Buitenlandse!) Nieuws. de hoogst doelmatige inrigting door ieder werd erkend heeft hij aan de verstands-ontwikkeling van het jonge geslacht met de gelukkigste gevolgen gearbeid. Overberg Courant (een Kaapsch blad) behelst het volgendeMet diep leedwezen deelen wij mede een plotse ling en noodlottig ongelukhetwelk een treurigheid over onze geheele gemeente heeft verspreid. Mevr. Robertsonde echtgenoot van den geachten Hollandschen predikant, werd op Zaturdag avond 15 April uit ons midden weggenomen. Zij had haren echtgenoot en mej. Benzies, hare dochter, ver gezeld op een bezoek van gelukwensching aan het huis van den civielen commissaris, rijdende het gezelschap in een lage phaeton, door één paard getrokken. Een weinig vóór 7 ure terugkeerendewas het paard wat vurig en begon den heu vel afkomende te steigeren, waarschijnlijk den druk van het rijtuig achter zich voelende, het dier ging toen op hol, op niet verren afstand van huis. De dames zaten in het rijtuig en Dr. Robertsondie met den jongen op den bok zathad de leidsel vasten hoewel met eenige moeiteslaagde hij er in het paard op zijn plaats van zijn pastorie te drijven. Ongelukkiglijk juist tegenover het huis van den heer van der Riet verloor mevr. Roberson hare tegenwoordigheid van geest. Zij stond op, riep tweemaal den naam van haar echtgenoot snel achter elkander uit, en niettegenstaande de uiterste pogin gen van hare dochterwelke stil zat en met de anderen ongedeerd bleef, sprong de ongelukkige dame uit het rij tuig en viel hevig met het voorhoofd tegen den grond waarop de dood volgde. Uit Curasao wordt ons het volgende medegedeeld Statistiek van Curasao en onderhoorigheden in 1864. Curacao, geboren 813 kinderen, als 408 van het man.- en 405 van het vrouw.-geslachtgestorven 633 personen, namelijk 307 van het man.- en 326 van het vrouw.-geslacht hieronder begrepen 11 levenloos geborenen en gehuwd 82 paren, waarbij 126 kinderen zijn geëcht. Bonaire, geboren 164 kinderen, als 74 jongens en 90 meisjes; gestorven 45 personen, als 22 van het man.- en 23 van het vrouw.-geslacht, hieronder begrepen één levenloos geborene en gehuwd 43 paren, waarbij 9 8 kinderen zijn geëcht. Aruba, geboren 113 kinderen, nameljjk 65 zoons en 48 dochters; gestorven 40 personen, als 23 van het man.- en 17 van het vrouw.-geslacht en gehuwd 16 paren, waarbij 20 kinderen zijn geëcht. St. Martin (N. G.), geboren 108 kinderen, als 50 van het man.- en 5 8 van het vrouw.-geslacht; gestorven 4 7 personen, namelijk 2 4 van het man.- en 23 van het vrouw.- geslacht en gehuwd 13 paren, waarbij 8 kinderen zijn geëcht. St. Eu3tatius, geboren 61 kinderen, namelijk 23 jongens en 38 meisjes; gestorven 40 personen, als 16 van het man.- en 24 van het vrouw.-geslacht en gehuwd 9 paren waarbij 7 kinderen zijn geëcht. Saba, geboren 50 kinderen, namelijk 26 van het man.- en 24 van het vrouw.-geslacht; gestorven 22 personenals 9 van het man.- en 13 van het vrouw.-geslacht en gehuwd 10 paren. Recapitulatie: in de Kolonie Curasao en onderhoorigheden. Geboren 646 van het man.- en 663 van het vrouw.-geslacht, te zamen 1309 waaronder 6 paar tweelingen; gestorven 401 van het man.- en 426 van het vrouw.geslachtte zamen 8 27 waaronder 12 levenloos geborenen en gehuwd 173 paren, waarbij 259 kinderen zijn geëcht, dus 48 2 meer geboren dan gestorven in 1864. Op al de 5 onderhoorige eilanden zijn nu geneeskundi gen als: op Bonaire W. B. Zeppenfeldt, op Aruba A. de Hofteman op St. Martin H. E. van Rqgersma, op St. Eusta- tius F. L. Nuijens en op Saba J. W. Kloppenallen door het gouvernement gesalarieerd. Behalve op Sabazijn op die eilanden ook landsonderwijzersals op Bonaire W. F. Mein- hardt, op Aruba E. L. Zeppenfeldt, op St. Martin A. P. Hoekstra en L. Arrindell en eene landsonderwijzeres M. F. Kolff, op St. Eustatius H. C. ten Broeke en M. W. F. Couger. Slechts op Bonaire en Aruba zijn Protestantsche leeraars, namelijk W. F. H. Laret en N. A. Kuipen. Opal de 5 eilanden zijn R. K. pastoors, terwijl ook op St. Mar tin en St. Eustatius methodistische zendelingen zijndie door het gouvernement bezoldigd worden. In 1859 is de predi kantsplaats op St. Eustatius opgeheven door de verplaat sing van Ds. Laret naar Bouaire. Zoowel echter daar als op St. Martin en op Saba is een aanzienlijk getal Protestanten doch allen alleen het Engelsch verstaande, terwijl de R. K. gemeente op die eilanden uiterst gering is, juist het tegen overgestelde van CurasaoBonaire en Aruba - waar de voor malige bezitters der slaven hen, uit hoogmoed, bijna allen zonder eenige uitzondering Roomsch hebben laten worden ook de Joodsche slavenhouders. Nu, ofschoon men er spijt van heeftis het te laat. De Thermometer'.van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 52°. Vrijdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 56c, 's middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 62°, Te Antwerpen bestaat het voornemen om een gedenk- teeken aldaar op te rigten ter herinnering aan den afkoop van den Scheldetol. Te Antwerpen heeft zich een vereeniging gevormd die ten doel heeft een pleizierreis rondom de wereld, waar voor een Belgisch schip onder kapitein Mijer zal worden beschikbaar gesteld. Aan het hoofd der vereeniging staat de heer Catteau Wattel. De reis zal in de maand September worden ondernomen en twee jaar duren. De Koning van Pruissen heeft ter gelegenheid van de feesten te Aken benoemd tot ridder van de kroonorde 2e klasse met de ster, den generaal-majoor Knoop en tot rid ders van die orde 3e klasse de HH. Lehens, griffier der pro vinciale staten van Limburg en de adjudant de Man. De commissaris des Konings Jhr. van der Does de Willeboie, reeds vroeger tot ridder benoemd, kreeg het ordeteeken ver sierd met het Koninklijk naamcijfer, omzet met diamanten. Dingsdag werd te Keulen in tegenwoordigheid van HH. MM., plegtig de eerste steen gelegd voor het gedenk- teeken voor Frederik Wilhelm III, hetgeen tevens bestemd was als een symbool van de vereeniging der Rijnprovinciën met Pruissen. Het standbeeld zal geplaatst worden in het le vendigste gedeelte der stad, op het midden van de Hooi- markt. Het gelaat zal gekeerd zijn naar de breede Frederik WilhelmsstraatJ, naar den Rijn en naar de schipbrug; als vroeger of later de gebouwen die het uitzicht beletten mog- ten worden opgeruimd, zal men het ook van den Rijn in zijn geheel kunnen zien. HH. MM. kwamen ten 103/4 uur hier aan en werden aan het feestelijk getooid station door de overheden ontvangen. Van daar begaven zij zich naar het gouvernementsgebouw. Inmiddels was de Hooimarkt reeds vol volks geworden en de tribunen aan weerszijden van het Koninklijk paviljoen met heeren en dames bezet. Alle huizen in den omtrek waren gevlagd en zelfs de daken vol toeschouwers. Het paviljoen was zeer smaakvol ingerigt en versierd. Tegen 12 uur kwamen HH. MM. en de Prin sen gevolgd door hunne hofhoudingenzij werden met geestdrift ontvangen. Eene kantate door den Mannergesang- Verein uitgevoerd, opende de plegtigheid. Hierop hield de regeringspresident een toespraak tot HH. MM., waarop de Koning antwoordde //Het is mij een groote vreugde, he den in uw midden te zijn, om getuigen te wezen van de dankbaarheid, die dit gewest den Koning wydt, die het met den magtigen Pruissischen staat vereenigde. Deze dank baarheid is waarachtig en innig in het hart van elke Rijn landerdie herdenkt, hoe het vijftig jaren geleden was. Die dankbaarheid erken ik ik zeg er der provincie dank voor. Dit gedenkteeken wordt der toekomst gewijd. Moge die toe komst tot heil der provincietot heil des vaderlands ge dijen Hierop overhandigde de eerste burgemeester HH. MM. twee exemplaren van de op perkament vervaardigde oor konde omtrent het leggen van den steen. HH. MM. en de Prinsen onderteekenden die, nadat zij was voorgelezen en gingen toen tot het leggen van den steen over. Na afloop der pleg tigheid bezochten HH. MM. den dom. Ten behoeve der aanstaande tentoonstelling te Parijs zal de Staat 6 miilioen bijdragen; de stad Parijs een gelyke som; het entrée-geld zal bestaan in een vaste matige con tributie; terwijl de handel en nijverheid, bij wijze van associatie, een fonds zullen moeten bijeenbrengen van 8 miilioenge lijkstaande met de approximative ontvangst. Reeds is te Parijs voor 8 miilioen ingeschreven voor

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2