Buitenlandsch Nieuws. f 270000. opgerigt. Indrukwekkend was het oogenblik, (oen de rede naar het 9ein tot de onthulling had gegeven en het rijzige monument, door de zon beschenen zich plotseling aan aller oog vertoonde, Het gedenkteeken bestaat uit een op breede voeting rus tend opgaand gesteente, waarop ingediepte paneelen zijn aan- gebragt, die de grafschriften bevatten. Het geheele monument is ernstig en waardig, maar vrien delijk en eenvoudig tevens, vrij van nuttelooze versieringen. Op den 24sten Mei had te Utrecht een aandoenlijke plegtigheid plaats. Het stoffelyk overschot van den heer Fer dinant Conrad Vreede, student in de rechten, die drie da gen te voren door een noodlottig toeval plotseling aan zijn ouders en vrienden ontrukt was, werd door achttien zijner meest vertrouwde vrienden tea grave gedragen, terwijl bijna het geheele studentencorps, dat den ijverigen en beminnelijken jongeling lief had eu eerbied toedroegbenevens een aan zienlijke schare belangstellenden de plegtigheid bijwoonde. Toen de kist boven de groeve was geplaatst, sprak eerst Prof. Loucq en daarna de student A. E. J. Holwerda de treurende betrekkingen en inzonderheid den diep bedroefden vader toe, die op hartelijke en roerende wijze beide spre kers beantwoordde, -Uit de rangregeling iu het faillissement der Rijn- en Us8ei-stoombootmaat3chappijIer griffie der rechtbank te Am sterdam gedeponeerd, blijkt, dat Deventer ontvangt 14}^ pCt. van hare preferente vordering eu over het restant, als concurrent-crediteur pCt. In den laten namiddag van Zondag den 2 8sten dezer heeft ten huize van mevrouw de douairière Swo nende op den St. Eusebius-buitensmgel te Arnhem, een brutale diefstal plaats gehad; zijnde cle dief, na alvorens het ge sloten tuinhek overgeklommen te hebbendoor een zijdeur de woning binnengeslopen, alwaar hij zich van een vrij be langrijke hoeveelheid zilverwerk op en uit een buffetkastje heeft meester gemaakt. Ofschoon by zijn verwijdering door de keukenmeid, die alleen te huis was, bemerkt, heeft hij niettemin weten te ontkomen. Onmiddellijk na gedane ken nisgeving werd door de justitie en politie te dezer stede alles aangewend om den dief te ontdekkendoch vruchteloos. Maandag avond werd hij evenwel door de Rijkspolitie uit Wageningeu, alwaar hij gepoogd had de gestolen zilveren voorwerpen te verkoopenhetgeen tot zijn ontdekking heeft geleid, gevankelijk naar herwaarst overgebragt. Naar men verneemt moet de verdachte vroeger in dienst van aanzienlijke familien zijn geweest en laatstelijk in het stads-ziekenhuis zijn verpleegd. De Delftsche Courant bevat de volgende advertentie: fienige studenten, buiteugewoou hoog ingenomen met de theorie van mevrouw de wed. Storm, verlangen jonge meisjes tot op- paster9. Meisjes tusschen de 17 en 21 jaren oud, daartoe inclinerendeadresseren zichmet franco brievenaan het Bureau dezer courant, onder de lett. O. Er zal minder ge let worden op bekwaamheid en ondervinding dan op eeu bevallig uiterlijk. Er heeft zich dezer dagen te Maten en iu de om streken een onafzienbare schare spinnen op de wei- en hooi landen alwaar de rupsen zich het meest vertoonenneer gelaten. Zij verdelgen de zoo schadelijke rupsen. Het schijnt dat de rupsen daardoor reeds verminderen althans de veel belovende groene kleur ontwikkelt zich tot aller blijdschap weder op de vernielde groenlanden waartoe het zoo voor- deelige lenteweder gunstig medewerkt. De landbouwers wen- schen niets vuriger dan dat de spinnen de volkomen zege behalen. Maandag avond en nacht heerschte er een uitgebreid onweder over een groot gedeelte van ons land en waar schijnlijk nog ver buiten zijn grenzen. Reeds ten 8 ure zag men in bet Z. en ZW. nu en daD weerlicht, dat allengs toenam Nu en dan deed zich de donder op grooten afstand hooren. Het weerlicht werd steeds menigvuldiger en ver breidde zich naar alle zijden van den horizon. Tegen elf ure was het zoo menigvuldig, dat het bijna iedere seconde nu in deze dan in gene rigting werd gezien. Even na 12 ure stak de wind op en er werden enkele zware donderslagen gehoord. Het werd weder stil. Het weerlicht bleef echter tot laat in den nacht aanhouden, zonder dat er bijDa donder gehoord werd. Ongetwijfeld was dit onweder zeer verbreid. Te Zwolle is Dingsdag ochteud omstreeks -I uur by een zwaar on weder de bliksem geslagen in het huis van eeu bakker aan de Diezerpoort, dat terstond geheel is afgebrand. Maandag avond ten half elf uur sloeg de bliksem in een boerenwoning aan den Drielschen dijk bij Arnhem, die ook geheel in den aseh werd gelegd. De pleidooien voor de arrondissements rechtbank al hier te houden in de zaak van het kerkelijk geschil bij de Nederd. Herv. gemeente, door de advocaten Neeb van Lei den en van der Linden van 's Gravenhage zijn op verzoek van Iaatstgemeldeuwederom uitgesteld. De ingezetenen van Leiden zullen wel begeerig zijn te weten, weikeu invloed de afschaffing der plaatselijke ac- cijnsen op hun beurs zal hebben. Wij kunnen, nu de wet door de Tweede Kamer is aangenomen, wel een blik in de toekomst slaan en dan zullen op de volgende begrooting der gemeente niet meer voorkomeu de volgende posten vol gens de raming voor 1865 15 opc. grondbelasting geb. eigendommen f 9016 5-25 opc. personele belastingen 21664 hoofdelijke omslag 61000 accijnsen H 201000 vergoeding perceptiekosten van den rijks accijns op het geslagt 4 50 te zameu f 283129. Minder kosten van surveillance, al naar de Gemeenteraad gunstig over wachtgeld aan de ambtenaren denkt. p. m. 13129 De Gemeentekas zal daarentegen kunnen beschikken over 4/5 der rijkspers. belasting /.120000 f 96000 40 opc. grondbel. geb. eigendommen u 24000 70 opc. van de pers. belasting u 70000 hoofdelijke omslag u 80000 te zameu 270000 waarvan moeten worden afgetrokken de perceptiekosten en het aandeel in de kwade posten, begroot op f 4000. De toestaud der gemeentekas is derhalve bezwarend om dat het grootste gedeelte op de personele belasting wordt geheven, maar daardoor zal het ook blijken dat talrijke huisgezinnen in eiken 9tand worden ontlast eu de verzwa ring van den last zal wezen aan de zijde der meergegoe- den want: 1° het aantal gemeeuteopcenten op de grondbelasting der gebouwde eigendommen wordt verhoogd, 2° wiens aanslag in de personele belasting die over 1865 bedroeg met al de rijks-, provinciale-, en gemeente-opcenten f 150 zal worden verhoogd tot f 204 3° de aanslag in de hoofdelijke omslag die over 1865 bedroeg f 60, wordt vermeerderd met f 30; daartegenover staat het voordeel van de plaatselijke accijnseu bedragende 3 cents van één Ned. pond tarwebrood 1 cent van 1^ Ned. poud roggebrood, 6 cents van een Ned. pond vleesch: terwijl de wijn en de jenever niet goedkooper wordt omdat het Rijk die weder belast. Ieder kan dus naar dien maatstaf berekenenwelk voor deel of welk bezwaar voor hem uit de afschaffing der plaat selijke accijnsen zal voortvloeijen. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 66°. Woeusdag morgen te 5 uur 54', te 8 uur 61'-, 's middags te 12 uur 66's namiddags te 4 uui 65°, Op 10 Junij e. k. zal de spoorweg van Aken over Maastricht naar Antwerpen worden geopend voor het goe deren-vervoer; eerst op 1 Julij e. k. zal dit plaats hebben voor het algemeen verkeer. In den omtrek van Bergen in Henegouwen is de blik sem in de gelagkamer eener herberg geslagenwaar een aantal personen een schuilplaats tegen het onweder hadden gezocht. Men zag de straal in den vorm van een vurigen sikkel een oogenblik boven de hoofden der vereenigde per sonen hij baande zich een weg naar buiten langs de goot

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2