Rijtuigen. Advertentiën. den bouw en de exploitatie van een Paleis voor de algemeene tentoonstelling in 1867 dit is dus meer dan het door de Maatschappij tot waarborg gevraagde bedrag. Het gebouw zal stellig op het Champ de Mars worden opgerigt. De jongste tijdingen uit Australië maken melding van de verschrikkelijke verwoestingenwelke door een sirocco (vreeselijke heete wind) in de maand Februarij werden aan- gerigt. In vele streken ontstonden boschbrandenten gevolge van de langdurige hitte (de thermometer teekende 90° in de schaduw.) Vooral heeft Melbourne veel te lijden gehad. Het parlement heeft 50,000 aangevraagd, om voor een ge deelte in de veroorzaakte schade te voorzien. Den 29 Julij a. s. zal, naar men berigt, in het gla zen paleis te Sydenham een tentoonstelling worden ge opend van voortbrengselen van de Engelsche en Fransche arbeidende klasse, ter viering van den vijftigjarigen vrede tusschen Engeland en Frankrijk. Die tentoonstelling zal drie maanden duren en behalve de prijzen zal er ook eene prach tige bronzen medaille aan ieder exposant worden uitgereikt als souvenir van het jubelfeest. Een deputatie van het Lon- densche tentoonstellings-comité heeft zich bereids naar Parijs begeven om de noodige schikkingen te maken en isnaar meu verneemt, door de Parijsche arbeidsliedeu met groote geestdrift ontvangen. De tentoonstelling belooft zeer belang rijk te zullen zijn. Over Alexandrie is berigt ontvangen, dat in de na bijheid van Port Sayd ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Ten gevolge van een twist tusschen Arabische en Grieksche arbeiders is een botsing ontstaanter wederzijde had men de wapenen ter hand genomen en waren velen gedood en gewond. Een Fransch oorlogsvaartuig is onver wijld derwaarts gestevend, ten einde verder bloedvergieten te voorkomen. - Uit Konstantinopel wordt berigt, dat aldaar een let terkundige vereeniging is gevormd, welke zich tot taak heeft gesteldom nieuwe uitgaven van nuttige geschriften tegen lagen prijs het licht te doen zien en vertalingen van vreemde werken uit te geven welk een voordeeligeu invloed op de volksontwikkeling kunnen uitoefenen. De Sultan heeft aan deze vereeniging een jaarlijksche ondersteuning van 100,000 piasters toegezegd. - Het Japansch gouvernement heeft bevel gegeven tot de vestiging van een Fransch collegie te Yokuhama, onder directie van den abt Mermet. De inrigting zal bestemd ziju zoowel voor ambtenaren als voor de kinderen der daïmios. Naar men zegtheeft de President van den grooten raad des Taikoens reeds het voornemen te kennen gegeVenom ook zijn zoon in die inrigting te plaatsen. De kamer van koophandel te New-York heeft een re solutie aangenomen, waarbij zij de hoop te kennen geeft, dat hel herstel van het bondsgezag in het Zuiden overal met edelmoedigheid en goedertierenheid moge vergezeld gaan. De kamer heeft tevens een voorstel aangenomen waarbij zij zich vereenigt met de verklaring van den president Johnson, volgens welke het verraad de grootste der misdaden is. Promotiën aan de Eeidsche Hoogescliool. 19 Mei. - Tot Doctor in de Geneeskundede heer H. J. Viukhuyzen, van 's Gravenhagena openbare verdediging van Acad. proefschrift, getiteld: r/Geneeskundige opmerkin gen op een reis door het Noorden- Alsmede tot Doctor in de Wis- en Natuurkunde, na openbare verdediging van Acad. proefschrift, getiteld: nOver de ontwikkeling der za- mengestelde oog en der insekten." OFFIC 1 KL Hl 1 K U W Burgemeester en Wethouders van Leiden, kennis be komen hebbende dat bij HH. Studenten der Leidsche Hoo- geschool het voornemen bestaat, op Dingsdag 6 Junij e. k., zoo bij dag als bij avond, een gecosturoeerden optogt te houden, ter herdenking van het 290-jarig bestaan dier Hoo- geschoolnoodigen bij deze de ingezetenen dringend uit, om door het uitsteken van vlaggen endes avonds van ge- melden dag, door een algemeene verlichting aan die feest viering meerder luister bij te willen zetten en daardoor van hunne belangstelling in het bezit dier Hoogescliool te doen blijken, terwijl de Heereu der Gebuurten daartoe verzocht zich bereid verklaarden tot den goeden uitslag ten deze te willen medewerken. De ondergeteekende betuigt, mede namens zyne echtge noote, dank voor de belangstelling tijdens hare bevalling hun bewezen. N. C. OUDSHOORN. Leiden, 19 Mei 1866. TÈlsffi Een JALOUSIÈN-MAKERSKNECHT en een LEERLING, worden gevraagd bij W. J. M. DER KINDEREN, in Jalousiën op de Hooigracht, Wijk YIIN°. 720 te Leiden. In de magazijnen van M. L. HERMANS COMP., t« 's Gravenhage is steeds voorhanden een groote voorraad RI«ÏTUI©EWzoowel nieuwe als gebruikte, voor welke aatsteeven als voor de nieuwe, wordt geguarandeerd. Aan den Praeses van den Algemeenen Kerkeraad der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Leyden is de volgende verklaring toegezondenVrijdag voor middag. Leyden, den 19den Mei 1865. De laatst ingezonden verklaring aan den Kerkeraad door de heeren van Kaathoveu Hubrecht, de MoenTaets vau Amerougenvan der Boon Mesch en Eigemanin dato 4 Mei jl„ behelzende: //de voldingende en alles afdoende ver klaring dat de beschuldiging van ontrouw beheer der Ge meente-Commissie door H. Zaalberg eu anderen, reeds al te lang volgehouden, onwaarheid en dus vuige laster is en blijft," werd door zeer vele weldenkende en waarheidlie vende leden der gemeente met belangstelling en ingenomen heid gelezen; zij hoopten nog dat deze met bewijzen ge staafde, door mannen geacht, door hunne jaren en staDd in de maatschappij op eene waardige wijze uitgesproken over tuiging, eindelijk eene gunstige verandering in de houding des Kerkeraads zoude te weeg brengen, dat er eindelijk eens een tijdstip zoude gekomen zijn van terugkeering op den weg, die de Gemeente voor een groot gedeelte verwoest heeft en verder zeker ten verderve brengen zal. Maar de flaauwe hoop van zeer velen is te leur gesteld, mag men het als zeker beschouwen dat de officieuse verkla ring in de L. Courant van Woensdag 10 dezer, naamloos daaronder geplaatst, waarheid behelst, dat bij besluit des Kerkeraads bovengemelde verklaring eenvoudig is ter zijde gelegdeen term Uwer verg adering geheel en al onwaardig, dan weten de ondergeteekenden geene woorden te vinden om hunne verontwaardiging uit te drukken zij achten het zich bovendien ten pligt, hiertegen opeulijk te getuigen eu met al hun vermogen te protesterenhoewel zij vertrouwen dat er nog goedgezinden in Uw midden zijndie aan zulk een besluit, eene vergadering als de Uwe onwaardig, geen deel genomen hebben. Wanneer mannen als Schotsman, Egeling Schacht, Cla- nisse, Cats, Dermoutom van anderen niet te spreken, wier nagedachtenis bij velen in gezegend aandenken blijft voortlevengetuigen konden zijn van het gedrag des Ker keraads sedert jaren gehoudenhoe groot zouden hunne smart en verontwaardiging zijn Dit is de vrucht van het verlaten en verachten van Gods Woord, en het verguizen van het gezegend Hoofd der Gemeente in Zijn persoon en Kruisverdienstenwaarvan de gevolgen niet te berekenen zijn. De Ondergeteekenden zullen ook deze verklaring openbaar maken. B. CORTS. M. S. REIJST. Ths. VAN WIJK. P. FONTEIN. T. LOS. W. GERRITSEN.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3