k'\m: N®. 1619. Maandag 29 Mei. Binnenlandsch Nieuws. - ^V- r •5 LE1B8GH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0,76. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'a Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te S u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 8 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; an op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2j u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u,;'s namiddags te 8 u. 85 in. '•avonds te 7 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Oost-Indisohe Laodpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'am. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks 110 uur. President der Commissie van Fabricage des Zaturdagi van 11l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Arehiteet is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 92 our. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en bet Kadaster van 94 unr. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Oostdongeradeel Mr. S. Witteveentot rechter in de arr. recht bank te Assen Mr. W. B. S. Boeles rechter te Sneek en tot rechter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Deventer Mr. R. C. Nieuwenhuys, procureur bij die rechtbank en thans plaats vervangend kantonrechter aldaar. De officieren van gezondheid der 2de klasse bij de landraagt Vorstman en van der Hegge Zijnen zijn, na af gelegd examenbenoembaar gesteld tot offic. van gezondheid der 1ste klasse. - Naar men verneemt zullen de leden der Koninklijke familie tot viering van den verjaardag van H. M. de Ko ningin en de heugelijke herinneringsdag van den 18den Juog zich naar het Loo begeven ten einde die dagen aldaar te herdenken. De krijgsraad in de le militaire afdeeling heeft den 23sten dezer uitspraak gedaan in de veelbesproken zaak van den len luitenant-adjudant van het 3e regement infanterie Vin garnizoen te Bergen op Zoomaangeklaagd van laster en beleediging jegens de echtgenoote van den kapitein M. te dier stede. De raad heeft dezeu officier, uithoofde de punten van aanklagt niet waren bewezen, van de gewaande beleediging en laster vrijgesproken. In het Volksblad leest men: //Terwijl wij dit schrij ven hebben de discussiën over de financiële plannen plaats. Wij verwachten een verwerping, ook op grond van het geen de voorstanders van dit Ministerie ten voordeele van die wetten tot heden in het midden hebben gebragt. Hunne zeer zwakke verdediging heeft de onaannemelijkheid dier wet ten des te meer doen uitkomen. Maar ook dan wanneer de Tweede Kamer met een kleine meerderheid de wetten mogt aannemen, is het toch zeer on waarschijnlijk, dat de Eerste Kamer voordragten zal goed keuren die zoo weinig geschikt zijn om vertrouwen in de rgks- en plaatselijke belastingen in te boezemen. Men moge de afschaffing van alle plaatsel. acc. wenschen de wijze waarop dit wordt voorgesteld kan onaannemelijk maken, hetgeen in het algemeen wenschelijk is, - tenzij de wetsvoordragt we der door amendementen geheel mogt worden gewijzigd." De gemeenteraad van Haarlem heeft Mr. L. de Hartog, leeraar bij de hoogere burgerschool aldaar, ontheven van het onderwijs in de Nederduitsche taal en letterkunde en hem het onderwijs in de geschiedenis opgedragen voorts tol leeraar in de Nederduitsche taal en letterkunde benoemd den heer P. J. Cozgn conrector te Winschoten. - Het Waterloofeest zal te Rotterdam niet van stads wege wordeu gevierd. De Gemeenteraad van Haarlem heeft tot die feestviering een som van f 1200 beschikbaar gesteld. Aanstaanden Maandag 29 dezer zal op de stedelijke begraafplaats te Utrecht plegtig worden onthuld het monu ment voor wijlen den hoogleeraar Schroder van der Kolk. Naar men aan de Nieuwe Courant van den Helder enz. mededeelt, moeten eenige Hollaudsche en Amerikaan- sche handelaren zich hebben vereenigd, om voor gemeen schappelijke rekening in Amerika landerijen aan te koopen die nagenoeg dezelfde noorderbreedte hebben als ons land. Men wil die landergen cultiveren in vruchtbare weigronden er een veestapel van deugdelijk ras op uitgebreide schaal op vestigen en inzonderheid de boter en kaas door meerdere productie brengen tot concurrerende handelsartikelen. In be trekkelijk korten tijd zal evengenoemde corporatie soliede personen uit den kleinen boerenstand uituoodigenom de reis derwaarts te ondernemen op voorwaarden die allezins aannemelijk moeten zijn. Wordt dit plan tot uitvoering ge bragt, dan is het met grond te voorzien, dat productie eu consumtie in de bewuste artikelen een gewenscht evenwigt zullen erlangenwaardoor het algemeen belang door meer dere goedkoopheid bevorderd en de nijverheid in het alge meen voortdurend gebaat wordt. Te Drienum in Friesland overleed in de vorige week een 74jarige vrouw die sedert haar trouwdag bij veel andere lec tuur van dien aard 51 maal den geheelen Bijbel van voren tot achteren had doorgelezen en plan had dat nog zoo menigmaal te doen als zij jaren oud mogt worden. Dingsdag namiddag ontlastte zich boven de stad Zwolle en omstreken een hevig onweder. In sommige buurtschappen van den omtrek was dit onweder vergezeld van een hagel bui waarbij hagelsteenen zoo groot als bikkels vielen zoodat de landlieden die aan het melken waren hunne hoofden, met de kleeden moesten bedekken. Daar echter de hagel meestal op weiland viel, is er geene aanmerkelijke schade door aangerigt.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1