Tweede Winkeldochter FABRIEK Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën. «UMAÏOEH. P. 1 J. I. GIIJ1K, Ontvangen eene fraaije sortering IERKB0SEIH proefom te doen zien wat sommigenwat slechts zeer weinigen in hunne zoogenaamde vrije uren uitvoerenterwyl de meesten hun tijd en hun geld verkwisten in drankhuizen. Waar de vaders, hoofden van huisgezinnen, hun vrijen tijd alzoo besteden, gelijk bijv. een paar vleeschhouwersknechts, zullen de kinderen tot orde en arbeidzaamheid worden aan gespoord en als ons, zooals uit de natuurkundige instrumen ten uit de photographiën uit de geschilderde en geboetseerde ijzeren en houten voorwerpen, ten volle blijkt, dat.er binnen Leiden in den eenvoudigen handwerksman nog kunstzin, ver nuft en aanleg te vinden is, dan rijst de vraag bij ons op: of er voor dien stand en voor de pogingen der commissie voor de Volksvoorlezingendie den werkman wil opbeurenniet veel kon en moest gedaan worden tot opbeuring, aanmoediging en steun't zij uit de openbare kassen't zy uit de beur zen der meervermogenden. Het aantal bezoekers der Ten toonstelling zal daarop een voldoend antwoord geven. Heden Woensdag morgen had alhier het volgend tref fend ongeluk plaats. Een hoogbeladen Katwyksche vischwa- genwaarop verscheidene vrouwen gezeten warensloeg op de brug van het stationsgebouw omzoodat de vrouwen er afstortten; twee van hen hadden het ongeluk om daarbij te geraken tusschen de wagen en de leuning van de brug te gen welke deze was aangeslagenmet het gevolg dat de eene zeer ernstig aan het hoofd werd gewondterwijl van de andere de arm werd verbrijzeld. Vier van de overigen ontvingen min gevaarlijke kneuzingen. Door de goede zorg van eenige studenten in de genees kunde, die zich in de nabijheid bevonden, werd de eerste en noodzakelijkste hulp aangebragt en zorg gedragendat de geblesseerden naar het Academisch Ziekenhuis werden over- gebragt. Zij die de kwetsuur aan het hoofd had bekomen gaf korten tijd na hare aankomst in het Ziekenhuis den geest; die met de armbreuk verkeert xn zorgelijken staat. Als nadere bijzonderheden vernemen wij nog dat de over ledene, vrouw de Jong, het brood won voor haar gezin, bestaande uit een hulpbehoevend man en 5 kinderen; de an dere, vrouw de Vreugd, is weduwe en moeder van 2 kin deren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40°. Woensdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 49c, 's middags te 12 uur 58°, 's namiddags te 4 uur 57°. Er heeft zich in Zwitserland een maatschappij ge vormd om rendieren te acclimateren in het Obergadin-hoogdal. Omtrent den bouw van den grooten muziektempel te Dresden, verneemt men nog, dat 600 personen yverig daar aan werkzaam zijn. De tribune van het corps zangers wordt in den vorm van een terras ingerigt en nergens in de zaal zullen pilaren tot schraging van het gebouw worden aange wend. De ruimte voor de zangers niet medegerekend zal zij aan 28,000 toeschouwers plaats kunnen verschaffen. Van 16 Dec. jl. tot 31 Maart van dit jaar, heeft de commissie voor de straatreiniging tot wegruiming van de sneeuw te Weenen, besteed een som van ruim 80,000 fl. Op 16 en 17 Dec. waren 16 60 werklieden bezig om de ge vallen sneeuw uit de straten te vervoeren; van 5 tot 15 February werd dit aantal nog overtroffen. Thans ligt de sneeuw nabij het tuighuis en het Huis der Afgevaardigden nog zoo hoog, dat er gaten ter diepte van twee vademen in zijn gegraventen einde het dooijen dier sneeuwmassa's te bevorderen. Op de beide plekken heeft men de sneeuw op den openbaren weg gevallenmeerendeels gestort en op gehoopt; beide pleinen worden thans de //Weener Gletschers" geheeten. De Koning van Griekenland heeft den 19den dezer met graaf Sponneck een togt door de oostelijke provinciën van Griekenland ondernomen. Er worden aanstalten gemaakt voor de verkiezingen tot zamenstelling der wetgevende ver gadering. Er heerscht volkomen rust. - Men haalt de bijzonderheid aandat de machinist van den spoortreindie den Czaar op zyne reis naar Nizza van Keulen naar Parijs vervoerde,- een Poolsch uitgewekene was. By het wetgevend ligchaam in Frankrijk is ingeko men het aangekondigde ontwerp van wet, w^arby wordt afgeschaft de gijzeling in handels- en civiele zaken an van vreemdelingen. Zij wordt, by art. I van het ontw,erp, be houden in criminele, correctionele en politiezaken. Men organiseert te Parijs thans een petitionnement aan den senaat, ten gunste der afschaffing van de gemeente-ac- cijnsen in Frankrijk. In de fabriek te St. Gobain is een lins van 70 cen timeters dikte gegotendie dienen moet voor het monster - teleskoophetwelk voor het observatorium wordt vervaardigd. Te Londen heeft zich een comité gevormd tot oprig- ting eener uitgebreide Vereeniging, die ten doel heeft om in Palestina alle mogelijke nasporingen en onderzoekingen in het werk te stellendie slechts eenigzins van dienst kunnen zijn tot het verkrijgen van nadere ophelderingen omtrent den Bybel en zich niet enkel bepalen tot het gebied der oud heidkunde maar ook tot dat der cultuur, der geologieder flora en der meteorologie van het Heilige land en al wat uit een wetenschappelijk oogpunt eenigzins nuttig voor de zaak kan worden beschouwd. De graaf Shaftesbury, de aartsbisschop van Tork en de bisschop van Oxford behooren tot dat comité. Te Triest is de directeur en een onderwijzeres van een daar bestaande school voor meisjes, uit hunne betrek king ontzet, omdat zij bij het onderwijs in de aardrijks kunde gebruik hadden gemaakt van een handboekwaarin de Oostenryksche provinciën in Italië voorkwamenals be- hoorende tot het Koningrijk Italië. In een Broodbakkerij wordt zoo spoedig mogelijk verlangd als iemand goed kunnende naaijen en met kinderen omgaan. Adres in persoon of met franco brieven onder Letter Z. bij de Boekhandelaren SCHREUDER VAN BAAK, alhier. ^en vraaSt een PAKHUISKNECHT die (ÈÊBfr £oe(* bekend is met de sortering van lompen. Eerlykheid en kennis van zaken zullen goed be loond worden. Belanghebbenden kunnen zich adresseren on der Letter 9. met opgave van woonplaats enz. in den Boek handel van S. C. VAN DOESBURGH, op het Rapenburg. VAN ZIRKZEE en RECKLEBEN te Leiden hebben de eer te berigten, dat zij in deze en de twee volgende weken tot buitengewoon lage prijzen zullen opruimen eene partij effen groene, gestreepte en geschilderde Gordijnen, waaronder ge schilderde Landschappen van af f 3.-— en hoogeralsmede de fijnste Bloemgordijnen enz. Tot het op nieuw groenen van reeds gebruikte Gordijnen bevelen zij zich tevens aan. AdresHeerengracht bij den Nieuwen Rijn. MB. HH. Behangers genieten een ruim rabat. LEIDEN, Botermarkt. HAARLEM, Anegang. gebonden in diverse banden als: Ivoor, Chagrin, Marokijn, Kalfsleder, Schildpad, Ecaille, Moiré en Fluweel in alle kleuren, Bois-durel, Fluweel en Leder met Russisch zilver georneerd enz. MB. Oude Boeken worden in den kortsten tyd in boven staande banden ook gebonden.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3