zo;i ier 9t erke windhandel in actiën gedreven werd een geld- crisis te weeg gebragt, die zich in Ned. Indië volstrekt niet heeft doen gevoelen. Men heeft hier eer over gemis dan overmaat van speculatie te beklagen - er heerscht een mal aise bij ambtenarenhandelaren en industriëlenwaaraan alleen de aanneming en krachtige doorzetting van echt-liberale hervormingen een einde maken zal. Men is meer dan ver zadigd van des Ministers van Koloniën bezadigdheid, en wenscht vurig dat hij eindelijk moge aanvangen naar een hoogeren lof te streven, dan dien van parlementaire handigheid." Het Bataviaasch Handelsblad deelt het volgende mede: Men verneemtdat het Hoog Gerechtshof van Ned. Indië weldra door toevoeging van een vice-president en twee leden een uitbreiding bekomen zal, wier noodzakelijkheid zich reeds lang en dringend gevoelen deed. Ook het aantal leden van den Raai van Justitie te Ba tavia zal waarschijnlijk worden vermeerderd. Zonder dien maatregel zou een goede rechtspraak bij de steeds toene mende rechtsgedingen, weldra een onmogelijkheid zijn." De debatten ter terechtzitting in de zaak van Mr. L. J. A. Tollens hebben een aanvang genomen. Die heer wordt beschuldigd in het B. Handelsblad lasterlijke geruchten aan gaande den Assistent-Resident en den Djaksa te Buitenzorg te hebben verspreid. Mr. v. Gennep, de verdediging voe rende, beweerde, dat de vervolging behoorde te worden ge staakt, omdat zij was aangevangen ambtshalve en niet op verzoek der beleedigde partij- dat het karakter van open baar ambtenaar der beleedigden in dezen geene uitzondering kan wettigen - dat eindelijk wanneer al een Djaksa door een aan zijn autoriteit niet onderworpen Europeaan in zijn goeden naam werd aangetast, nimmer sprake kan zijn van de beleediging van een openbaar ambtenaar. De Raadzich met deze zienswijze niet kunnende vereenigen heeft det voor gestelde exceptie verworpen en de voorzetting der zaak gelast. Door den gou v.-gene raai van Neerl.-Indië is wegens ziekte een tweejarig verlof naar Nederland verleend aan den predikant C. A. I. van Troostenburg de Bruiju bij de Protes- tantsche gemeente te Soerakarta en aan den predikant J. C. Fraissinet bij de Protestantsche gemeente te Rembang; almede is Mr. L. W. C. Keuchenius, lid en waarn. vice-presid. van den Raad van Ned.-Ind., op verz. wegens ziekte, onder nadere goedkeuring des Konings, eervol van zijn betrekk. ont heven, en hein een tweejarig verlof naar Nederland toegestaan zijnde tevens aangeteekend dat zijn Hoog Edel Gestr. zijn be trekking tot in de maand Junij a. s. zal blijven waarnemen voorts krachtens magtiging des Konings Mr. H. Rochussen erkend als consul van Portugal te Batavia, bevorderd tot onderintendant 1ste kl. bij de administratie van Sumatra's Westkust en onderhoorigkeden F. E. K. Stoelman en op verzoek eervol ontslagen de kolonel der kavallerie F. C. van der Putt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 5 8°. Zondag morgen te 6 uur 60°, te 8 uur 6 5°, 's middags te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 68°, te 5 uur 65°, te 8 uur 58°, te 10 uur 53°. -—Maandag morgen te 5 uur 5 5°, te 8 uur 63°, 's middags te 12 uur 71°, te 4 uur 71°. Buiteulandsch Nieuws. In de Belgische Kamer is het wetsontwerp op de ver volging der Ministers ter zake van misdrijvenbuiten hun ambt gepleegd, aangenomen met 63 tegen 27 stemmen ze ven leden hebben zich van de stemming onthouden. Dezer dageu is een sneltrein naar Berlijn in de nabij heid van Gütersloh door den bliksem getroffen. De telegraaf draad langs den weg was zijn geleider geweest. Een stoker is zoodanig getroffendat hij aan de eene zijde lam is. Ten gevolge van den voorbeeldeloos warmen zomer staan de wijngaarden in de omstreken van Bonn reeds in vollen bloei. Keizer Napoleon heeft uit Algiers aan zijn neef een brief gerigt, die in den Moniteur is openbaar gemaakt, waarbij diens reden te Ajaccio gehouden wordt afgekeurd. Prins Napoleon heeft daarop zijn ontslag genomen als vice-presi- den van den geheimen raad en als president der commissie voor de algemeene tentoonstelling, Naar men verneemt heeft de verkooping der schilde rijen van wijlen den Baron van Brienen te Parijs opgebragt de aanzienlijke som van 97 53 20 francs. Twee arbeiders te Rijssel zijn veroordeeld tot geld boete, omdat zij in het openbaar verteld hebben, dat in België het gerucht liepdat Keizer Napoleon in Algiers zou vermoord zijn. Aan de Iersche kust strandde dezer dagen een schip met 5 0 0 ton katoen geladen. Toen de agent der assurantie maatschappij het wrak kwam inspecteren bevond hij dat de katoen was losgeraakt en naar Rosecarbarry dreef, zoodat de zee, eenige mijlen in het rond, als met een sneeuwlaag bedekt was. Om zich nu maar spoedig van de zaak af te maken, besloot hij de geheele massa, gelijk zij daar dreef, dadelijk in veiling te brengen. Een speculant uit Liverpool bood dadelijk 10 shillings per ton, dus 250 voor alles te zamenen daar niemand een hooger bod waagde, was hij de kooper. Oogenblikkelijk zette hij een honderdtal man nen en vrouwen aan het werk, om alles op te visschen en dit gelukte zoo goed, dat alles binnen een betrekkelijk kor ten tijd over 25 acres iand lag uitgespreid. Nadat de ka toen vervolgens even als hooi gekeerd en gedroogd was, zond hij ze naar Liverpool en kreeg aldaar 5 d. per pond, of 'ongeveer £50 per ton, zoodat hy na aftrek van alle on kosten, met die speculatie een sommetje van 20,000 ver diende. Van het drama Supplice d'une femme te Parijs, waar van Emile de Giraidin en Alexander Dumas Jr. elkander het vaderschap betwistenzijn binnen weinige dagen meer dan tienduizend exemplaren verkocht. Naauwelijks is de eerste druk verschenenof de uitgevers hebben een derden druk ter perse moeten leggen. Een dergelijk succes was tot dus ver zonder voorbeeld. Koningin Victoria heeft van hare civiele lijst een jaar- lijksch pensioen van 100 toegekend aan de weduwe van John Leech, den bekenden teekenaar van de Punch; voorts aan de weduwe van prof. Boole (in de mathesis) 100 aan den letterkundige William Howittook uit aanmerking van de letterkundige verdiensten zijner echtgenoot 140 aan den litterator en historicus Thomas Wright £65, en aan de weduwe van den bekenden kolonel Charles Bingham 150. - Donderdag avond is te Londen de tentoonstelling van voorwerpen uit liefdadige gestichten gesloten door Graaf Shaf tesbury, Aan Nederland zijn negen medailles toegekend, waar van een aan Ds. Gehle, predikant der Ned, Herv. gemeente al daar. Het grootste gedeelte der uit Nederland gezonden voor werpen is verkocht. Het Russisch eskader, dat het stoffelijk overschot van den Grootvorst Troonopvolger te gemoet gaat, zal uit 30 bodemsnamelijk linieschepen gepantserde fregatten mo nitors enz., zijn zamengesteldterwijl de Alexander Newsky, aan welks boord het lijk zich bevindt, tot aan Kronstadt door de Pruissische schroefstoomkorvet Nymphe vergezeld zal wordendat ten vorigen jare aan het zeegevecht bij Ru- gen deel nam. Een Russische gravin die zeer ingenomen was met haar blankheid en dan ook alle mogelijke middelen gebruikt om die blankheid te bevorderen en daarmee in de salons te schitterenbegaf zich onlangs naar een bal bij een der ho velingen en verscheen daartot ieders groote verwondering, met een gelaat als een schoorsteenveger. Zoodra had zij niet een blik in een der spiegels geworpenof zij gaf een luiden gil en zeeg bewusteloos neder. De oorzaak van dit vreemd verschijnsel was als volgt. De kokette gravin had zich van een zeer aangeprezen waschwaler bedienddat naar men voorgeeft de huid zacbt en blank maakt, waarvan het hoofdbestanddeel uit lood bestaat. Nu was zij in een open rijtuig door een straat geredenalwaar een operatie werd bewerkstelligd die in den regel des nachts plaats heeft. De zwavelwaterstofgaswelke zich daardoor had ontwikkeld, had zich onmiddelijk met de looddeelen op het gelaat, den hals en de armen der gravin vereenigd en haar in een oogen- blik in een negerin herschapen. De bekende Siameesche tweelingen zijn thans vijftig jaren oud. Een hunner is sukkelend; men heeft dus onder zocht, of zij, indien men den band, die het zamen snoert, los maakte, nog konden leven. Toen men nu den band af-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2