Buitenlandsch Nieuws. heeft du geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis, door de Arr.-Regtbank te Leiden in deze zaak geweten en alzoo tot afwijzing van de vordering der appellante. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 19 Juuy. De Gemeenteraad van Deventer heeft aan Dr. V. S. M. van der Willingen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de hoogere burgerschool. In de algemeene vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, 11. Donderdag aldaar gehouden, is door den Voorzitter medegedeeld, dat eerlang een Tentoonstelling van Kunstvlijt zal worden geo pend in 1866 eene algemeene Nationale Tentoonstelling gehoudenwaarvoor op de staatsbegrooting een subsidie zal worden gebragt, voor 1867 een koloniale tentoonstelling en voor 1868 een tentoonstelling van buitenlandschekunst werken wordt voorbereidterwijl nevens die groote ten toonstellingen ook kleine, zoo als van gereedschappen en van bloedende rozen zullen worden gehouden. Het aanleggen van een fraayen tuin en de zamenstelling van een uitmun tend orchest zullen strekken om voortdurend het aangename met het nuttige te vereenigen. In de vier laatste maanden van 1864 heeft het bezoek van het Paleis en de opbrengst der buffetten circa anderhalf ton gouds opgeleverd. De jaar- lijksche uitgaven worden geraamd op f 143000 waaronder renten van optenemen kapitalen en de inkomsten op f 197000. Voor p. m. f 26000 aan coupons zijn in de vier maanden van het vorige jaar ingewisseld. De vergade ring heeft besloten een leening van f 800000 a 5 pet. te sluiten. Het provinciaal kerkbestuur van Overyssel heeft tot lid der Synode voor dit jaar afgevaardigd Ds. I. J. Metz- lar, hoogleeraar en pred. te Deventer en tot diens secundus den heer G. Brunapred. te Hasselt. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot de bijwoning der Synode van dit jaar benoemd de heeren H. Q. Janssenpred. te St. Anna ter Muidenen Mr. P. van Deinseadvocaat en notaris te Hulst, en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. P. H. Reijers, pred. te Brou wershaven en Dr. G. T. Callenfels te Goes. Bij de aanbesteding die heden Maandag op het Raad huis heeft plaats gehad, zyn als minste inschrijvers aanne mers geworden: 1°. J. van Galen, Scheepmaker alhier, voor f 490 van het leveren van een ballastpraam 2°. P. Kapteyn den Bonmeester, Timmerman onder Leyderdorp, voor f 697 van het leveren en plaatsen van eenige stootpaien en |3°. de firma J. W. Bertrand en Zoon alhier: voor f 719 van het vernieuwen der brug aan den Zuid-Singel over de Waardgracht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zalurdag des namiddags te 6 uur 5 0°, des avonds te 8 uur 40°. Zondag morgen te 5 uur 3 8°, te 8 uur 48°, 's middags te 12 uur 55°, 's namiddags te 4 uur 63°. te 5 uur 51°, te 8 uur 44°, te 10 uur 40°. Maandag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 42°, 's middags te 12 uur 63°, te 4 uur 64°. In de vorige week trok door Keulen een detachement kozakken van de Russische garde bestemd naar Nizzaom waarschijnlijk als eerewacht dienst te doen bij het lijk van den grootvorst-troonopvolger op de reis naar St. Petersburg. Bij de stenden te Kassei (Keurhessen) is eene petitie ingediend door de israëlitische gemeente te Wanfried geves tigd. Zij verzoekt ontheven te worden van de verpligting om jaarlijks een zilveren lepel aan den predikant te schenken. Tot 1807 moest een dergelijk present worden vereerd aan eenige leden der regterlijke magtdie destijds echter hebben verklaard daarvan afstand te willen doen. Men houdt zich overtuigddat spoedig elk spoor van dit middeneeuwsche gebruik zal worden uitgewischt. Dingsdag 11. is de stad Fran'kenan in Keur-Hessen door een felle brand geteisterd. Binnen 4 uren tyd9 zijn 130 woningen met schuren en stallingen een prooi der vlam men geworden en tot den grond vernield. De protestantsche kerk, het raadhuis, de Synagoge, Pastory enz. zyn tot een puinhoop gewordenveel vee is omgekomen en een groote voorraad graan, aardappelen enz. verloren gegaan, maar al de inwoners zijn gered. De bewoners der omliggende streken trachten in de eerste behoeften te voorzien. Men verhaalt van een reusachtige lithographie die thans in Parys is tentoongesteld. Zij stelt in levensgrootte Napoleon III te Solferino voor. Zij is 2.2 el hoog en 1.4 el breed. De drukker heet Hippolyte Mailly. Uit Londen wordt berigt, dat een Hollander, Fon- gers genaamdaldaar is in hechtenis genomenbeschuldigd van den Belgischen ambassadeur, de heer van de Weijer, met een dolk te hebben willen vermoordenomdat deze hem onderstand geweigerd en naar de Nederlandsche gezant verwezen had. De Keizer en de Keizerin van Rusland begeven zich van Nizza naar Darmstadt, om aldaar één maand in alge- heele afzondering door te brengen. In eene merkwaardige redevoering, die Lincoln drie dagen voor zijn dood gehouden beeft en die dus als zijn politiek testament beschouwd kan wordenwees hij op de moeijelijkhedenwelke nog met de emancipatie der negers gepaard zullen gaan. Als men de antipathie nagaatdie zelfs nog in het Noorden tegen dat ras bestaat, dan kan men daaruit opmakenwat de positie van vier millioen vrijgemaakte slaven te midden van hunne voormalige mees ters zijn zal. Hoe leed het hem ook dus deeddat men in Louisiana aan de negers het kiesregt onthieldmoest men toch, om het groote doel in de hoofdzaak te bereiken, in bijzaken wat toegeven. Het was zijns inziens dus beter het ei te laten uitbroeden, dan het uit ongeduld te breken. Uit New-York wordt berigt, dat twee dagen na den moord van den president Lincoln generaal Grant te Was hington arriveerde en onmiddelijk na een gehouden confe rentie met den nieuwen president Johnson en de ministers, den rechter Champbell en de gewezen mayor van Richmond werden in hechtenis genomennaar men vermoedt betrokken in het complot der moordenaars. Onmiddelyk nadat het moorddadig feit te Washington was bekend gewordenwas de politie in de weer om de telegrafen in alle rigtingen te laten werken en de aanhou ding van den dader te gelasten. De mayor en vele andere leden van het stedelijk bestuur namen inmiddels alle moge lijke maatregelen tot handhaving van de orde en rust. De militaire bevelhebber bood hierbij de paarden der kavallerie ten dienste der policieagenten aanen zond niet alleen sterke patrouilles door alle straten, maar liet sommige voor name punten door de kavallerie bezetten. Al die maatrege len werden ook grootendeels genomenomdat men niet wist of er welligt nog meer gevaar te duchten was. Inmiddels werden alle mogelijke uitgangen der stad en alle punten waar iemand zou kunnen ontsnappenten strengste gesur veilleerd en alle tot vertrek liggende stoombooten aange houden en toch is het alles vruchteloos geweest. Zoodra de president gewond was, werd hij eerst in een naby gelegen huis overgebragt, alwaar de chirurgijns voorloopig de wond onderzochten en voor doodelijk verklaarden. Tot omstreeks middernacht bleef de wond aanhoudend bloeden en raakte de lijder geheel en al buiten kennis, terwijl de ademhaling zeer langzaam ging. De voornaamste leden van het kabinet en eenige andere personen waren met de familie bij het sterfbed aanwezig. Het laatste afscheid van de zijnen - zegt de berigtgever - was te droevig om het in woorden uit te drukken. Uit Washington wordt gemelddat de militaire be velhebber aldaar een belooning van 10,000 doll, heeft uit geloofd op het vatten van den persoondie den president Lincoln van het leven heeft beroofd. De heer Johnson, vise-president der Unie, die thans door den dood van den heer Lincoln de functie van presi dent waarneemt, is van even geringe afkomst als de heer Lincoln was. Voor dat hy geroepen werd zich met de openbare aangelegenheden zijns lands te bemoeyenhad hy te wor stelen met armoede en onwetendheid. Op twintigjarigen leeftyd was hij kleermakersknecht en kon hij nog niet lezen. Later werd hij in Tennessee tot lid der wetgevende magt van dien staat en vervolgens tot afgevaardigde gekozen bij het congres te Washingtonwaar hij alles behalve uitblonk wegens zijne ongemanierdheid en ruwe taal. Tijdens de op stand in bet zuiden uitbarstte, had hij zitting in den senaat.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2