Buitenlandsch Nieuws. verband met de kümatisehe en geographische gesteldheid die strenge orthodoxie, die ons zoozeer in hem mishaagt." De Nederlandsche Minister van Financiën heeft in de vorige maand het voorstel gedaan om de belasting op de thee te verhoogen. Woensdag avond te half elf uur heeft zich boven Breda en omstreken een verschrikkelijke onweersbui ontlast. De blik sem beeft in twee naast elkander gelegen huizen te Breda veel schade veroorzaakt. Gedurende den hagelslag en het kortstondige doch niet hevige onwederdat 11. Woensdag te Zwolle woedde is een fraai paard van den landbouwer Albert Nuuteboom dat op de Diezermarke bij die stad liep weiden door den bliksem doodgeslagen. De meerderheid der provinciale kerkbesturen heeft het voorloopig door de Synode vastgesteld reglement tot ver kiezing van kerkeraadsleden door de leden der gemeente af gekeurd. De Synodale Commissie zal tot uitvoering van art. 23 van het algemeen reglement aan de Synode op nieuw adviseren, j - Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan Bs. H. G. J. van Doesburgh, predikant te Rotterdam, op zijn verzoek eervol ontslag verleend na meer dan 40jarige dienst, integaan 1 October 1 86 5. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft de kan didaat E. J. J. Berns en dat van Noord-Brabant de kan didaten P. F. Vigelius, J. Schuttevaêr en W. G. Reddin- gius, allen van de Leidsche hoogeschoolna afgelegd examen als kandidaten tot de heilige dienst toegelaten. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Zelhem Ds. J. J. A. Ploos van Amstel te Restiumte Berkenwoude de kandidaat J. de Koo; te Poederoijen en Loevestein de kan didaat J. A. Lublink Schroder. Benoemd tot hulpprediker bij de Nederd. Herv. ge meente te Amsterdam de kandidaat H. T. du Saar. Beroepen hij de Christelijke Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Sliedrecht Dr. P. Medema te Sexbierumte Ulrum Ü3. P. Woudsma te Surhuisterveen. In onderscheidene dagbladen wordt gewezen op het bezwaar en de middelen tot oplossing aan de hand gegeven, dat nog levende oude strijders uit de jaren 1813 1815 zich op eigen kosten den 25 Jutnj te Leiden moeten laten vinden ter bijwoning van het feest in het Iuvalidenhuis. Er wordt daarbij nog te kennen gegeven, dat de regering, het gemeen tebestuur en de ingezetenen van Leiden een voorbeeld nemen mogten aan de wijze, waarop de veteranen uit den slag bij Leipzig bij gelegenheid van den 50sten verjaardag door de Leipzigers zijn onthaald. De faculteit van Wijsbegeerte en Letteren aan de Leid sche Hoogeschool zal op Maandag 12 Junij het admissie-examen afnemen. Bij de boekhandelaars Jac. Hazenberg Cz. en A. A. Rensink liggen ter teekening de dankadressen aan Mr. G. Groen van Prinsterer, bij gelegenheid van zijn aftreden alB lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 56°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 43°. Zaturdag morgen te 5 uur 3 8°, te 8 uur 52°, 's middags te 12 uur 63c, 's namiddags te 4 uur 59°. In het Zuidelijk gedeelte der provincie Namen zijn den 8sten dezer door onweders, van slagregens en hagel ver gezeld, groote verwoestingen aangerigt; 5 0 ellen van de berm van den Luxemburgschen spoorweg tusschen Jemelle en Mar- loie zijn weggeslagen ook Dinant en omstreken hebben veel geleden. Te Vève is een persoon omgekomen. Een voorval, dat het onderwerp van alle gesprekken uitmaakt, ook naardien het als tegenhanger van het proces La Pommerais gelden kanheeft zich te Parijs opgedaan. Iemandvan wien men algemeen geloofde dat hij met iedereen in de beste verstandhouding leefde, werd den 4den dezer, des morgens ten acht ure, bij zijn eerste ont bijt, dood gevonden, ofschoon tot op dat oogenblik toe gee nerlei ziekteverschijnsel bij hem was opgemerkt. Deze plot selinge dood wekte niet slechts de aandacht der maatschap pijen van levensverzekering, bij welke de nu gestorvene, nog zeer onlangs, zijn leven voor niet onbelangrijke sommen verzekerd hadmaar ook de autoriteiten achtten zich ver- pügt een chemisch onderzoek in te stellen de uitslag waar van aanleiding tot het vermoeden eer.er misdaad gegeven heeft, waarvan verschillende personen verdacht worden. Met zekerheid weet men echter nog niets. Renan zal binnen kort te Parijs terug komen; zijn Leven van de Apostelen zal nog dezen zomer verschijnen. Sedert eenige weken nemen de branden in Frankrijk zeer toe. Geheele dorpen worden door het vuur verwoest; de oorzaak hiervan ligt daarin dat de muren der hutten met leem zijn bestreken en deze huisjes zeer digt op elkan der staan Het is niets vreemds, dat eene overdreven nieuwsgie righeid reeds aan vele vreemdelingen die den Vesuvius van al te nabij wilden gadeslaanhet leven heeft gekost. Thans zegt II Popoio d'Italia dat zulks dezer dagen wederom het geval met een vreemdeling, en wel, althans volgens de be wering van dat blad een Nederlander geweest is. Onder de inboorlingenaan welke de Keizer te Al giers gehoor heeft verleend, merkte men de voornaamste leden der familie van den meest vereerden marabout der Me- tidja, Si-Aly-Embareh die te Kolda begraven is, op, als mede den zoon eens voormaligeu khalifs van Abd-el-Kader de zonen van een in de Fransche dienst gesneuvelden khalif, en een schoonzoon des genoemden Emirs. Al die inboorlin gen betoonden zich getroffen en tit erkentelijkheid gestemd, door de hartelijke woorden die de Keizer hun toevoegde. Z. K. H. de Prins van Wallis heeft Dingsdag 11. de internationale tentoonstelling van voorwerpen van kunst en nijverheid te Dublin geopend. Omstreeks 10,000 personen woonden deze plegtigheid bij. Tot teleurstelling van de zeer talrijke volksmenigte, die zich op de straten en in de huizen langs den wegdien Z. K. H. passeerdevereenigd had heeft de Prins zich in een gesloten rijtuig naar het tentoon stellingsgebouw begeven. Des avonds de stad doorrijdende, is Z. K. H. echter met de levendigste geestdrift door de bevolking begroet. De lord-mayor heeft ter eere van den Prins een prachtig feestmaal gegeven en des avonds is de stad luisterrijk geïllumineerd geweest. Nabij Londen is dezer dagen een oude dame overle den, die zeer vreemde beschikkingen heeft gemaakt nopens hare nalatenschap. Zoo heeft zij o. a. gelegateerd aan een jongen, die haar gewoonlijk koekjes verkocht, 10 p. st. aan den bakkersknecht, die haar eiken morgen warm brood bragt, 2 0 p. st.aan den persoon, die de straat voor hare woning veegde, 20 p. st.aan hare waschvrouw 20 p. st. en aan een jongen, die appelen vent, insgelijks 20 p. st. omdat deze van tijd van tijd de omnibus voor haar liet stilstaan wanneer zij er wilde instappen. Ook heeft zij nog vele huizen en landerijen vermaakt aan personen, waartoe zij bijna nimmer in eenige betrekking heeft gestaan. Dr. Manning is door den Paus tot opvolger benoemd in de Catholieke ambtswaardigheid van kardinaal te Londen. Dr. Manning was vroeger anglikaansch geestelijke en als zoodanig (zoogenaamd) Protestantsch aartsdeken te Chiches- ter. Hij ging eenige jaren geleden tot de Roomsche kerk over en was het hoofd van de orde der Oblaten van den H. Karei van Borromeo, wier leden meestallen vroeger an- glikaansche geestelijken waren. Hij hield zich een geruimen tijd te Rome op. I'romotiën aan de JLcidsche Hoogeschool. 13 Mei. - Tot Doctor in het Romeinsch en Hedendaagsch Recht, de heeren C. Telders van Dordrecht en Th. Serraris van Maastrichtmet Theses. S1FFICIKEL BllKUWS. Burgemeester en Wethouders van Leiden, kennis be komen hebbende dat bij HII. Studenten der Leidsche Hoo geschool het voornemen bestaat, op Dingsdag 6 Junij e. k., zoo bij dag als bij avond, een gecostumeerden optogt te houden, ter herdenking van het 290-jarig bestaan dier Hoo geschool; noodigen bij deze de ingezetenen dringend uit, om door het uitsteken van vlaggen en des avonds van ge- melden dag, door een algemeene verlichting aan die feest viering meerder luister bij te willen zetten en daardoor van

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2