N°. 1606. Vrijdag 12 Mei. A°. 18éKi E s ,.n Nederland's rechten op en zijne pligten jegens Indië. Het ia tijd, en meer dan tijd, dat het Nederlandsche volk eindelijk leere inzien, welke zijn betrekking tot Indië is en welke zij behoort te zijn. Men begoochele zich niet lan ger door groote logenachtige woordenmen ontveinze zich niet langer de waarheid. Al wat Nederland buitengewoons tot stand brengt en waarop wy ons verhoovaardigenal onze groote werkenonze spoorwegen onze waterwegen enz., wij brengen ze tot stand ten koste van Indië; in het uit sluitend belang van Nederland exploiteren wij de Javanen wanneer wij er ons op verheffen dat wyvan alle volken van Europa het eenige zijn, dat op groote schaal zijn schuld aflost, vergeten wy steeds er by te voegen, dat het de Ja vaan is die eigenlyk onze schuld aflostwij roemen onzen christelijken zinonze gemoedelijkheidonze vrijheidsliefde die millioenen opofferde, opdat eindelijk de smet der sla- verny geheel van ons zou afgewischt worden, opdat, onder de Nederlandsche wet, geene slaven meer maar alleen vrije menschen zouden gevonden wordendoch waarom zeggen wy ook hier slechts een halve waarheid? waarom erkennen wy niet dat wyom den zwarten Surinaamschen slaaf van de zweep zijns meesters los te koopenden bruinen Javaan- schen cultuurpligtige door rottingslagen dwingen voor ons te dwaDgarbeiden? Onze zelfverheffing is een ijdele grootspraak on wij pronken met een valschen roem. De smet en de gru wel der slavernij rusten nog op ons; het Nederlandsche volk is de grootste en onbarmhartigste der slavenhouders, want het houdt een geheel volk in slavernij. De geschiedenis van Nederland en Java is slechts de jongste uitgaaf eener oude, zeer oudeeen uralte geschiedeniswelke wij allen hebben leeren kennen en, van onze kindschheid af, leeren verfoeijen: «Daar nu stont' er een Koning over Egypte op. Die zeide tot zyn volkzie het volk der kinderen van Israël is veel, ja machtiger dan wy. Kom aan, laat ons wyslyk tegen 't zelve handelen, op dat het niet vermenigvuldigeen 't geschieddeals er eenigeu kryg voorvalledat het zich ook niet vervoege tot onze vy- anden, en tegen ons stryde, en uit het land optrekke. En zy stelden Oversten der schattingen orer het zelve om het te verdrukken met hunne lastenwant men bouwd& Fharao schatsteden, Fitom en Raamses. Maar hoe meer zy het verdruktenhoe het meer vermeer derde en hoe het meer wieschzo dat zy verdrietig waren wegens de kinderen van Israël. En de Egyptenaren deden de kinderen van Israël dienen met hardigheid. Zo dat zy hun 't leven met harden dienst bitter maakten in leem en in tichelsteenenen met allen dienst op 't veld met allen hunne dienst dien zij hun deden dienen met har digheid." Tot hoevele roerende preeken heeft niet de boosheid der harde Egyptenaren aanleiding gegevenen hoevele tranen zijn niet door gemoedelijke Nederlanders gestort uit mede lijden over de verdrukking der arme joden, die een vierdui zendtal jaren geleden onder Egypte's brandende zon tichel steenen stonden te bakken en harde dienst op 't veld deden voor de goddelooze Pharao'sChristelijke Nederlanderswy hebben eerbied voor uw medelijden, doch bedenkt: nostra narratur fabulae. Wij zijn die harde Egyptenarenen de Ja vanen zijn deze arme joden. Bedenkt ook dit, dat de Java nen levendoch dat de arme joden al sinds vier duizend jaren dood en vergaan zijn. Bedenkteindelijkdat u nooit betere gelegenheid gegeven werd, om uw christelyk mede lijden in praktyk te brengen en de schoonste toepassing te maken op dezen roerenden tekst. Laten wij het erkennenons eenig argument is steeds ge weest, ons eigenbelang en dit kan dit mag voor een be schaafd, zedelijk, christelijk volk geen argument wezen. Met het recht van den individu te ontkennen een ander individu als slaaf te bezigenontkennen wy ook het recht van een volk een ander volk tot slaaf te bezigen. Wij hebben even weinig recht de Javanen tot dwangarbeid te verpligten als de i&lpr'm LEIDSCH DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prij9 der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.j en ep Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) Daar Leiden, Maandags ten 2j u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u ;'s namiddags te 3 u. 35 m. ?savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton I en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur '8 m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Xelegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeetter en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeetter, dagelijks tlOuur.- President der Commitsie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur.- De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur;der In- en Uitgaande Reopen en Aeeijnsea dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdagen Donderdag van 9—-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1