Buitenlandse!) Nieuws. spoorwegen, bepaald, dat de ly n Zutphen-Deventerbij ge legenheid van het halve eeuwfeest van den slag bij Wa terloo, op den 18den of den 19den Junij aanst. zal worden geopend. Het geschil met de werklieden aan het kanaal Holland op zijn smalst is weder vereffend. Het daggeld is verhoogd zoodat het werk weder geregeld voortgaat. Donderdag middag ongeveer ten twee urewoedde te Giessen Nieuwkerk een hevig on weder, vergezeld van zwaren regen. De bliksem sloeg in een wilgenboom, waarvan despaan ders op buitengewoon verren afstand te vinden waren. Andere onheilen zijn er gelukkig niet voorgevallen. Naar men verneemt, heeft Dr. T. K. M. van Baum- hauerpred. te Zutphenvoor de benoeming van directeur van het gesticht ter opleiding van zendelingen te Rotterdam bedankt. In de meeste hoofdkiesdistricteQ zijn de aftredende leden der Provinciale Staten herkozenen sommige zijn er vervangen door anderen met meer of minder strijd; in en kelen moeten nog herstemmingen plaats hebben. Behalve de reeds medegedeelde uitkomsten der verkiezingenis vooral in de provincie Limburg de strijd belangrijk geweest en moe ten ook nog herstemmingen plaats vinden in de volgende hoofdkiesdistricten. Yenlo, tusschen de HH. baron de Keverberg en I. R. Clerci. Oldenbroek tusschen de HH. Mr. E. F. J. Weerts en W. Greuffel. Schagentusschen de HH. Jhr. D. van Foreest en H. R. de Meer. Goes, tusschen de HH. Otto Verhagen en C. C. van den Bosch. De ethnografische verzameling der üelftsche academie is ingelijfd bij 's Rijks ethnografisch museum op de Hoo- gewoerd alhier. In den loop van den zomer zal die geheele verzameling ter bezigtiging gereed zijnook die door Dr. Muller aan het Rijk is afgestaan. Uit Calcutta wordt berigt, dat den 24sten April 11. in de monding der rivier van Rangoon totaal is veronge lukt, op de reis van Penang het Nederl. schip Gebroeders Houtman, kapt. Withof. Meer dan een familie binnen Leiden, voor wie de laatste weken dagen van blijde feestviering wa renzijn door het ongeluk in rouw gedompeld; - want de kapitein en zijne jeugdige echtgenoote benevens de derde stuur man waren Leidenaars. Het blijft intusschen onzeker, of niet nog een deel der equipage is behouden daar het telegram alleen van het schip gewag maakt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 56°, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 50°. Zondag morgen te 5 uur SI0, te 8 uur 55°, 's middags te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 65°, te 5 uur 63°, te 8 uur 60°, te 10 uur 57°. Maandag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 5 7°, 's middags te 12 uur 6 5°, te 4 uur 62°. Door de commissie te Brusselgevormd met het doel om op den 5 0sten verjaardag van de veldslag van Waterloo een plegtig bezoek op het slagveld te brengen is een circu laire uitgevaardigd in de Hollandsche, Duitsche en Engel - sche talen en gerigt //aan het volk van Duitschland, Enge land, Nederland en België." Het programma is aldus vast gesteld De plegtigheid zal geschieden onder het geleide des hee- ren Felix van de Sande, bestuurder van den nationalen schouwburg. 1°. 9 ure voormiddag, ontvangst in den nationalen schouw burg (cirque). Verwelkoming. 2°. 10 ure voormiddag, ver trek naar Waterloo. Redevoering op het slagveld. 3°. 6 ure namiddag, feestmaal in den nationalen schouwburg (cirque). Te Brussel i3 dezer dagen opgerigt een genootschap ter uitbreiding en verbetering van opvoeding en onderwijs in België, onder den titel van Onderrichtings-bondeen vereeniging naar het voorbeeld der Nederlandsche maatschappij tot Nut van 't Algemeenwaarna zij zich geheelzoo het #chijntvormen zal, gelijk dat blijkt uit de ontwikkeling van het doel, door het stichtend comité openbaar gemaakt. Zij telt reeds 150 leden onder de verschillende standen, hoogleeraren, onderwijzers, ambtenaren, volksvertegenwoor digers, kooplieden, letterkundigen, advocaten enz. Te Weenen bestaat een fonds, dat slechts een kapi taal van fl. 9000 bezit, waaruit elk jaar een jong mensch kan studeren mits hij eiken dag van top tot teen in het grijs gekleed is. Dit fonds heeft bij de laatste uitloting van aandeelen van 1860 den hoogsten prijs van fl 300,000 ge trokken zoodat er voortaan een aantal grijs gekleedde stu denten zullen komen. Dezer dagen is te Parijs door een dienstmeid de groote prijs van 100,000 frs. in de loterij der stad Parijs gewon nen. De gelukkige winster kende zelfs het nummer van haar aandeel niet, dat door haar meesteres voor haar aangekocht en bewaard werd. Voor de rechtbank van het departement der Seine is een proces gevoerd, dat ten doel had om een testament nietig te doen verklaren op grond dat de testateur niet in bezit van zijn verstandelijke vermogens zou zijn geweest. Het bleek ten processedat de overledene de twee laatste jaren van zijn leven besteed had aan de vervaardiging van een guillottine, met het doel om zich daarmede van het le ven te berooveneen voornemendat hij ook ten uitvoer heeft gelegd. Toen de guillottine gereed was, plaatste hij het hoofd onder het mes en bragt toen de machine zelf in beweging; het mes viel en scheidde hem, zoo als hy ge hoopt hadhet hoofd van den romp. De rechtbank heeft op grond hiervan de naaste bloedverwanten in het gelijk gesteld, en het testament, dat hen onterfde, nietig ver klaard. In de zitting van het Huis der Gemeenten te Lon den is door een lid voorgesteld te verklaren //dat voor de veiligheid des publieks noodig was de spoorwegmaatschappijen onverwijld te dwingen om de passagiers van in gang zynde treinen gelegenheid tot communicatie met de treinconduc teurs te geven.1' Uit de daarover gevoerde discussie is ge bleken dat de Engelsche spoorwegmaatschappijen voornemens zijn aan dien wensch des publieks in zekere mate te vol doen en thans onderzoeken wat van de daartoe voorgesla gen middelen het doelmatigst zou zijn. Zij achten het ge vaarlijk passagiers in de gelegenheid te stellen om den trein naar hun goedvinden te doen stilstaan; dit zou voor hunne eigene veiligheid en voor die van volgende treinenalsmede voor den regelmatigen gang der dienst hoogst bedenkelyk zynmaar het plan der spoorwegmaatschappijen is de passa giers van exprestreinenen van gewone treinen die groote afstanden zonder halt afleggenin de gelegenheid te stellen om een sein aan den conducteur te gevenwelk sein ten gevolge zal hebben dat de trein op het naaste station of op het naaste punt alwaar vaste seinpalen zijn, opgehouden wordt. Hiermede neemt de regering voor alsnog genoegen en zij acht nog geene dwangmaatregelen of strafbepalingen in deze zaak noodig. De motie is ten slotte door den voor steller ingetrokken. Het Engelsche gouvernement heeft besloten by het parlement een jaargeld voor de weduwe van den heer Cobden te vragen, als blijk van nationale erkentelijkheid der uitste kende verdiensten van den ontslapene. De Prins van Wallis heeft Woensdag 11. in het Phoe nix Park bij Dublin eene wapenschouwing bijgewoond over 4500 man troepen, onder bevel van den Hertog van Cam bridge. Meer dan 100,000 personen woonde deze militaire feestelijkheid bij. - In het oostelijk gedeelte van het gebouw der ten toonstelling te Dublin zijn de voorwerpen uit Nederland en België ingezonden tentoongesteld, bestaan ie in bontwerken, tapijten, meubelen, chocolaadsigaren en tabak. De ook in Nederland door velen geachte graaf Shaf- tesburg te Londen werd dezer dagen door eenige vereerders van zijn hoedanigheden aangeboden een levensschets van hem gemaakt en op perkament sierlijk geschreven. De Koning van Griekenland is van zijn togt door het land te Athene teruggekeerd; hij was overal met veel blij ken van sympathie ontvangen. In Amerika is het plan geopperd om Ford's theatre waar Lincoln vermoord isaf te breken en op de plek een gedenkteeken ter zijner eere te stichten.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2