiden door waarheid en sier lijkheid. -De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 60°. Vrijdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 65°, 's middags te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 67°. De heer Fétis, directeur van het conservatoire de mu- sique te Brussel, is bevorderd tot koramandeur van het legioen van eer, voor de moeite, die hij zich heeft gegeven tot het behoorlijk opvoeren der opera l'Africaine van Meijerbeer. Te Apolda in Pruissen is den 31 sten Mei een hon- denmarkt gehouden, waarop 3 84 honden waren aangevoerd, de omzet was vrij levendig en er werden hooge prijzen be steed. Te Berlijn heeft 11. Dingsdag de verloving plaats ge had vau Prinses Alexandrine, dochter van Prins Albert en Prinses Marianne der Nederlanden met den Hertog Frie- drich Wilhelm Nikolaas, broeder van den Groothertog van Mecklenburg-Schwerin. De bruid is geboren op 10 Februarij 1842 en de bruidegom op 5 Maart 1827. Laatsleden Donderdag is te Berlijn een vreemd too- neelspelerdie denzelfden naam als een onlangs overledene zangeres droeg, in den vollen zin des woord den hongerdood gestorven. Hij hield zich aldaar sedert eenige" maanden op, en naardien hij zich zonder eenige middelen van bestaan be vond was hij nu alleen van vreemde hulp afhankelijk. Daags vóór zijnen dood kwam hij bij een tooneeiageutdien zijn vervallen voorkomen trof, en die hern in een huurrijtuig' naar huis liet brengen. Eenige uren later onving die agent een brief, waarin de ongelukkige hem mededeelde in welken treurigen toestand hij verkeerdeen dat hij reeds sedert drie dagen niets meer gegeten had. Zoodra die brief bekend was, werden er iu de kunstenaarskringen inzamelingen gedaan, die zeer naar wensch uitvielen, maar het was te laat, want toen de hulp gebragt werd, vond men den ongelukkigen dood op de sofa in zijn woning liggen. Een longberoerte had ten laatste een einde aau zijn leven gemaakt. Voor de algemeene Duitsche tentoonstelling, die in de maand September te Erfurt gehouden wordtheeft de regerende Koningin Augusta drie kostbare prijzen geschon ken, waartoe een prachtige Parijsche pendule, met het stand beeld van Alexander von Humboldtbehoort. Tevens hebben de voornaamste burgers der stad een groot aantal gouden en zilveren prijzen voor de uitstekendste voortbrengselen van den tuinbouw bijgedragen. Ofschoon nu de voorgenomen ten toonstelling als een algemeene Duitsche is aangekondigd zal zij toch een internationaal karakter aannemen, door de Euro- pesche groentenmarkttot het houden waarvan alle schik kingen gemaakt zijn, en die bestemd is om al de groenten- soorten en keukengewassen, welke in het najaar iu de groo- tere steden van Europa ter markt komenter bezigtiging aan te bieden, zoodat men er zoowel uit het verre Noor den als uit de zuidelijkste landen van ons werelddeel vin den zal. Men zegt dat een inwoner van den staat Massachu setts een in Noord-Amerika inheemsehen zijdeworm ontdekt heeft, die een zijde levert, voortreffelijker dan de beste Chinesche soorten. Deze worm wordt gevoed met eiken-, esschen- en wilgenbladen. Maandag 11. leverde het Wetgeveud Ligchaam te Parijs, ter wijl het in geheim comité vergaderd was, een vreemdsoortig tooneel op. Terwijl namelijk die achtbare vergadering zich in de beraadslagingen over de wet op het lager onderwijs verdiepte, kwam de Graaf Frederic Delagrange binnen, die, dank zij zijn paard le Gladiateur, bij de wedrennen te Derby in Engeland de zegepraal behaald en het bedrag van wed dingschappen gewonnen had, dat op niet minder dan elf maal honderd duizend francs geschat wordt. Naauwelijks kreeg men hem in het oog, of al de leden stonden van hunne zitplaatsen op, hieven een luid gejuich aau, en drukten den overwinnaar de hand, waardoor de heer Delegrange zich niet minder getroffen betoonde dan door de gelukwenschin- genhem reeds te Londen door den Prins van Wallis en de voornaamste Engelsche edellieden te beurt gevallen. Ten gevolge van dit incident werden de werkzaamheden een tijd lang geschorst. De groote prys der loterij van het museum Napoleon is Zondag 11. gewonnen door een jong inwoner van Amiens, die voor een franc 25 centimes 5 loten te Parijs had ge kocht, en de som van 100,000' francs won. Naar men zegt is de heer Berryer, de beroemde re denaar, verpligt, zijn kasteel en zijn goederen te verkoo- peu. Hg heeft vele jaren gepleit, en moet dan ook rijk zijn, maar zijn zoon is wegens opligterij tot gevangenisstraf verwezen gewordenen om dit vonnis te ontgaan uit Frank rijk gevlugt. Het schijnt dan ook dat huisselijke aange legenheden hem thans tot dien maatregel nopen. Zijn eer gevoel zou hem nooit toelaten het voorbeeld van den heer de Lamartine te volgenen zijn goederen weder te doen inkoopen door middel van een soi-disant nationale lotery. - By een processie te Cuemjadat 16000 ingezetenen telt, heeft een toeschouwer niet minder dan 1000 geeste lijken van allerlei soort geteld, allen uit dat stadje. Zondag jl. heeft de inwijding plaats gehad der Protes- tantsche kerk te Florence, in tegenwoordigheid van den pre-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2