Buitenlandsch Nieuws. de Algemeene Synode der Nederl. Herv. Kerk afgevaardigd I)s. J. Witkop te Zutphenals primus, en Ds. G. Breu- nissen Troost te Wamel, als secundus. Het prov. kerkbestuur van Overijssel heeft in zijn vergadering van 2 6 dezer tot de predikdienst toegelaten de heeren M. C. Loeffth. dr., en J. Rietth. dr., van de Utrechtsche Hoogeschool. Wij vestigen de aandacht op de advertentie betreffende de Tentoonstelling en herstellen gaarne een onnaauwkeurig- heid in de vermelding van het schilderwerk door P. Loeber ingezondendaar het tafeltje en het theeblad bijzonder uit munten, door het ingelegde bloemwerk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 5 7°, des avouds te 8 uur 4 8°, te 10 uur 46°. Vrijdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 54c, 's middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 68°. Maandag 11., des avonds ten zes ure, brak te Ant werpen een hevige brand uit in de Predikheerenstraat nl. bfj den heer de Cortverhuurder van rijtuigen, die, daar het pand uit vier huizen bestond belendende aan ver scheidene arbeiderswoningen, zich zeer dreigend liet aanzien. De brand, op een hooizolder ontstaan, maakte zulke snelle vorderingendat een vrouwdie slechts eenige dagen kraams was, in het grootste gevaar verkeerde; zij werd nog ge lukkig gered alvorens de vlammen haar bereikten. De heer Janssens, eerste hoofdman van de brandweer, was bijna het slagtoffer van zijn ijver geworden. Terwijl hij de werkzaam heden op een der gevaarlijkste punten bestuurde, viel een luik naar beneden dat hem omverwierp. Een kanonnier en een burger werden door den val van een muur gekwetst. Tegen 8* ure stortten de daken met vreeselijk gekraak in en werd men den brand meester. Een stal met koetshuis benevens het bovengedeelte der vier huizen met mobilair en ongeveer 10,000 Ned. ponden hooi zijn een prooi der vlam men geworden. Maandag morgen verspreidde zich het gerucht van een zeer treurig voorval, dat in de parochiekerk van Sint Paulus te Trier had plaats gegrepenmet groote snelheid door de staden maakte het onderwerp van alle gesprek ken uit. Terwijl de voor het eerste gebruik van het H. Avond maal bestemde meisjes hare geloofsbelijdenis aflegdenviel een der brandende waskaarsen welke door eenigeu daarvan als offer aan de kerk geschonken waren, op de ligte witte kleeding van een der meisjes, en sloeg de vlam terstond tot die der ter wederzijden knielende meisjes over. Daarop ontstonden natuurlijk algemeene angst en verwarring, die nog vergroot werdentoen men ook van buiten wilde bin nendringen en daardoor den naauwen uitgang der kerk versperde. De onverwijld toegesnelde mannelijke hulp belette spoedig den voortgang der vlammenmaar drie meisjes waren reeds zoo zwaar gewonddat men haar naar het nabij gelegen burgerhospitaal brengen moest, en eene daarvan in groot levensgevaar verkeert. De pastoor begaf zich naar het hospitaalom de slagtoffers van het ongeluk het H. Avond maal aldaar toe te dienen. Verscheiden personen, die het vuur hielpen blusschenhebben brandwonden aan de han den bekomen. De digt opeen gedrongen menigte menschen het ligt ontvlambare der vrouwelijke kleeding bij zoodanige feestelijke gelegenhedenen den naauwen uitgang der kerk in aanmerking genomen, mag men dankbaar zijn dat het ongeluk niet nog meer slagtoffers gemaakt heeft. Volgens een berigt uit Salzburg was Zondag een zware brand uitgebarsten te Rastadt; ook de stad Pochlarn en het eenige minuten van daar verwijderde Brunn zijn door de vlam men grootendeels vernield. In Jen nacht tusschen Donderdag en Vrijdag greep in de omstreken van Savone een ernstig voorval plaats. Eenige roovers, die vernomen hadden dat in de naar Genua rijdende diligence een reiziger zijn moestdie een groote som geld bij zich hadberaamden het plan om die diligence aan te vallen, maar de Koninklijke karabiniers, die de lucht daar van gekregen hadden, namen plaats in dat rijtuig, hetwelk al spoedig aangevallen werd. Toen ontstond een hevig ge vecht, waarbij twee roovers gewond en in hechtenis geno men werden, terwijl de karabiniers ongedeerd zijn gebleven. Volgens sommigen hadden zij zich in burgerkleeding ver momd, maar volgens anderen hunne uniform aangehouden, en de roovers getrotseerd. Uit Kaïro wordt het volgende omtrent de plegtige opening van het Suez-Kanaal gemeld. Uit vele en zeer ver wijderde oordm der aarde bevonden zich op 10 April 11. te Teil el Kebir 96 gedelegeerden. Niet slechts waren vele staten van Europa vertegenwoordigdmaar er waren zelfs gedeputeerden tegenwoordig uit Noord-AmerikaCalifomie Australië, enz. Op 9 April ten 6 ure des ochtends vertrok de heer de Lesseps met zeer vele gedelegeerden uit Kaïro per spoorweg naar Zogagizen van daar met vaartuigen naar Teil el Kebir door het zoetwaterkanaal, welke plaats men ten 3 ure des namiddags bereikte. Ten 7 ure des ochtends van den volgenden dag reisden de 96 gedelegeerden, onder het geleide van den heer de Lesseps naar Henaila en be steedden 7 dagen tot het bezigtigen van de verschillende deelen van het groote werk de zoetewater-kanalenhet groote zeekanaal van Port Said naar Suez, van waar de personen, die deel genomen hadden aan den togt, in den loop van den dag der aankomst (den 17den) naar Kaïro en den vol genden dag naar Alexandrie zich begavenalwaar zij zich voor het laatst vereenigden aan een feestmaal, door de ge delegeerden den heer de Lesseps aangeboden. De baden van Hamman Meskoutin die Keizer Napo leon gebruiken zal, liggen op ongeveer twee mijlen van Constantine. Hunne voornaamste eigenschap is dat zij arse- nicaal en zwavelachtig zijn, en in talrijke gevallen een zeer krachtige, versterkende en herstellende werking uitoefenen. De Arabische beteekenis van den naam dier baden - waar aan zij dus in het tegenwoordige geval niet zullen beant woorden - is baden der armen. De moordenaar van den heer Balschattaché der Rus sische ambassade te Parijs, wordt gezegd een gepensioneerd officier van het Russische leger te zijn, genaamd Nikitenko. Sommigen beweren, dat de peraoondie den aanslag vol- bragt heeft, het niet gemunt had op den heer Balsch, maar op den secretaris der Russische legatie en wel Prins Tolstoï. Woensdag ochtend leefde de heer Balsch nog en de chirurgijn Nélaton was van oordeeldat de toestand van den lijder niet hopeloos was, ofschoon de slaapslagader is getroffen. Omtrent den moordenaar Alexander Nikitenko en de oor zaak van den moord verneemt men het volgendeHij is een Russisch 2de luitenant, die 400 roebels bezat, waarmede hij besloot een pleizierreisje door een groot deel van Europa te maken. Zuinig levende kon hij achtereenvolgens Konstan- tinopel, Alexandrie, Smirna, Jeruzalem, Messina, Nizza, Marseille, Parijs en Londen bezoeken en keerde van daar weder naar Parijs terug, waar hij weldra tot de treurige overtuiging kwam, dat de 400 roebels bijna verteerd wa ren en het noodige geld ontbrak om naar Rusland terug te keereD. Hy begaf zich toen naar het hotel van de Rus sische ambassade en verzocht om hulp, die hem geweigerd werd. Dingsdag middag kwam hy zijn verzoek herhalen en toen de heer Balsch hem nogmaals verzekerd haddat het gezantschap onbevoegd was om menschen te helpendie door hun zucht naar pleizierreisjes in financiële moeijelijkheden geraken, trok Alexandre een dolkmes en viel op den heer Balsch aanwien hij drie zware wonden toebragt aan het hoofdde keel en den rug. Op het angstgeschrei van den heer Balsch schoten de portier en de koetsier te hulpdie evenwel beiden een dolkstoot ontvingen en daardoor den moor denaar niet konden weerhouden. Deze wilde vlugten maar zag zich teleurgesteld daar de portier, voor hij naar boven snelde, de deur had gesloten. De moordenaar verborg zich voorloo- pig in een donker portaal. Middelerwijl was de policie op het geschreeuw der vechtenden toegesneldde portier haastte zich de deur toen te openeneen oogenblik later bevond de misdadiger zich in handen der justitie, maar zal vermoede lijk moeten uitgeleverd worden daar de Russische ambassade hem opeischt, omdat de moord door een Russisch onderdaan is gepleegd in het hotel der Russische ambassade. Nadere berigten omtrent de moordaanslag van den president Lincoln behelzen, dat de moordenaar is een too- neelspeler Wilkes Booth, die onder voorwendsel dat hij hem depeches van den generaal Grant bragt, de loge van den president binnentrad en met de woorden sic semper Tyran-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2