Binnenlandsch Nieuws. Egyptenaren het hadden dit de Joden te doen. Is dit te doen, wat wij doen, zedelijk geoorloofd? is het zedelijk ge oorloofd aan het beschaafd, vrijheidlievend, christelijk Ne derland? Ziedaar de vraag welke de gansche quaestie be- heerscht. Aan velen voor welke de christelijkheid alleen schijnt te zijn een fraai onderwerp om over te hooien preek en komt deze vraag wonderbaarlijk ongerijmd en vooral wonderbaar lijk onpraktisch voor. Dat de heidensche Javanen christelijk jegens ons moeten zijn, spreekt, meenen zij, van zelf, maar dat wij christelijke Nederlanders ódk christelijk zouden moe ten zijn jegens de heidensche Javaneudat is nu immers al te dwaas! En toch, hoe zullen die heidensche Javauen ooit christelijk kunnen zijnals wij ze niet christelijk maken en hoe zullen wij ze werkelijk christelijk maken kunnen, zoo lang wij voortgaan ze onchristelijk te behandelen en onze christelijke gezindheid opofferen aan dit gouden kalf het batig slot? Zoo lang het ons om de millioenen te doen is, zoo lang wij, om de millioenen te verkrijgen, alles doen met de Javanen dat wij volstrekt niet zouden willen dat ons gedaan werdlaat ons zoo lang ten minste niet pron ken met onze meerdere beschaving, met onze grootere zede lijkheid! met onze menschen- en vrijheidsliefde, met onze christelijkheid! Laten wij het dan liever cynisch en brutaal, maar oprecht, erkennen, dat wij het geld hooger stellen dan het recht. Laten wijin plaats van het oude hoe nitimur hanc tuemur, om onze rijksdaalders het randschrift zetten; virtus post nummos. Als onze spoorwegen gelegdonze zee vaart-kanalen gegraven onze schulden gedelgdons leger en onze marine gereorganiseerd en er geene andere buiten gewone uitgaven te doen z(jndan zullen wij misschien in overweging nemen, of Nederland aan Indië iets van deze millioenen zal latenwelke het Indische pligt is aan Neder land op te brengen. (Op verzoek overgenomen uit een te weinig gelezen dagblad.) Bij de verdediging van het suikertractaat door den Minister van Financiën in de zitting der Tweede Kamer van 11. Zaturdagheeft het opmerking gebaard, dat hij voor zich op de groene tafel had geplaatst een korfje met fleschjes verzegeld en niet verzegeldmet en ook zonder etiquetten die verschillende suikersoorten bevattedenwaarvan hij nu en dan een aan de vergadering vertoonde en vervolgens in het korfje bergt tot vermaak van het publiek op de tribunen zoowel als van de leden der Kamer. Op Zaturdag 13 Mei zal door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken geen audientien verleend worden. De arrondissement-rechtbank te Arnhem heeft ter ver vulling der openstaande rechtersplaats aanbevolen de HH. en Mrs. M. B. W. des Tombe, rechter te GorinchemJhr. C. I. C. H. van Nispen tot Sevenaar, advocaat te Arnhem, en J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, rechter te Zwolle. Voor de betrekking van kantonrechter te Oud-Be\jer- land zijn door de rechtbank te Dordrecht aanbevolen de heeren Mrs. J. de Clercq van Weel, griffier bij het kantongerecht te Zierikzee, A. W. van der Hoop, griffier bij het kanton gerecht te Oud-Bejjerlanden Jhr. A. R. P. Kinschot, grif fier bij het kantongerecht te ;s Gravendeel. Door het muziekcorps van de dienstdoende schutterij te 's Hage, onder directie van den heer Bolten zal den 21sten dezervoor de eerste maalvoor de societeitstent in het bosch muziek worden uitgevoerd. Uit Brugge wordt berigt, dat het VIIIe taal-en let terkundig congres dit jaar te Rotterdam zal gehouden wor den, door de bemoeijing van de aldaar gevestigde afdeeling der Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en weten schappen. Te 's Hertogenbosch is een broederlijke vereeniging der strijders van Waterloo gevestigd, uit ongeveer 40 leden bestaande onder het eerevoorzitterschap van den gepens. kapt. C. Wiegmans en het voorzitterschap van den gepens. wacht meester Kustervan het 11de reg. huzaren, gewezen briga dier ordonnans van Z. K. H. de Prins van Oranje in 1815. Hst geneeskundig établissement Zuiderburg aan de Haagsche trekvaart zal eerlang worden opgeheven. Te Eindhoven is Dingsdag morgen uit de rivier de Dommel het lijk opgehaald van een opzigter van den wa terstaat, die aldaar den vorigen dag was gaan baden. Vrijdag 11. is in de buurtschap Rossum, op een uur afstand van Oldenzaaleen boerenknecht op het veld arbei dende door twee onbekende personen aangevallen en vreese- lijk verwond. Men houdt de daders voor polderwerkers. In het telegram betreffende de verkiezing van den generaal van Muiken tot lid der Tweede Kamer, is een cij fer uitgevallen, de verkiezing is geschied met 757 van de 9 84 geldige stemmen. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Bergen- op-Zoom is beroepen Ds. H. P. Schim van der Loeff, thans te Abbenbroek. Het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland heeft tot afgevaardigde ter Synode van dit jaar benoemd den heer A. Witteveen, pred. te Huizum en tot diens secundus den heer M. A. Jentinkpred. re Harlingen. In het hoofdkiesdistrict Nijmegen is herkozen Jhr. Dom- mers van Poldersveldtterwijl een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Bijleveld (aftredend lid) en Most te Nijmegen. Hoofdkiesdistrict Amsterdam Herkozen de HH. Mr. E. I. Asser, met 59 6, E. W. Cramerus met 5 8 8 Jhr. S. Dedel met 602, A. van Geuns met 588 P. C. Gülcher met 583 B. J. Momma met 592 Mr. Aug. Philips met 559 J. J. A. Santhagens met 591Jhr. Mr. J. P. Six, met 57 8 Mr. J. J. Splitgerber met 569, S. J. graaf van Limburg Stirum met 584, en Mr. P. J. Teding van Berkhout met 565 stem men. Ter verkiezing van nog vijf leden moet worden her stemd tusschen de HH. Mr. J. Heemskerk Az., die 362 Jhr. Mr. H. Hoeuft van Velsen (aftredend lid), die 346 A. W. van Eeghendie 3 44 Mr. A. Brugmans (aftredend lid), die 399 Mr. A. Rendorp, die 335 J. Luden (aftredend lid), die 3 2 5 L. A. Bienfaitdie 317, Mr. A. de Vriesdie 291, Mr. J. W. Tydemans, die 283 en Mr. B. H. M. Driessendie 232 stemmen op zich vereenigde. Hoofdkiesdistrict Haarlem. Herkozen de heeren Jhr. L. J. Quarles van Ufford, Mr. J. F. T. van Valkenburg en J. L. van der Burch. Hoofdkiesdistrict Arnhem. Herkozen de heeren G. H. Andres en Mr. C. P. Henny. Hoofdkiesdistrict Schiedam. Herkozen de heeren Mr. A. Ver- nède met 141 en Dr. L. A. Bruin met 130, van de 171 geldige stemmen. Hoofdkiesdistrict Dordrecht. Herkozen de beide aftredende leden de heeren Jhr. J. N. J. Jantson van Effrenten van Ba- bylonienbroek en J. A. Smits van Nieuwerkerk. Hoofdkiesdistrict Ridderkerk. Herkozende heer Mr. F. W. N. Suringar, met 208 van de 28 8 uitgebragte stemmen. Op den heer O. P. baron Groeninx van Zoelenvan Ridder kerk, waren uitgebragt 27 en op den heer J. Barendregt Gz. 25 stemmen. Hoofdkiesdistrict Delft. Uitgebragte geldige stemmen 257 volstrekte meerderheid 129. Herkozen de heer P. J. van der Colff van Hoogeveen met 184 stemmen. Op den heer W. J. A. 1". graaf van Bylandt waren 60 stemmen uitgebragt. Hoofdkiesdistrict Vlaardingen. Herkozen het aftredend lid Jhr. J. F. van Vredenburch, herstemming tusschen de HH. Maas Gee8teranus (aftredend lid) en J. A. van der Goes te Naaldwijk. Hoofdkiesdistrict Brielle. Herkozen het aftredend lid I. D. Preuyt, herstemming tusschen de HH. Kruijne en Rombach. Hoofdkiesdistrict Gouda. Herkozen de aftredende leden Drost en Bisdom en gekozen in plaats van den heer Boellaard den heer van Bergen IJzendoorn te Gouda. In de hoofdkiesdistricten Utrecht, Amerfoort zijn de af tredende leden der Provinciale Staten herkozen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 51°. Donderdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 55°, 's middags te 12 uur 55°, 's namiddags te 4 uur 50°,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2