Binnenlandsch Nieuws. terwijl thans binnen Leiden wordt betaald: 1°- rijkspersonele belasting f 90,000 2°. 20 rijks opcenten 18,000 3°. 25 gemeente opcenten u 22,000 4°. hoofdelyken omslag u 50,000 te zamen f 180,000. Een meer gelijkmatige verdeeling van den last gedoogt een verzwaring van een derde gedeeltewanneer daarmede ge paard gaat een vrijdom der accynsen op broodvleesch wijn en gedistilleerd; wanneer dat alles geschiedt met ken nis en oordeel over de plaatselijke toestanden en belangen, terwijl dan nog veel te hopen is van vermindering op de buitengewone uitgaven, die op de begrooting van 1865 nog ongeveer f 30,000 beloopen. Z. M. heeft benoemd tot president van het hoog mi litair gerechtshof Mr. B. van Dorp, thans lid in gemeld gerechtshof; tot burgemeester der gemeente Leeuwarderadeel F. C. Andreaeonder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Oostdongeradeeltot schoolop ziener in het zesde schooldistrict van Zuid-Holland Dr. C. J. Vaillant, te Schiedam. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 25 dezer is bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkies district Haarlem, welke ten gevolge der bevordering van den heer J. J. van Muiken tot luitenant-generaal moet plaats hebbengeschieden zal op Dingsdag den 9den Mei aan staande, en dat, zoo een herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag den 23sten Mei daaraanvolgende. De Minister van Marine maakt bekend, dat, krach tens bepaling des Konings, in dit jaar 16 jongelieden als adelborst 3de kl. voor de zeedienst, (na afgelegd examen) op het Koninkl. Inst. voor de marine te Willemsoord kun nen worden aangenomen. Men verneemt, dat mevrouw de gravin douairière van Limburg Stirum door de Groothertogin van Saxen-Weimar- Eisenach is benoemd tot opperhofmeesteres. In de vergadering van den Gemeenteraad te Schie dam van Dingsdag is, op voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten den vijftigjarigen gedenkdag van de over winning bij Waterloo feestelijk te vieren. - Met 1 Mei a. s. zullen aan 's Rijks hospitaal te Utrecht worden gedetacheerd de officieren van gezondheid 2de kl. Vorstman en van der Hegge Zijnen, ten einde examen af te leggen voor den rang van officier van gezondh. 1ste kl. Tot zomerverblijf voor de vrouwelijke verpleegden 1ste kl. in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht, is door de directie een buitentje gehuurd. De directeur van het postkantoor te Utrecht, de heer S. Gille Heringa, heeft ter kennis van het publiek gebragt, dat hij tot het gemakkelijk verkrijgen van postzegels aan de brievenbestellers heeft opgedragen zich gratis te belasten met het opnemen van bestellingen daarop; mits voor een gulden zegels te gelijk bestellende. In den loop van heden Woensdag morgen marcheerde de residentie binnen de 6de comp. van het reg. veldartil lerie uit Leiden, onder bevel van den kapt. J. C. Gheel Roëll ten einde een jaar aldaar garnizoen te houden. Even als by de uitmarcherende, werd de binnenkomende kompagnie door hoofdofficieren en muzijk ontvangen en binnengeleid. —Heden heeft in de Stadsherberg te 's Hage de herbesteding plaats gehad van het eenjarig onderhoud van de kazernen stallen en magazijnen aldaar. Door deze herbesteding zijn de vroeger vermelde onkosten op de aanbesteding verhoogd met f 12.90. Het werk werd ingezet voor f 8000 met opbod van f 20 en afgemijnd door den heer S. Van der Kamp te Leiden, voor f 8700. Uit een overzigt der werkingen van de Stad3-Bank van Leeniug te 's Gravenhage in 1864 blijkt, dat de ge middelde waarde der beleende panden bedroeg /"3,25. Op ultimo December waren aanwezig 43811 panden beleend voor een kapitaal van f 180,676. De overwinst beliep f 1870,78, waarmede het kapitaal der bank is vermeerderd. Maandag is te 's Hage een aanvang gemaakt met het opbouwen van tenten voor de aanstaande kermis. Zaturdag jl. heeft voor den rechter-commissaris bij de arr.-rechtbank te Zwolle een voorloopig verhoor plaats ge had in zake zekeren de Jong, te Avereestbeschuldigd zyn wettige huisvrouw, met welke hij voor ruim 20 jaren was gehuwdreeds kort daarna in zwangeren toestand aan haar lot te hebben overgelaten en in al dien tijd niets van zich te hebben doen hoorentotdat er nu voor eenige dagen be- rigt is gekomen, dat de ontaarde echtgenoot voor de tweede maal gehuwd was en zich in de provincie bevond. Bedoelde persoon wordt ter zake van bigamie vervolgd. De weerkenners zien in het jaar 186 5 alle kenteekens gelijk aan die van 1833. Toen begon de warmte ook in April en hield aan tot het late najaar. Woensdag morgen te 2 ure is te Rotterdam een felle brand uitgebarsten in een huis aan den Steigerdie men te 4 ure meester was ofschoon de belendende huizen veel schade hebben geleden. Te Nieuwe Pekela is 11. Zaturdag namiddag te drie uur de Luthersche kerk geheel uitgebranduitgegooide haard- asch, die spanen heeft aangestoken, wordt als oorzaak aan gemerkt. De kerk zoude gewaarborgd zijn. De commissie uit het Leidsch departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen voor de Volksvoorlezingen heeft zich tot taak gesteldom den werkmansstand op te beuren en aan te moedigenwaartoe zijna gedurende het afgeloopen wiutersaizoen op verschillende wyze nuttige en aangename bijeenkomsten te hebben gehoudenthans een Tentoonstelling van voorwerpen door den werkman in zijn zoogenaamde vrije uren vervaardigd heeft ontworpendie heden Woensdag in bet departementsgebouw werd geopend. Vijf jaren geleden hield de Leidsche Nijverheids-Vereeniging een plaatselijke tentoonstelling van voorwerpen van Nijver heid, die bij gelegenheid der academiefeesten door land- en stadgenooten werd bezocht en de proeven opleverde van den toestand der Leidsche industrie; thans wil de Leidsche werk man toonen wat hy naar de middelen en gelegenhedendie hem ten dienste staan kan vervaardigenook zonder door het uitschrijven van prysvragen tot het inzenden van werk stukken te zijn uitgenoodigdgelijk vroeger de thans ont- bondene Leidsche afdeeling van de Vereeniging ter bevor dering van Fabriek- en Handwerk-nyverheid in Nederland deed. De bedoelde commissie bezat den moed alle zwarig heden te overwinnen en te treden op een gebieddat door anderen was verlatenen zy verdient hoogen lof en kracht dadige ondersteuning van allendie in de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van den werkman een rijke bron voor volkswelvaart willen opsporen en doen vlieten. Het was een goede gedachteom die tentoonstelling met eenige plegtigheid te openenwaartoe de commissie zich door eenige genoodigden wilde omringd ziendie nevens de inzenders zich daartoe in het gebouw van het departement heden middag te 12 uur hadden vereenigd. De voorzitter der commissie, de heer W. T. Werst, ving die plegtig heid aan met een welkomstgroet aan den heer Burgemeester het bestuur van het Departement en de Leidsche Afdeeling van de Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, en verdere genoodigden. Hij wees op den eenvoud, die de tentoonstelling kenmtrkte, maar ook op de waarde, die zij bezit, lettende op hare beginselen en onberekenbare strek king. Hy reikte bewijzen van aandenken uit aan de aanwezige inzenders van voorwerpenrigtte een bescheiden en veelbe- teekenend wsord tot den burgemeester en van erkentelijkheid aan de vertegenwoordigde besturenen noodigde allen ver volgens uit tot bezigtiging der ingezonden voorwerpenin de naastbij gelegen zaal met smaak tentoongesteld. Wij kun nen verklaren, dat er geen enkel voorwerp is, dat onbedui dend is, wanneer men niet vergeet, dat het binnen Leiden is vervaardigd uit liefhebbery of in het vakin de zoo genaamde vrye uren. Veel is er, waarmede zij kunnen wed ijveren en ook het een en ander, wat van vernuft en smaak getuigende, onder de zeldzaamheden kan worden gerekend. De catalogus telt 98 nommers, der bezigtiging overwaardig, maar daaronder ook vele, die opmerkenswaardig zijn. Wij hebben met genoegen de voorwerpen bezigtigd en verwachten dat vele stadgenooten zich daarheen begeven zullenomdat het is een eerstenergens elders genomen

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2