Buiteniandsch Nieuws. nings adjudanten in buitengewone dienst, eerstgenoemde chef van deD generalen staf en laatstgenoemde kanselier der beide Orden; uit de ridders der 4de kl., de luit.-generaal J. W. Blanken, Minister van Oorlog, en de viee-admiraal J. May, 's Konings adjudant in buitengewone dienstdirecteur en kommandant der Marine te Amsterdam. Z. M. heeft aan elk der regementen infanterie en aan het instructie-bataillon een buste van H. M. de Koningin weduwe ten geschenke gegevenom in de bibliotheek te worden geplaatst. De Minister van Oorlog heeft benoemd tot leden der commissie tot regeling van de verschillende aangelegenheden betrekkelijk het feest, dat op den 25sten Junij a. s. te Leiden ter eere van de strijders van 1813-1815, en tot viering van den 50sten verjaardag der instelling van de Militaire Willemsorde, zal worden gegeven: den luitenant-generaal Duycker's Konings adjudant in buitengewone dien3t, inspecteur van het wapen der iufan- terie den heer mr. Tieboel Siegenbeek, ridder der Militaire Willemsorde, burgemeester van Leyden den hoofd-intendaut (generaal-majoor) Hardenbergchef van het bureau der militaire administratie aan het Depar tement van Oorlog, en de heeren jhr. mr. van Puttkammer en Wttewaal, bei den lid van de directie van het Militaire Invalidenhuis te Leyden. Voorts is de heer dr. Rutgers van der Loeflfridder der Militaire Willemsordepredikant te Leydennamens Z. M. uitgenoodigd om als redeuaar der Orde op te treden. In verband met het feest van den 5ftsten verjaardag der instelling van de Militaire Willemsorde worden tevens alle ridders der genoemde Orde uitgenoodigdzich op voormel den dag te Leyden te vereenigenten einde aldaar eene feestelijke bijeenkomst te houden zoo als later bij programma zal worden opgegeven. De Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zatur- dag 27 Mei en de Minister van Financiën op Donderdag 1 Junij geen audiëntie verleenen. Bij de plaats gehad hebbende herstemming ter ver kiezing van leden der provinciale staten zijn verkozen in de volgende hoofdkiesdistricten Soetermeer, Mr. P. L. F. Blussé en Jhr. A. T. L. Bichon van ïsselmonde. Brielle, Ds. K. A. Rombach. VlaardingenC. Maas Geesteranuste Loosduinen. Binnen kort zal een belangrijk geding moeten wor den beslist. Het bestuur van Rijnland verzet zich tegen het beplanten der duingronden bij Haarlem met helm, waar door de zoo nadeelige zandverstuivingen zouden kunnen te gengegaan worden. De Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Holland zijn op de weigering van Rijnland in de zaak gemengd. De Gedeputeerde Staten hebben het beplanten be volen Rijnland verzet zicben de rechter zal over het recht van dit verzet thans moeten beslissen. Naar men verneemt zullen de dames van de eerste familien in de residentie gedurende de dagen van den 16 17, 18 en 19 Junij a. s. hunne toiletten met oranje lint en nationale kleuren versieren. Men twijfelt niet of dit zal eene algemeene navolging vinden. In de gemeente Brum men is dezer dagen een kind van Jü-J jaar uit een soort van cataleptischen toestand ont waakt, waarin het geraakt was, 6 a 7 weken geleden na een koorts, die het bijzonder had verzwakt. Alle beweging der ledematen had opgehouden geen blijk van behoeften aan voedsel of eenige andere natuurlijke verrigting werd waargenomen tot op den I4den dezer%maandtoen bjj het ingieten van eeuig vocht iD den mond het leven langzaam scheen terug te keeren het kind begon te spreken, naar >oedsel vroeg en thans i3 het weder volkomen gezond. De geneeskundige behaudeliug was toevertrouwd aan I)r. Dres- selhuis te Voorst. Te Haarlem zjjn de timmerlieden overeengekomen met 1 Junij een verandering in de verdeeling van den werktijd hunner knechts te makendie niet meer zal worden gere geld per dag halve dag enz., maar per uuren ook niet tot een vast bepaald loon voor allen gelijkmaar naar de bekwaamheden, den ijver en het gedrag van den werkman. By de benefiet-voorstelling van den heer Valois in den Kon. Holl. schouwburg, te 'sHage, werd den ver dienstelijken directeur namens de leden van het orkest dooi den heer Kiehl een prachtig zilveren snuifdoos en namens de leden van het gezelschap een mahonijhouten schrijflesse naar aangeboden. Te Hoorn en te Rotterdam heeft 1.1. Dingsdag een hevig onweder gewoed. Te Oud-Beijerland is de bliksem in een boerenwoning geslagen die geheel is afgebrand. Op de tweede lammerenrnarktdie heden Vrijdag al hier werd gehouden waren 14056 stuks aangevoerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 6°. Donderdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 66°. te 5 uur 63°, te 8 uur 57°, te 10 uur 56°. Vrijdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uur 67°, te 4 uur 6 8°. Men verhaalt dat de eigenaar van een der grootste smederijen te Parijs, een portefeuille, die 500,000 francs in bankbilletten bevattein een gloeijend gestookte hoog oven heeft laten vallen. In den nacht van den 17den op den 18den Mei, heeft men op den Noorder-spoorweg tusschen Bethune en Annezinniet ver van eerstgenoemde plaats, een grooten steen op de rails gelegd vermoedelijk met het doel om den sneltrein van Parijs naar Calais te doen derailleren. De trein heeft er echter niet het minste letsel door oudervonden. De steen is in tweeën gekliefd en de reizigers hebben ter naau- wernood een schok gevoeld. De regtbank van koophandel van het departement der Seine heeft vonDis geveld in de zaak van de Alge meene Maatschappij van Handel en Nijverheid te Amster dam tegen den heer Landauer te Parijs. De maatschappij heeft haar proces gewonnen. Zij had van den heer Laudauer omstreeks lj millioeu francs te vorderen; hg ontkende die schuld, bewerende ze uilgedelgu té hebben zonder echter met bepaalde zekerheid te kunnen aangeven op welke wijze hebbende hg zelfs geweigerd zjjne boeken aan de regtbank over te leggen. Hij is diensvolgens veroordeeld om aan de maatschappij te betalen de som van 1,686,050 francs, met vergoeding van schade en intrest. De Raad van bestuur der internationale vereeniging tot bevordering der sociale wetenschappen te Brussel heeft in hare vergadering, die ook door Mr. J. van Lennep, werd bijgewoond het programma vastgesteld van de op het congres van Bern te behandelen onderwerpen. In geruimen tijd heeft men in Engeland niet van zulk een zwaar onweder en zulke hevige regen- en hagel- bugen gehoord, als zich Dingsdag namiddag op verschillende plaatsen hebben voorgedaan. Te Preston waren ten 3 ure de straten door den stortvloed zoodanig overstroomddat thans allerwege de brandspuiten in de weer zjjn om de kel ders ledig te pompen terwjjl een aantal groote glasruiten door de hagelsteenen werden verbrijzeld. Te Malton was het tegen den middagte midden van storm en donderzoo duister dat op vele plaatsen het gaslicht moest worden aan gestoken. Den vorigen namiddag was te Hoylake nabij Liverpoolin een der lokaliteiten van het Royal Hotel de bliksem geslagendie vervolgens uit een der bovenramen naar een nabij gelegen stal oversloeg en na aldaar een paard gedood te hebben den voorraad hooi en stroo in vlam zette. Dienzelfden avond zijn nabjj Staffordin eene weide een aantal schapen door een enkelen bliksemstraal gedood. Op de tentoonstelling van Nijverheid die dezer da gen te Dublin gehouden werdzjjn door den Prins van Wallis met groote belangstelling bezigtigd de door onze stadgenootende heeren J. C. Zaalberg en Zoon en J. Schel- tema, ingezonden wolle dekens die hij zacht en schoon vond en waarover hij luide zijn lof deed hooren. Pruissen, dat 5000 vierkante mijlen beslaat met een bevolking van 18 millioenheeft in vredestijd een leger van 200,000 man, waarvoor het betaalt 41 millioen thaler.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2