meente te Vryhoeve-Uapelle door de pred. Apeldoorn, te Amersfoordt. Bedankt voor de beroeping naar Loon op Zand door Ds. Gobius du Sart, pred. te Arnemuiden; naar Oudewater door Da. H. E. Faure, pred. te Bergachenboeknaar Gaastmeer c. a. door Ds. W. R. KaLhoven pred. te St. Janga c. a.; naar Hierden door Da. H. Slothouberpred. te Doornspijk; naar Polsbroek door Da. J. v. d. Meulen prtd. te Lollum. Het aantal baden aan de zwem- en badinrigting Rhijn- zigt genomen bedroeg reeds Donderdag 46, Vrijdag 67 en heden Zaturdag 71. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 74°, des avonds te 8 uur 60°, te 1U uur 56°. Zaturdag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 57°, 'a middags te 12 uur 70c, 's namiddags te 4 uur 73°. Buiteulandsch Nieuws. l)e Duitscbe Gustaaf-Adolt' Vereeniging telt 1147 af- dcelingen. In het afgeloopen jaar is een som van 315,000 fl. bijeengebragt. Aan 670 gemeenten is ondersteuning geschon ken; 725 gemeenten hadden aanzoek daartoe gedaan. Prinses Louise, de eenige dochter van den Koning van Zweden en Noorwegenligt ernstig ziek. Het vertrek van Keizer Napoleon naar Algerie is thans officieel. Z. M. vertrekt aanstaanden Maandag en zal vergezeld worden door den generaal Fleury en de HH. de Caatelnau en Reille. Omtrent den duur der afwezigheid heerscht nog onzekerheid. De Pays zegt dat die 20 de France dat hij 40 dagen zal zijn. Andere meenen dat de reis des Kei zers een maand zal duren. Er wordt ook veel gesproken omtrent de bedoelingen dea Keizers ten aanzien der Kolonie. Sommigen beweren dat het niet onmogelijk zou zijn dat men die Overzeesche bezittingen wil beperken tot Kabylie en de kuststreek en dat al het overige der kolonie tot een on af hankelyken staat zal worden gemaakt, onder het bestuur van Abd-el-kader. Die geruchten vindeu weinig geloof; veel eer onderstelt men dat de Keizer zich zal bepalen tot het overwegen der plannen tot herstel van vrede en tot kolo nisatie, welke de maarschalk Mac Mahon zal aanbieden. Gedurende de afwezigheid ran den Keizer zal de Keize rin het Elysée bewonendat daartoe reeds in gereedheid wordt gebragt en beter geschikt is tot verbijf der Vorstin eu van haren zoon in deze omstandighedendan het zoo ruime paleis der Tuilerien. Het gevolg, in welks gezelschap de Keizer van Rus land Vrijdag te Parijs is aangekomen, bestaat naar men zegt, uit niet minder dan 70 personen. De meeste per sonen, tot dit gevolg behoorende, zijn hooge Russische dig nitarissen en hunne tegenwoordigheid schijnt te Nice ver- eischt te worden voor het geval, dat de jonge Grootvorst Troonopvolger, gelijk waarschijnlijk gebeuren zal, mogt ko men te bezwijken. Donderdag heeft in de Russische kerk te Parijs een plegtige godsdienstoefening plaats gehad die voor namelijk bestaan heeft uit openbare gebeden voor het herstel van den Grootvorst. De geheele te Parijs woonachtige Rus sische adel heeft die godsdienstoefening bijgewoond. Ten aanzien van de in Rusland heerschende ziekte, wordt, voor zooveel Petersburg betreft, gemeld, dat sedert haar ontstaan tot den lsten Maart jl. in de onderscheidene militaire en burgerlijke hospitalen dier hoofdstad 14,7 22 ly- ders opgenomen en daarvan 2034 bezweken zijn. Volgens een door den Times medegedeeld bijzonder berigt zou de ziekte te Petersburg en ook in andere voorname ste den van Rusland in den laatsten tijd nog geenszins vermin derd maar wel toegenomen zijn. De dagelijksche sterfte in de genoemde hoofdstad zou tot gemiddeld 150 geklommen zijn. In de straten werden vuren gebrand om de zuivering der lucht te bevorderen. In Madrid hebben er volgens verschillende Fransche bladen nog dagelijksch zamenscholingen plaats. Patrouilles doorkruisten de stad. De tijdingen zijn verre van geruststel lend men verwachtte te Parijs elk oogenblik het berigt dat er een algemeen oproer was uitgebroken en de Koningin de vlugt had genomen. De strenge militaire maatregelen tegen de onbeduidende demonstratie van de studenten genomen hebben een algemeene gisting doen ontstaan. De directien en redactiën van twintig bladenwelke tot de liberale en democratische partij behoorenhebben protesten in hunne kolommen opgenomen tegen de bloedige gebeurtenissen in den nacht van den lOden April, Daarin leest men onder anderen de volgende woorden //Geen partijbelang is het, dat ons er toe geleid heeft ons te vereenigen om gezamenlijk de tolk te zijn van de ongerustheiddie allemvege heerscht. Rechtmatige ontevre denheid is het, die ons noopt tot het vervullen van dien gebiedenden pligt. Onschuldig bloed heeft er in de straten der hoofdstad gestroomd. Het stroomde niettegenstaande geen enkele partij de wapens had gegrepen niettegenstaande het volk geenszins oproer maakte of zelfs daaraan dacht; het stroomde bij gelegenheid van demonstraties, die de wet niet eens strafbaar zou stellen en die dus nog veel minder der regering recht gaven om een maatregel goed te keurendie zoo menig offer heeft gekost. Zulk een handelwijze van de regering of hare dienarendie in strijd is met den geest onzer burgerlijke en criminele rechtspleging, verdient de strengste afkeuring." Aanstaanden Maandag zal er te Parijs een klein jour naal uitgegeven wordentot den prijs van een soudat getiteld is Les Parisiennesen geredigeerd wordt door gelet terde vrouwen. De stad Richmond leverde een akelig schouwspel op ten gevolge der aldaar plaats gehad hebbende vernielingen. Reeds bij de eerste ontruiming warenop last van de auto riteiten der Zuidelijkenverschillende tabaksmagazijnen in brand gestokenwaarbij de vlam spoedig op andere gebou wen oversloeg, zoodat de geheele stad in een dikken rook wolk was gehuld en de passage langs verschillende straten door het vuur werd belemmerd. In het geheel wordt het aantal verbrande woonhuizen en andere gebouwen begroot op ongeveer 600. Men kan zich dus gemakkelijk voorstel len welk een verwarring en agitatie dit bij de bevolking te weeg bragt te meer nog doordien vele ingezetenen in hunne verbijstering hunne meubelen en andere goederen zoch ten te redden die ten laatste bij geheele hoopeu op straat lagen te branden. Van de kantoren der voornaamste bank instellingen is niets overgebleventerwijl de bureaux van drie dagbladen (de Enquirer, Despatch en Examiner) even spoedig waren verwoest als het American-Hotelhet post kantoor, het Statenhuis, het gebouw van het departement van Oorlog, het Columbian Hotel, het Mechanic's Institute het groot laboratorium en het arsenaaldie te gelgk met eenige blokken huizen hevig door het vuur werden geteis terd. Ofschoon het onmogelijk is, zelfs bij ruwe begrooting, zich een denkbeeld van de daardoor veroorzaakte schade te vormen, kan men zich toch wel voorstellen dat het verlies enorm moet zijn. En toch ontstond de meeste wanorde nog eerst op het oogenblik, toen de laatste ambtenaren van het gourernemeut der Zuidelijken des Maandags morgens de stad verlaten had den. Het graauw was toen niet meer in bedwang te hou den. Het drong met geweid in de brandende en uitgebrande gebouwenom te rooven en te plunderen ai wat maar voor de hand lag. De stedelijke raad was inmiddels 's avonds te voren bijeengekomen en had besloten tot het uitvaardigen van een bevelhetwelk de wanorde op het laatste oogen blik nog vermeerderde, namelijk om eiken aanwezigen voor raad sterken drank te vernietigen. Tot de uitvoering daarvan werden in aller ijl eenige comités zamengestelddie allen te gelijk na middernacht daarmede aanvingen. De vaten en vaatjes werden allerwege weggehaald of uit de bovenverdie pingen naar beneden geworpen en op straat opengeslagen zoodat alles op het laatst door elkander langs de voetpaden en in de gooten letterlijk wegstroomde. Te midden dezer algemeene drukte trokken eenige detachementen soldaten der Zuidelijken in ordelooze troepen door de stad en vielen gre tig op de vaten aanom zich van den inhoud meester te makenwaarin zij door het gemeen spoedig geholpen wer den. Het gevolg hiervan was een algemeen dronkeumans- tooueel, waarbij in de winkels der juweliers, goud- en zilversmeden en banketbakkers, de kledingmagazijnen enz., alles weggeroofd en in stukken geslagen werd. Slechts een enkel oogenblik ontstond er een paar malen eenige stilte, doch dit was alleen door den voorbijgaanden schrik van de kruidontploffingen eerst in een kruidhuis en

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2