Den 3den Mei ontsliep te Zeist Leonard Eduard Bosch Senior, op 73jarigen leeftijd, nog helder van hoofd en hoe wel sedert a«ht jaren niet meer met der daad werkzaam aan de redactie van het Utrechtsche blad, steeds bezield met de warmste belangstellingde levendigste voorliefde voor de betrekkingwelke hij eerlijkte goeder tronw en met on verstoorden ijver als redacteur en stadscourantier had waar genomen. Hij was zeker wel de oudste en een der meest onvermoeide bevorderaars en verspreiders van wat zyne overtuiging hem als publiek belang deed erkennen. De spoorweg van Kleef naar Zevenaar is 11. Maandag voor het algemeen verkeer geopend. De overvaart bij Griet huizen heeft per stoomboot plaats en levert geene moeijelijk- heid op. Telkens worden 5 wagens tegelyk overgezet, terwijl de reizigers de rijtuigen niet verlaten. Bij het uitzeilen van de Engelsche brik Lizzy Water heeft dit schip belangrijke schade toegebragt aan een in de haven te Nieuwe Diep liggend Engelsch fregatschip en aan een praamschuit, die op zijde van het fregat lag te laden. De havenmeester deed onmiddelijk den loods een order toe komen om te stoppendoch de kapitein verzette zich daar tegenmaakte, zich meester van het roer en vervolgde zijn koers, zich niet het minst storende aan de door hem ge maakte schade. De vrouw van den schipper van bedoeld praamschipin hoogst zwangeren toestand verkeerende, be vindt zich tengevolge van dit ongeval in zeer zorgelijke om standigheden. In de vorige week had op de hofstede van Abr. R., in de gemeente Wolfaartsdijkeen noodlottig ongeval plaats. Een aanvallig meisje, ruim 3 jaren oud, van den bakker v. d. L., met haren vader derwaarts gegaanom een wijle tijds bij hare grootouders aldaar te vertoevenvermaakte zich in- tusschen met een kind van haren leeftijddat op die hoeve te huis behoorde. Zoo buiten spelendewaren beide ongemerkt in eene kafput geraaktwaarin zy al dieper en dieper zonken zoodat het eerstgemelde meisje weldra daarin versmoord of gestikt was. Op het angstig geschreeuw van het andere kind, schoot men wel spoedig toe om dit te reddenmaar voor het meisje kwam de hulp te laatdaar alle aangewende pogingen om het leven nog op te wekkenvruchteloos bleven. Bij de Waalsche gemeente te 's Gravenhage zyn twee predikantsplaatsen onvervuld, de eerste sedert November 1862, de tweede sedert September 1863. - Bij de Hervormde gemeente te Leersum is tot pred. beroepen de heer C. Segers, kand. tot de heilige dienst bij het Waalsche kerkgenootschap. Door den gouv.-gen. van Nêerl.-Indië is o. a. be noemd tot controleur der 2de kl. bij het binnenl. bestuur de contr. der 3de kl. H. Visser en een tweejarig verlof we gens ziekte verleend aan den bisschop van Colophon en P. M. Vrancken Repantin te Batavia. Het doet ons genoegen dat de redactie van de Haag- sche Courant ook van meening is, dat het gemeentebelas tingstelsel berusten moet op de eigene directe gemeentebelasting, door het gemeentebestuur rechstreeks zonder tusschenkomst noch uitkeering van het Rijk naar de eigenlijke plaatselyke behoeften jaarlijks bepaald en gehevenwaardoor men alleen komt tot de zuivere en duidelijke verhouding, die in het gemeentewezen en niet het minste in de gemeentelijke gel- delyke aangelegenheden behoort te bestaan. Zij acht altoos noodig eene afschaffing der Rijks personele belasting maar vindt daarin een onoverkomelijk bezwaar door de noodzake lijke wijziging der kieswet. Wij verschillen nu alleen daarin dat wij dit bezwaar van minder belang en niet onoverkome lijk beschouwen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 5 6°, te 10 uur 54°. Vrijdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 63c, 's middags te 12 uur 7 8°, 's namiddags te 4 uur 72°. Buitenlandsch Nieuws. De Koning van Pruissen heeft zyn verlangen te ken nen gegeven dat de 5 03te verjaardag van den slag van Wa terloo met grooten luister in zijn Rijk zal worden herdacht. De Moniteur bevat een berigt uit Algiers, meldende dat de Keizer Donderdag ten 1| ure des namiddags aldaar is aan wal gestapt. De Keizer werd met de meeste geest drift begroet. De autoriteiten hebben hem hunne hulde be tuigd. De gezondheidstoestand des Keizers is uitmuntend. Gedurende de aanwezigheid van Keizer Napoleon te Lyon greep een zonderling voorval plaats. In den nacht van Zaturdag op Zondag dien de Keizerzooals men weette Lyon doorbragt, hoorde men plotseling in de rue Madame eene geweldige ontploffing, en stortte een geheel met bloed bedekt man het huis uit, waar die ontploffing geschied was. Hoewel zwaar gekwetst, kon hij nogthans verklaringen afleg gen. Hij beweerde een voormalige vuurwerkmaker te zijn, en onschuldige kunstvuurwerken te vervaardigendie hij aan de kinderen op de straat verkocht. Bij het vervaardigen was hij dit maal niet zorgvuldig genoeg geweest, en alles was in de lucht gevlogen. Men drong het binnenste der woning van dien man binnen. Alles was daar vernield. De redenen welke de man voor dit gebeurde aan de politie opgaf, kwa men deze niet bevredigd vooren hij werd in hechtenis genomen. Dit voorval wekt hier des te meer opzienomdat men er al reeds verscheidene dagen vóór de afreis des Kei zers van gesproken haddat te Lyon iets gebeuren zou. Iets stelligs wegens de geheele aangelegenheden is overigens nog niet bekend gewordenen derhalve kan men niet weten wat er van de gansche zaak is. Alleen wil men opgemerkt hebben dat de Keizerintoen zij ten 5 ure door de Champs Elysées reeder zeer somber uitzag. Fongers verscheen 11. Maandag voor den rechter van Marlboroughstreet, en uit de verklaring, afgelegd door den heer de Casteaugeattacheerde bij de Belgische legatie te Londenbleekdat hij zich tot den gezant had gewend om ondersteuning te krijgende heer van de Weyer had hem naar den Nederlandschen gezant verwezen en Fongers haalde toen een groot mes uit zijn zak en riep uit: //Ge zult zien wie er door lijden zal!" Hy beweert, dat hij zich zeiven het leven heeft willen benemenen de rechter zeide dat hij dit gaarne geloofde. De rechter heeft het onderzoek acht da gen uitgesteld, om inlichtingen in te winnen te Haarlem, waar de vrouw van Fongers woont. - Te Schumlau in Oostenrijk zijn dezer dagen 20 wo ningen door brand vernield, waarbij zeven bewoners het le ven hebben verloren. In de Toronto Globe leest men dat eenige zuidelijke refugiés zich in het voornaamste hotel dier stadop de tij ding van den moord van president Lincoln, vereenigden tot eene luidruchtige demonstratie ter eere dier gebeurtenis. Een geestelijke zeide bij die zelfde gelegenheid te dier plaatse openlijk, dat Lincoln een weinig vóór zijn tijd ter helle gevaren was. Men verhaalt, dat Lincoln in den kabinetsraaddien hij den dag van zyn dood presideerde, aan Grant vroeg of hij berigten van Sherman had, en dat toen deze ant woordde, dat dit niet het geval was, maar hij elk oogen- blik de tijding der overgave van Johnston wachtte, de pre sident zeide: #Gy zult weldra tijdingen en wel zeer gewigtige hebben." //Waarom denkt gij dat?" vroeg hierop Grant. //Omdat ik in den afgeloopen nacht gedroomd heb, wat steeds sedert het begin van den oorlog het geval was als er iets bijzonders moest gebeuren." Het voorgevoel werd weldra bewaarheid. Nog denzelfden dag werd de president vermoord en vond voor de Yereenigde Staten de ernstigste en meest onverwachte gebeurtenis plaats. Den 17den April is te New-York in een groot ma- gazyn, brand ontstaanmet het gevolg dat eenige andere groote magazijnen, waaronder ook die behoorende tot de entrepots der firma Diggs en Comp., een prooi der vlam men zyn geworden. Volgens de voorloopige opgaven zijn ver brand 600 zakken en 28,000 balen rijst, 13,000 balen Manilla-hennip24,000 halve kisten thee, 26,000 zakken suiker, 10,000 zakken peper, 700,000 stuks Manilla sigaren 2000 balen zeildoek en zaklinnen5000 bossen bindrotting, 16 balen katoen, 500 balen wol, 150 stuks schapenhuiden, benevens een aantal andere goederen; bestaande uit Oost- Indische artikelen droogerijen metalen, sterken dranken, enz. 5 Mei. - Tot Docter in de Geneeskunde, de heer K. A. Promotiën aan de Leidsche Hoogeschool.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2