gelegenheid zijn tot plaatsing van tien hulponderwijzers, ten einde, onder dezelfde voorwaarden als voor de kweekelin- gen zijn bepaald opleiding tot hoofdonderwijzer te ontvangen. Yoor de opleidingschool te Zetten in Gelderland door de predikanten Heldring en vau Lingen is reeds een som van f 8000 in giften voor eens bijeengebragt, behalve de inschrijvingen voor een jaarlijksche bijdrage. Met 1° Augus tus aanstaande worden leerlingen aangenomentegen beta ling van f 400 'sjaars voor onderhoud en ondetwijs in vakken van middelbaar en hooger onderwys. Maandag namiddag is onder Nieuwer-Amstel opgehaald het lijk van een 18-jarig jongeling, die Woensdag avond ten gevolge van twist de ouderlijke woning in de Oude Loojjerstraat te Amsterdam had verlaten. Men verneemt dat de heer G. W. Gareijdie sedert anderhalve week zijne woning verlaten had en sedert vermist werd, dood is gevonden. Gelijk men vreesde, heeft hij zich het leven benomen, en wel in de omstreken van Loosduinen, hetgeen het gerucht bevestigde, dat men hem het laatst op den Loosduinschen weg gezien had. Zijn lijk werd gisteren avond in de duinen gevonden door een schaapherder, die opmerkzaam was geworden dat de schapen die hij hoedde op zekere hoogte schuw werdenhij vond nu spoedig bij onderzoek de droevige oorzaak hiervan. De ongelukkige, die sedert geruimen tijd aan vlagen van verstandsverbijstering leed, had zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Maandag namiddag ontstond te Amersfoort, na het gebruik van sterken dranktusschen twee broedersbeiden bejaarde huisvaders, over een kleinigheid een woordentwist ten gevolge waarvan zij handgemeen werden en al vech tende zelfs in het water van het plantsoen aan de gr. Kop pelpoort in de beek nedervielen. Slechts aan een hunner mogt het gelukken den oever te bereiken. De ander is binnen wei nige oogenblikken verdronken. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht zijn, na af gelegd examen, tot de evangelie-bediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de HH. H. L. de Voogt, P. Knuttel, B. Mossel, H. J. James, S. H. J. de Wolff, C. C. J. Hieben- daal en' C. H. Koopman. - Van goederhand wordt ons berigtdat het aantal over geblevene strijders van 1813-1815, die nog aan de feestvie ring vau 25 Junij a. s. te Leiden kunnen deelnemen, veel grooler is dan men zich aanvankelijk had voorgesteld; dat al leen binnen Leiden een lOOtal zich bevinden en derhalve in het oorspronkelijke plan eenige wijziging moet worden gebragt, waartoe ook de medewerking van Leidens ingezetenen noodig schijut, ten einde huisvesting te erlangen voor de gewezen of ficieren enz. De Typographische Vereeniging Laurens Janszoon Cos- lei' meermalen vaardig tot hulpbetoon bij noodlijdenden met de middelen waarover zij beschikken kon, op de wijze, die de bijzondere liefdadigheid bevorderde, - wil ook thans het hare toebrengen tot een waardige gedachtenisviering van den 50sten verjaardag van den veldslag van Waterloodoor het houden van een optogt, gelijk ook elders in het plan van feestviering zulk een feestelijkheid is opgenomen. Zóó volgt de nijverheid het voorbeeld der wetenschap en treedt in hare voetstappeneerst een optogt van studenten en dan eeu van handwerkslieden en fabriekbedienden. Wij juichen dat plan zeer toe en wenschen dat het zich vet'wezenlijke. Bij gelegenheiddat een onzer voornaamste industrieelen zijn 25jarig huwelijksfeest vierde, - ook toen in 1863 het Novemberfeest voor 1813 plaats vond, zijn er optogten van werklieden in feestelijken dosch langs de straten gehouden, die zich door orde en goeden geest kenmerkten en geregeld afliepen en de Typographische Vereeniging geeft bovenal waarborgen, dat het nuttige met het aangename, het be tamelijke met het vrije en ongedwongenein alles de orde wordt betracht en de verschillende deelen zoowel als het ge heel van den optogt vele verrassingen aanbieden en alge meen voldoening geven zullen. Maar daarvoor is noodig, dat velen zich bij die Vereeniging tot dat doel aansluiten en dat niet weinigen met geldelijke bijdragen dat plan on dersteunen en de optogt mogelijk helpen maken. Zóó dat geschiedt zal Leiden niet achterblijven bij andere steden in de feestelijke gedachtenisviering van den slag van Waterloo en zal de feestelijke vereeniging der oude strijders ook van de zijde der burgerij worden opgeluisterd. Bij de aanstaande viering van den 50sten verjaardag van den Slag van Waterloo zal de naam van Napoleon op aller lippen zweven en de gedachtenisviering der blijde over winning zich welligt ook beloonen in gewaarwordingen van bitterheid en wreking ontboezemingen als alleen de hitte van de strijdkoorts eenigzins mag doen verontschuldigen. Ds. C. S. Adama van Scheltema te Amsterdam tracht zulke uitingen te voorkomen en te bedwingendoor de mededee- ling van de geloofs-overtuiging door den gebannen Keizer op St. Helena tot zijn mee3t vertrouwde vrienden den generaal Bertrand en den graaf de Montholen uitgesprokenwaar van de echtheid op voldoende wijze is gestaafd door Dr. Bogne en den hoogleeraar de Filice van Montauban. Het is eene beschouwing van den Christus en het christendom; geeu werktuigelijk aangeleerde of in bijgeloovige vrees aan genomen kerkleer spreekt hij daarin uit. Het slot daarvan luidt aldus: «Ik sterf vóór mijnen tijd en mijn ligchaam zal als een prooi van het gewormte aan de aarde worden terug gegeven. Ziedaar het lot, dat eerlang hem wacht die eens den grooten Napoleon werd genoemd. Welk een verschil tus schen deze mijne diepe vernedering en den in eeuwige heer lijkheid verhoogden Christus. Welk een uiteinde, maar ook welk een zegepraal was de zjjne! Juist in zijn sterven is Hij geopenbaard geworden als God boven alles te prijzen in eeuwigheid." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 5 1°. Woensdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 57°, 'a middags te 12 uur 62 's namiddags te 4 uur 64°, Buiteulandsch Nieuws. Ee« jaar lang hebben hoogleeraren en ledeu van het Instituut tweemaal 's weeks wetenschappelijke en letterkun dige lezingen gehouden aan de Sorbonne die door een groot aantal hoorders werden bijgewoond. De negatieve stellingen der kritische schoolen vooral de theoriën van Damm en 's menschen vermeende afkomst van den aap; o. a. ook door den heer Reville voorgestaan, werden bestreden. Dr. Hollard hoogleeraar te Portresbehandelde den 24 Maart de kwestie der eenheid van het menschelijk geslacht voor een gehoor, dat de groote zaal geheel vervulde. Door photographische afbeeldingen van al de verschillende rassen, door electrisch licht op doek vergroot overgebragt, heeft hij zijn lezing op gehelderd en uit de aandacht en de herhaalde toejuichingen der hoorders was het optemaken dat hij hen overtuigde dat al deze rassenhoe verscheiden nu ookoorspronkelijk slechts van één menschenpaar afkomstig zijn. Uit Bern wordt gemeld, dat aan het congres tot be vordering der sociale wetenschappen aldaar op 2 8 Augustus zal geopend en op 2 September van dit jaar gesloten worden. De hondententoonstelling te Parijs, die Zondag voor 5 0 centimes toegankelijk was, werd door meer dan vijftig duizend menschen bezocht; het was er op sommige oogenblikken zoo vol, dat het te verwonderen is dat er geen ongelukken hebben plaats gehad. Na deze zonderlinge tentoonstelling trekt de Africaine nog altijd het meest de aandacht. De recettes blijven zich op het maximum handhaven van 11900 a 11900 francs per avond. In de mode der damestoiletten heeft men een belang rijke hervorming te wachten. De voorname parijsche dames dragen sedert het begin van dit saizoen op hare ochtend wandelingen geene lange sleep-robes meer, maar korte ja ponnen. Eindelijk, is men tot de wetenschap gekomen, dat er voor eene dame niets onpassender is dan een lang kleed, dat bestemd schijnt het straatvuileindjes sigaren, en der- gelijken van de trottoirs, de straten en allées weg te vegen. Van nu af worden de lange robbes alleen in de salons en de schouwburgen gedragen. De te Londen te houden internationale tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd in liefdadige gestichten, huizen van opvoeding, verbetering en andere, zal den 19den dezer worden geopend en tot den 26sten voortduren. De opening zal geschieden door Z. K. H. den Prins van Wallis. Bij die gelegenheid zullen door een koor van duizend kinderen uit gestichten onderscheidene zangen worden uitgevoerd. Nederland is op de tentoonstelling vertegenwoordigd door het doofstommen-Instituut te Groningen, de kantscliool te

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2