Maandag 15 Mei. A°. 1865. N0. 1608. v'sriöji Binnenlandsch Nieuws. Iio/T/*» '\v v Os LEIDSCH DAÏiBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelt 0.7§. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vaa genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 42 na.; 6 u. 6 m.; 9 n. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; ras Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te7u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 8 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av.8poorv»eg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks 110 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 unr. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnsea dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. y Z. M. heeft rlen officier van gezondheid der 2de kl. bij de militaire geneeskundige dienst in West-Indië C. van Lier, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol uit Zr. Ms. militaire dienst ontslagenen den offic. van gezond heid 3de kl. bij dienst C. F. A. Moorrees, thans dienst doende op Cura<jao, bevorderd tot officier van gezondheid 2de klasse. De kapitein W. C. Margadant van het 1ste reg. inf. is in rang overgeplaatst bij het 4de reg. inf. te Delft. In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag is bij de voortgezette behandeling van het reglement op het beleid der regering in de kolonie Suriname met 27 tegen 26 stem men (20 leden afwezig) aangenomen een amendement van den heer Schimmelpenninckom het woord//de regering" in de zinsnede: de Gouverneur aanvaardt de regering, te ver anderen in //het bestuur;" in overeenstemming met het mo narchaal beginsel. Bijzonder merkwaardig en van zonderlinge beteekenis was een tweede bedenkingomdat zij kwam van genoemden afgevaardigde uit het district Leiden. In dat re glement waren van het lidmaatschap der koloniale staten uit gesloten behalve de gouverneur-generaal en de gouverne- ments-secretarisook de krijgslieden in werkelijke dienst. De heer Schimmelpenninck wilde in die uitsluiting ook be grepen hebben de geestelijken en bedienaars van de gods dienst; ofschoon in betuigingen overvloeijende van achting voor dien eerwaardigen standbegreep hij wat in Nederland plaats had ook te moeten uitstrekken tot in de kolonie Su riname. De heer van Nispen van Sevenaar ondersteunde dit voorstel op grond van de moeijelykheid voor de geestelijkheid om zich over teedere en moeijelijke zaken uittelaten. Het voorstel werd bestreden door de HH. Cappeyne, van der Linden en den Minister van Koloniëndie zulk een uitslui ting in strijd achtten met het beginsel der scheiding van kerk en staat, gelijk ook het grondwettig beginsel niet met de godsdienstige verdraagzaamheid strookte. De Minister stelde veel prijs op de kennis en medewerking van de Moravische broeders in het belang der kolonie Suriname, daar men ge lukkig nog niet voor godsdienstige onverdraagzaamheid be hoeft te vreezen. - Graaf Schimmelpenninck verdedigde daarop met blijkbare geestdrift zijn amendement, dat met een meer derheid van 36 tegen 21 stemmen werd aangenomen; door leden van verschillende richtingendie met staats- en kolo niaal belang het beginsel van clericalisme tegenstonden. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dingsdag 16 Mei, die van den Minister van Financien op Donderdag 18 Mei niet plaats hebben. Door den grootmeester van het huis van wijlen H. M. de Koningin weduwe is, uit H. D. nalatenschap, een gift van f 40 0 uitgereikt aan de administratie over de kerken van de Ned. Herv. gemeente te Delft, en f 1100 ter ver deeling onder de administratien over de armen der onder scheidene godsdienstige gezindheden aldaar. Door de commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland is nogna afgelegd examentot kandidaat notaris toegelaten de heer J. M. Richelle. Van het instructie-battaillon te Kampen zullen er in den loop dezer maand een groot aantal korporaals-titulair naar de verschillende infanterie-corpsen worden afgezonden om daarbij in den effectieven graad van korporaal optetreden. Aangaande de feestelijkheden bij de opening van den spoorweg van Zwolle naar Kampen 11. Woensdag plaats ge hadwordi ons berigt, dat 'snamiddags te 5 uur volksver makelijkheden op de Zandberg van stadswege werden gegeven, afgewisseld en opgeluisterd door de muziek van het Instructie- bataillon en van de Schutterij. In de buitensocieteit liet zich de muziek van den heer Stumpff uit Amsterdam hoorenter wijl van tijd tot tijd met de aankomende treinen de feestvierende menigte werd vergroot, 's Avonds te half negen ure werd een prachtige verlichting ontstoken. De brug over den IJssel was van het water af tot 2 0 el boven de leuning met lampions ver sierd. Te 10 uur kwam een Engelsche stoomboot van den heer van Hasselt in het midden van den IJssel voor anker, waarop een vuurwerk werd afgestoken. De jongelingen van het Instructiebataillon hadden verlof van 3 tot 12 uur. In het Tijdschrift de Schat der gezondheid jaargang 186 5 N°. 2, is opgenomen een stuk, onder den titel van het voedsel dat de mensch tot zyn leven noodig heeft. Op bl. 42 leest men het volgende: //Voedingsmiddelen en ge* nietingsmiddelen bepalen het eigendommelyk karakter van een volk. De theeverbonden met de bijna uitsluitende vleeschkost, maakt den Engelschman tot een krachtigbere kenend, praktisch, doortastend man maar veroorzaakt ook in

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1