II. Als er sprake is van ontlasting der lagere standen van de maatschappijis kennis van hun toestand noodigom te kunnen beoordeelenin hoever zij door belastingen worden gedrukt. Van groot gewigt zyn derhalve de bijzonderheden door Multatuli vervolgens medegedeeld //Ik geef u hier de begrooting van een Hollaudsch huis gezin. Budget van een huisgezin te Amsterdam. InkomenZes gulden in de week, vrije woning en vrij brandstof. Sterkte: man, vrouw, drie kinderen van 7 tot 10 jaren. De man was vroeger bij de kavallerie, en heeft z'n pas poort bekomeD wegens expiratie van verpligte dienst. Hij heeft daarop z'n vorig beroep hervaten dient nu sedert veertien jaren als knecht op een houtzaagmolen. Z'n patroon legt, loffelijke getuigenis af, over z'n gedrag. //Hij drinkt niet" en doet goed z'n werk. Centen daags. In de week, 22,| f 1,57* 0,07' 0,21 0,18 0,10 Uit de overschietende 22£ cent in de week moet betaald wordenkleding schoeiselonderhoud van de meubelen geneeskundige hulp Gevraagd Kan uwe vrouw niets verdienen X". 1617. Wa't- Vrijdag 26 \Iei. A°i IMS. LEIIINCII DAGBLf» Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.93, en franco per post f2.80 In de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.76, Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct». Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 42 m.;- 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 n. 61 ra.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7u.45m. en te 11 u ;'s namiddags te 8 u, 35 ra. 'aavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oo»t-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 ii. 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen ran bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IFethouders, Maandagen Donderdagte 11 uur. Commits te van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks 110 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dageljjks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Reohteu en Aooynsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9— uur. ran Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De Nederlandsche werkman. Aan brood hoofdspijs voor 't middagmaal dit bestaat uit 5 kop aardappelen of 2 kop ertenof 2 pond meel Aan zout boter, ons daags m vet, J ons daags n peper, azijn, mostert, meel voor saus koffi2 ons in de week gebrande stroop melk kan daags karnemelkeens in de week 4 kan 3 ons meel ons stroop olie voor licht, in de week zeep, stijfsel, blausel, droogwater, id. garen band sajet id. contributie aan 't begrafenisfonds id. schoolgeld voor een kind id. it tabak, scheren, en soms een glas jeuev. Totaal 20 3 f 0,10 0,06 0,04^ 1,40 0,35 0,35 0,15 0,26 0,03 0,20! 0,09 0,20 0,20 0,40 f 5,77 j Het spreekt vanzelf dat die 22^ Ct. daartoe niet voldoende zijn. Mogt echter de welvarende lezer die geneeskundige hulp onnoodig achten, en tevens de post: onderhoud van meu bels (1) willen schrappen, dau blijft toch altijd de behoefte aan kleding bestaan. Het schoeisel vooral is zeer duur. Ik heb mij geinformeerd waaruit dit gevonden wordt, en daarop 't volgende antwoord bekomen //Als er bijv, een hemd noodig is, word dat gekocht op Zaterdagavend. Dan moeten de daarvoor uitgegeven 9 0 cts. worden bezuinigd op de voeding van de volgende week. Ia plaats van 5 kop aardappelenworden er 3 kop daags ge bruikt. In plaats van 2 kop erten, 1^ kop, in plaats vaa 2 ponden meel, 1* pond. Dit moet zolang worden volge houden tot het tekort aangezuiverd is. Gevraagd Gebeurt het dikwijls dat op die wijze de da gelijkse begroting moet verminderd worden, om een uitgaaf van Zaterdagavend te verevenen Antwoord: Ja, er is altijd iets nodig. Als ik, of een der mijnen een jas, broek of ander kledingstuk moeten hebben, gebeurt het wel dat ik 10 of f 12 voorschot vraag van den patroon. Dit moet dau worden aangezuiverd door in houding van 50 centen 's weeks. Deze inhouding gevoegd bij de wekelijkse uitgaaf voor kleêren en schoenen maakt dat wijzolang die aanzuivering niet afgelopen ismoeten hongerlijden. In zulke dagen eten wij droog brood, en 's mid dags aardappelen of erten met zoutzonder boter of vet. Gevraagd: Gij hebt op uw begrooting 40 centen 'sweeks opgebragt voor sigarenscheren borrels en tabak Antwoord: Ja. Maar zeer dikwijls doe ik deze uitgaaf niet. Ik gebruik zeer zelden, en dan nog weinig, jenever. Veel zou ik ook niet kunnen betalen. Maar ik beken dat ik soms voel een opwekking nodig te hebbenom niet moedeloos te worden. Antwoord Als zij kan gaat ze uit schoonmaken en ver dient dan acht stuivers. Maar daarop kan niet worden ge rekend omdat er niet altijd //huizen" zijn, en ook omdat zij zich overwerkt heeft, en bovendien geplaagd is met ru= matiek.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1