Buitenlandsch Nieuws. Zaturdag morgen is de Hertog vao Brabant te Brus sel aangekomen. De gezondheid van Koning Leopold laat veel te wenschen over; - ligchaam en geest nemen sterk af, zijn overlijden zou voor Belgie rampspoedig zijn. Te Meerle op de grenzen van Belgie is 11. Vrijdag namiddag een felle brand uitgebarsten, die 13 huizen heeft in de asch gelegd. Naar men verneemt heeft zichonder voorzitterschap van den advocaat Vanderplassche te Brussel, een commissie gevormd met het. doel een internationaal feest tot viering van den gedenkdag van Waterloo te organiseren. Het zou uit een zamenkomst op het slagveld eu een banket bestaan. Te Antwerpen is de suikerraffinaderij van den heer Segers, te Luik het houtmagazijn van den heer Darbrefon- taiue met nog acht daaraan grenzende huizen door brand geheel vernield. In de eerste week der maand Julij eerstkomende zal het zendelinggenootschap te Bazel zijn 5 0jarig bestaan vieren. Toen iD 1815 de franschen ter eenede kozakken ter an dere zijde de vreedzame stad bedreigdenbesloten de Bazel- sehe christenen uit dankbaaiheid voor de ondervonden god delijke bescherming het zendelinggenootschap op te richten dat thans het belangrijkste genootschap van dien aard is op het vaste land. Voor eenige dagen is het Benedictijner-klooster te Admont een prooi der vlammen geworden. Het was het grootste gebouw van Stiermarken. Het had 1180 vensters en zes tuinen; de bibliotheek was welligt eenig in hare soort, zoo door hare prachtige inrigting als door haren rijk dom; zij bevatte 80,000 deelen1000 zeer zeldzame ma nuscripten, waaronder eenige exemplaren, en 900 incuna- bulen. Dat alles is verbrand. Reeds heeft men 20 lijken van onder het puin te voorschijn gehaald. Een groot aantal hui zen is bij die gelegenheid mede een prooi der vlammen ge worden. De Opperrabbijn der Israëlitische hoofdsynagoge te Parijs, de heer Ullman is iri de vorige week overleden. Te Parijs heeft zich een damescomité gevormd tot ver vaardiging van kleedingstukken voor dc vrijgemaakte Ame- xikaansche slaven. Het voorzitterschap is aanvaard door mad. de Laboulaijewier echtgenoot de schrijver is van het be kend werk Paris en Amerique. De oproermakers te Belfast hebben op nieuw de rust aldaar verstoord en het is zeer te vreezen, dat aldaar de too- neelen der maand Augustus 11. zullen herhaald worden. Het schijnt dat de zoogenaamde Sandy Row spartij Zondag avond in ecne weide was bijeengekomenom bloemen te ver zamelen tot viering van den Meidag, toen zij eensklaps door de Pound boys werden aangevallen waardoor een hevig ge vecht ontstond. De politie was spoedig op de been en werd door het gepeupel hevig aangevallentot dat de agenten eindelijk op de oproermakers met de sabel aanrukten en ze uiteendreven nadat zij eenige der belhamers hadden gear resteerd. Voorloopig is de rust hersteld, doch de politie is genoodzaakt sterk gewapend door de stad te patrouilleren. In de vorige week is miss Constance Kent te Londen verhoorddie zich zelve als moordenares van haar broertje had aangegeven. Onder de getuigen bevonden zich ook me- jufvrouw Greamde directrice van het gesticht te Brighton, alwaar miss Constance twee jaren had doorgebragt. Deze getuige verklaarde dat zijvernomen hebbendedat miss Constance drie weken geleden aan den predikant van het gesticht hare misdaad had bekend zij haar bij zich had ont boden en dat zij alstoeu de bekentenis herhaalde, dat zij haar broertje, terwijl hij sliep, uit de wieg had genomen, en hem op het geheim gemak met een scheermes van haren vader de keel had afgesneden. Zij had voorts verklaard den moord niet uit haat jegens het kind te hebben gepleegd maar alleen om zich op hare stiefmoeder te wreken. De feiten door die getuige aan het licht gebragtveroorzaakten een buitengewone agitatie bij het publiek dat zich in het ge rechtshof bevond doch miss Constance hoorde alles met de grootste bedaardheid en zonder de minste ontroering aan. Eenige bekenden hebben nu een verdediger voor haar aan gesteld, die zal trachten te bewijzen dat zij niet bij haar verstand is. De magistraat in Townbridge heeft den Mi nister van Binnenlandsche zaken verzocht geen advocaat der kroon in de zaak te benoemen. Wanneer het waar is dat sir George Grey dit verzoek heeft ingewilligd, dan is de behandeling der zaak aan de plaatselijke autoriteit overgelaten. De heer Kent, de vader van het meisje, dat zich heeft aangegeven als moordenares van haar broertjeis te Londen aangekomen en heeft zijne dochter in de gevangenis bezocht. Zij had hemvoor zij zich tot den magistraat be gaf, van haar voornemen verwittigd en verzocht, dat hij of eenig ander lid van hare familie haar zou bezoeken. Toen haar advokaat haar berigttedat haar vader gekomen was, viel zij bijna in ommagt niettegenstaande zij zich tot dusverre goed gehouden had. De heer Kent trad binnen nam haar in zyn armen en drukte haar aan zijn hart. Hij bleef lang bij haar, maar wat gesproken werd is niemand dan hunzelven en den advokaat bekend. Toen Kent vertrok was hij zeer aangedaan. Constance heeft na den eersten schok hare bedaardheid herkregen. Toen zij haar vader by het scheiden omhelsdezeide zijdat haar genomen besluit de afdoening was van eene schuld jegens hem en jegens God. Woensdag 11. in den vroegen ochtendstond heeft in een steenkolenmijn naby Tupton een gasontploffing plaats gegrepen waardoor acht arbeiders werden gedood der overige mijnwerkers zijn ongedeerd gebleven. Het bulletin van den heer Leverrier deelt de ontdek king van een nieuwe planeet door den heer de Gasparis te Napels mede. Hierdoor is het aantal der bekende kleinere planeten tusschen Mars en Jupiter nu tot 83 gestegen, van welke er 25 in Frankrijk, 19 in Duitschland15 in Engeland, 11 in Italië, 1 in Denemarken, 10 in Noord- Amerika en 2 in het eerst ontdekt zijn. Een rijke grondeigenaar bezit hij Hemingen een al lerschoonste villa, waarheen hij zich nu eenige dagen gele den met zijne gausche familie begeven heeft. Diens zoon een dreumisje van 5 a 6 jaren, bevond zich aan den kant van een sloot, stoeijende met een cypersche kat. Een smal bruggetje diende om de gemeenschap tusschen de beide oevers te verkrijgen. De kleine jongen wilde er over heen steeds gevolgd door zijn langharige medgezel. Eensklaps struikelt hijen valt in het modderige en diepe water. Het kind zou stellig omgekomen zijnware het niet dat de kater zich vastklemde aan den plankzijne voorste pooten in het water dompelde, het kind vervolgens bij de kleederen terug trok en het daaraan vasthield vervolgens een vreeselijk mi- aauw aanhief, hetgeen de aandacht trok van den tuinman die eenigzins verre van daar werkzaam was. De kater hem ziende naderenverdubbelde het geschreeuw en legde door te huppelentoen het kind uit zijn gevaarlijken toestand gereddoor den tuinier aan de ouders werd teruggegeven zijne vreugde aan den dag. In de afgeloopen week is te Lorient een geneesheer, Diberder, vermoord door een zijner patiënten, Le Nahénec Ceze, een acht en zestigjarige, die aan hypochondrie lijdt, kwam op het middaguur bij zijn doctor, om de nota te vol doen die hij van hem had ontvangen. Na eenige onbedui dende woorden te hebben gewisseldhaalde Le Nahénec plotseling een pistool te voorschijnwaarvan hy de twee loopen a bout portaut op hem loste. Een der kogels door boorde hem de borst. Ongelukkige riep Diberdergij ver moordt me. - En gijgij hebt beloofd mij te zullen ge nezen was het antwoord. - Daarop loste hij een tweede pistool met twee kogels op zich zelf, maar kwetste zich slechts in ligten graad aan zijn hoofd. De moordenaar werd dade lijk gevat. Men heeft hoop dat de doctor nog in het leven zal kunnen gehouden worden. Uit Rome schrijft men van den 2 9sten April, dat Frar.s Liszt tegen alle verwachtingen eenige dagen te voren in den geestelijken stand getreden is. Nog kort geleden scheen hij er niets van te willen weten en toen een ver trouwd vriend hem zijn bevreemding er over te kennen gaf dat hij bijna uitsluitend met monniken en priesters omging antwoordde hij, dat zijn studie van de kerkmuziek dezen om gang voor hem wenschelijk maakte. Omtrent Johnson schreef in July van het vorige jaar iemand die hem te Nashville bezocht. //Ik vond in Andrew Johnson een rustigeenvoudigalles behalve aanmatigend man, van middelbare grootte, met breed welgevormd voor hoofd en schrandere gelaatstrekken. In het spreken was hij

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2