N«. 1611. Donderdag 18 Mei. A". 1865. Binnenlandsch Nieuws. f- LE1D8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post /2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regale 0.76. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 49 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Portbusligtiagen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 8 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oo«t-Indisohe Laodpozt. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indi»ohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUz-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdagta 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks 110 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Arckiteei is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Reobten en Aooijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingeu, Maandag, Diugsdag, Woensdagen Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. H. M. de Koningin zal aanstaanden Donderdag het paleia in het bosch betrekken. In de Zitting der Tweede Kamer van Dingsdag bragt de commissie voor de petilien, bij monde van de heereu Jonck- bloet, Fokker, de Kanter en IJssel de Schepper, onderschei dene verslagen op in hare handen gestelde adressen uit. Bij het rapport op een der petitiën van een aantal personen, die zich beklagen over het misbruik van sterken dranken die aandringen op het nemen van maatregelen daartegenheeft de heer Rochussen de aandacht er op gevestigd, dat uit onderscheidene oorden tal van adressen van achtenswaardige personen uit alle standen en zonder politieke kleur worden ingediend, om 't patent als tapper te beperken door dat be- dryf in hoogeren aanslag te brengen. Hij acht het een zaak van zeer veel belang en als 't ware een kanker aan de stof- felyke en zedelijke belangen der natie. Daarom acht hij ne- derlegging ter griffie niet voldoende, als tot weinig uitkomst leidende. In Frankrijk beteeken t het dépot au greffe zoo veel als dat de zaak dood is, terwijl het te 's Hage is geijkt met den naamdat het in den doofpot is geraakt. Spr. wilde dat de Kamer in deze meer belangstelling be- toone en stelt voor de verzending van 't adres aan de Mi nisters van Financien en van Binnenlandsche Zaken om daarop hunne aandacht te vestigen en te gelegener tijd huu welne men deswege te doen kennen. Deze wijziging in de conclusie wordt met 31 tegen 10 •temmen aangenomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, namens den Koning, goedgekeurd, dat er, van 17 Junij tot 17 October 1866 een tentoonstelling van Nederlandsche nij verheid en kunst in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam plaats hebbe. De zamenstelling van het bestuur en de programma's der tentoonstelling zullen nader worden bekend gemaakt. Naar men uit goede bronnen verneemt zal met een paar dagen een adres aan de Eerste Kamer der Staten-Ge neraal worden opgezonden door medicinae doctoren en ge- ueesheeren in Friesland, verzoekende de aanneming der ge neeskundige wetsontwerpen. Naar men verneemt heeft de Senaat der Groningsche Hoogeschool, aan welken het voorstel was gedaan zich ook met een adres tegen de geneeskundige wetsontwerpen, be paaldelijk het tweede, te wenden tot de Eerste Kamer der Staten-Generaalbesloten daartoe niet over te gaan. De Gemeenteraad van Groningen heeft evenzeer besloten, geen gevolg te geven aan het aanzoek van het gemeentebe stuur van Utrecht, om zich tot de Tweede Kamer te wen den wegens de thans bij die Kamer aanhangige herziening van eenige bepalingen der gemeentewet betreffende de be lastingen. Door den Raad van administratie der Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij is besloten de oude krijgslieden van 1813 tot 1815, die de feestelijke vereeniging op 25 Junij te Leiden willen bijwonenkosteloos bij die gelegen heid naar en van Leiden te vervoeren. De Gemeenteraden van Schiedam en van Zwolle zullen op 18 Junij voor rekening der gemeentekas verschillende fees telijkheden houden. De Gemeenteraad van Arnhem heeft aan Dr. P. Hoog vliet op zijn verzoek met 1°. September eerstkomende eervol ontslag verleend als praeceptor aan de Latijnsche school. Men verneemtdat de concessieverleend aan de heeren Swaan en van Heiningen voor een haven te Scheve- ningen en een spoorweg van daar over Utrecht naar Almelo enz., in betrekking zoude staan met een ontwerp tot een spoorweg van deze plaats naar Lingen. Van een goede zijde wordt medegedeelddat de opening van den spoorweg Almelo-Salzbergen bepaald is op den 15den Junij e. k. Naar men verneemtbestaat het voornemenom het zangersfeest, dat te Nijmegen den 4den Augustus aanstaande zou gevierd worden, eenige dagen uit te stellen, om het zoo mogelijk te doen zamentreffen met het openen van den spoorweg. Aan elk der Rijks kweekscholen te 's Hertogenhoseh Haarlem en Groningen zal met het begin van den cursus 186 3/e6, aanvang nemende den lsten September 1865 ge legenheid zijn tot plaatsing van tien kweekelingen in het eer ste of laatste studiejaarten einde daar op kosten van het Rijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Aan elke der Rijkskweekscholen te Haarlem en Groningen zal bovendien met den aanvang van den curcus 1 86 5/##

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1