Zaturdag 27 Mei. X". 1618. Binnenlandsch Nieuws. leidsi; muit la it Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noni- mers Vijf Cent9. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76, Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct». Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 m.; I u. 14 m.; 8 u. 42 m.; 6 u. 6 m.j 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 ra.; 9 uen op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags,5 u.; rm Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2$ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u.;'s namiddags te 8 u. 35 m. '«avonds te 7 u. 55 m, en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton l en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijki-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur'sav. Spoorweg-Telegraal' dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. 'Burgemeesterdagelijks 110 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags va» Lll uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur cn van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten eu Acoijnsea dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastiugeu, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. 0e Nederlandsche werkman. (Slot.) Multatuli vervolgt, naar zijn trant van schrijvend den keu met een gedurige afwisselingden veelkleurigeu draad zyner Ideën; hij vraagt hoe de werkman zich zal doen hoo- renzich recht zal verschaffen, eu zijn antwoord is //Daarvoor zal ik optreden. En dit schrijven is een begin; van heden af ben ik de vertegenwoordiger van dien arme. De regering draagt geen kennis van de behoefte des volks. Ik zal haar die behoefte doen kennen. Onder voorbehoud om later op veel punten terugtekomen on bepaaldelijk op de middelen ter verbetering, resumeert hij: //1°. het volk verkeert stoffelijk, zedelijk en verstandelijk in een ellendigen toestand. 2°. Veel daarvan is te wijten aan de inrigting van de staat, wijl niemand zich aansprakelijk houdt voor die el lende. De Koning niet, omdat-i volgens de grondwet onschend baar is en daardoor met den besten wil onmagtig. De Ministers niet, wijl ze bon an mal an, om de twé, driejaar aftredenen zich dan niet bekommeren over de la tere gevolgen van de wijze, waarop zij bestuurden. 3°. die toestanden zijn 't onvermijdelijk gevolgvooreen deel van 't parlementair stelsel in het algemeen. Voor een ander deel - en voornamelijk - van de wijze waarop dat stelsel in Nederland is voorgeschreven door de weten wordt toegepast in de daad. //Ik eindig voor ditmaal met den catonischen uitroep: Ik voor mijik blijf er bijdat de ellende des volks moet wor den uitgeroeid." En toch bij de beraadslagingen over de afschaffing der plaatselijke accijnsen in de Tweede Kamer zyn stemmen ge hoord die van oordeel waren dat ook de mindere klasse belasting moet betalen. Uit het aangehaalde voorbeeld van een gezin dat 6 gulden 's weeks inkomen heeft met vrije woning en brandstoffen kan men berekenenhoeveel zulk een gezin in de belasting op het gemaal betaalt, en hoeveel voordeel de afschaffing van dien accijns, en de daaraan ver bonden formaliteiten zou geven. Naar eene berekening van den Minister Betz zou dat kunnen bedragen 2| cent van ieder brood en dus vau 20 brooden 5 0 cents 's weeks, die veel nuttiger kan worden besteed en ongeveer 8 pCt. vau het jaarlijks inkomen bedraagt. Is het bij zulk een toestand dan te verwondereu, dat de werkman soms voelt //een opwekking nodig te hebben om niet moedeloos te worden Een Amsterdamsche werkman schreef een boekje dat ten titel heeft//Is Neerlands moed jenevermoed, dan vivat de jenever." Multatuli zegt er van: Zoo'n stem uit het volk is veel belangrijker dan de ge meenplaatsen van de zedeprekende afschaffers. Ik zelf ben zeer tegen sterke drank maar ik beD vóór vleesvóór welstand. De beste afschaffer isbiefstuk." En nu komt het er maar op aan, dat de overheid zich niet door dtvaze begrippen laai vervoeren om te maayen waar niet te oogsten valt en door het heffen van belastingen ongemerkt te tasten in de beurs van den werkmanomdat zulke accijnsen zoo ongemerkt en ongevoelig worden gehe ven. De industriëelen hebben behoeften tan krachtige ge zonde, brave en ijverige werklieden, die loon krygen naar den arbeid dien zij verrigten. De eisch van verhooging van loon is in den regel oubillijkomdat vraag en aanbod het loon regelt; - maar 't is voor de nijverheid van belang, dat de werkman zich tot de minste prijs van het noodig on derhoud kan voorzien en daarvoor te zorgen behoort ook tot de eerste pligtefi van het staatsgezag. Z. M. heeft tot leden van het Kapittel der Mili taire Willemsorde benoemdUit de grootkruizenZ. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, veldmaarschalk van het leger; uit de kommandeurs, de gepens. luit.-generaals F, C, List en J. van S wie ten's Konings adjudanten in buiten gewone dienst; uit de ridders der 3de kl., de luit.-generaal baron Nepveu en de gepens. vice-admiraal E Lucas's Ko»

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1