Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. grondslag niet te denken valt." (bl. 987). De Minister schijnt te meenen dat de taal gegeven is om onze gedachte te ver- bergen wij zijn daarentegen van oordeel dat zij een raid del is; om onze denkbeelden rond en onbewimpeld uittedruk- ken en op dien grond is het ons altijd zeer twijfelachtig of de Minister in art. 91 van het gewijzigd wetsontwerp tot her ziening der personele belasting niet een middel heeft neder- gelegdom de belastingschuldige op een buitensporige wijze te exploiteren. Z. M. de Koning heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer J. H. Krelage lsten secre taris van het Bestuur der Algemeene Tentoonstelling van Tuinbouw te Amsterdam. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemd tot lsten luit. den 2den luit. G. P. H. Zimmerman, van het wapen, thans gedetacheerd bij de landmagt in West-Indie; bij het 3de regement tot lsten luit. den luit. K. J. Luyk (beide naar ouderdom van rang). Het heeft Z. M. den Koning behaagd bij besluit van den léden dezer aan Hendrikus Lehman, Bemardus Dui velshof en Hendrik Jan Hulsbeekgratie te verleenen van de straffe des doods, waartoe zij bij arrest van het provin ciaal gerechtshof in Gelderland waren veroordeeldter zake van den moord op den oud-pastoor Leus gepleegd, en die straf te verwisselen voor de beide eersten in tuchthuisstraf van twintigvoor den laatste in tuchthuisstraf van vyftien jaren. Door den rector en senaat der hoogeschool te Gro> ningen zijn de volgende prijsvragen uitgeschreven, die voor 15 April 1866 moeten worden beantwoord: Door de juridische faculteit: I. Exponantur quaestiones juris, quibus ansam dat telegraphiae usus. II.' Requiritur disquisitio historica et critica de libero arbitrio delegatorura populi, sive de argumento art. 8 2 legis fundamentalis. In quo argumento exponendo non tantum juris publici nostri sed etiam aliarum gentium recentiorum habeatur ratio. Door de medische faculteit: Conscribatur coraraentatio de pyogenesiita ut tum ex aliorum placitis cum ex propriis observationibus et experimentis auctor suam de hac re opi- nionem deducat. Door de natuurkundige faculteit: I. Exhibeatur conspectus inethodorum quibus organicorum corporum synthesis efficitur instituta comparatione earumquae synthesi anorganicorum adhib.ntur. II, Describantur vespae Nederlandicae in socie- tate viventes (vespae sociales auct. les Vespiens de Saussure), ita ut species accurate defiuiantur et lociqui singulis in patria nostra habitaculo sint. Tum enarretur singularum spe cierum vitae ratio, nidorum structura, metamorphosis. Deli- neatoniiras, speciminibuspraeparatis additis descriptio illus- tretur. Door de letterkundige faculteit: I. Exponatur quomodo ab Illiade differat Odyssearatione habita tam rerum tradi- tarum (morum institutorum rerum divinarum) quam elocu- tionie et ornatus poetici; deinde unde hoc discrimen sit re- petenduminquiratur. II. Quaeritur, num Leibnitzius in opere quod inscribitur//Nouveaux Essais sur l'entendement humain." Lockium redarguerit. Door de godgeleerde faculteit: Quaenam Jesu Christi ejusque historiae et operis in terra acti imago est, quam ex epistolis Paulinis, praecipueque ex quatuor ordine prioribus, efficere licet? Quinam ejus Paulo fuisse fontei videntur Quodnam hujus disquisitionis nobis est pretium Behalve de eerste prijsvraag der letterkundige faculteit kunnen alle overige in de Nederlandsche taal worden be antwoordt. Diugsdag 11 uur 30 min, voormiddag werd te Bar- neveld een prachtig verschijnsel aan den hemel waargenomen. Op 48 graden afstand van den horizon en evenwijdig daaraan werd een cirkel gezien van wit lichtop welks omtrek de zon was geplaatst. Diametraal daartegenover werd deze cir kel door twee andere gesneden, beide onder een hoek, naar gissing van 10 graden. Het licht van deze beiden was veel flaauwer dan dat van den eersten cirkelofschoon beiden duidelijk konden worden waargenomen. Ter plaatse waar zy den hoofdcirkel nogmaals sneden ter wederzijde van de zon op ongeveer 23 gradeu afstands van deze, vertoonden zich bijzonnen. Dit alles werd opgeluisterd door een vierden cir kel, die de kleuren van den regenboog vertoonde, meteen straal van een ongeveer 20 graden beschreven, in welks middelpunt de zon geplaatst was. Twintig minuten na de eerste waarneming was alles ver dwenen. De toeitand van den dampkring was niet geheel helder, met uitzondering van de plaats waar de zon zich bevond. Een zeer dunne nevel bevorderde gewis de duidelijkheid waar mede de lichtcirkels werden waargenomen. Na de waarneming werd de lucht langzamerhand helder even als zij in den vroegen morgen was geweest. In de anders zoo stille en vreedzame gemeente Bath heeft in den tweeden Paaschnacht een brutale poging tot diefstal, vergezeld van poging tot moord, plaats gehad en wel in den dusgenaamdeu Engilschen polder, in het Pavil joen of direciie-htiis der maatschappij tot indijking van schor ren in Zuid Bevelandgelegen op eenige minuten afstand vau het fort. De vrouw van den opzigter, beneden rustig te bed liggende, terwijl alle mannelijke bewoners van het gebouw afwezig warenwerd omstreeks half 2 uur door het geblaf van den hond en andere beweging op de erve van het gebouwin den slaap gestoord en bespeurde van uit het slaapvertrek twee personendie langs den gevel van het huis heen en weder sloopen. Onmiddellijk haar bed verla tende en zich schier den tijd niet gunnende tot het aan trekken van de onmisbaarste kleeding, begaf zij zich naar hare dienstbode, die op de bovenste verdieping des huizes ter ruste lag, om dien te wekken en gemeenschappelijk te overleggen wat haar te doen stond. Onderwyl vermeende men van tijd tol tijd buiten gefluister en daarna, op een van binnen afgesloten kamer, gestommel te hoorendoch buiten alles stil schijnende, had de kloeke vrouw den moed de huisdeur zachtkens te ontgrendelen en zich onverzeld, daar de dienstmaagd in doodangst verkeerde, naar buiten te begevenom te zien wat er gaande wasen zoo moge lijk hulp interoependoch naauwelijks was zij aan den hoek van het gebouw gekomenof haar werd met een hard voor werp een hevige slag tegen het voorhoofd toegebragt, die haar een oogenblik in bedwelming bragt, vaD welke omstan digheid een persoon gebrmk maakte om haar aantegrijpeu en onder het toevoegen der woorden //als je blijft schreeu wen, snij ik je den nek af" met een scherp werktuig van achteren in den hals te treffen. Gelukkig stuitte deze aanval af door een los omgeslagen halsdoekeen streng van het hoofdhaar en een snoer koralen. De moedige vrouw wist zich met inspanning vau alle krachten lostewringen te ont snappen en outvlugtle naar een over den dijk gelegene ar beiderswoning, om aldaar hulp interoepen, van waar zij dan ook al spoedig, gevolgd door een viertal mannen, is terug gekeerd. Doch bij hare woniug komende, hadden de boos doeners het hazenpad gekozen. De ijverige burgemeester, die inmiddels vau het voorgevallene was ouderrigt, was met de veldwachters onverwijld op de plaats der misdaad tegenwoor dig, ten einde locale inspectie te doen, informatien in te winnen en het terrein te doorzoeken enz., doch men heeft het spoor der daders niet ontdekt. Uit het onderzoek is evenwel gebleken dat men langs de leidingslatten vau een tegen den gevel van het huis groei- jeuden wijngaard, door het raam van het kantoor des ad ministrateurs van de maatschappij is binnengedrongen den kelijk met het voornemen om de gelden die men daar aan wezig waande te zijn, in te pakken, doch waarin men dooi de stoute houding der vrouw niet is geslaagd. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 57°. Vrijdag morgen te 5 uur 5 2°, te 8 uur 59°, 's middags te 12 uur 76°, 's namiddags te 4 uur 76°. Het zoogenaamde Gangeviertel te Hamburg zal ge deeltelijk worden weggebroken, gedeeltelijk verbouwd. Deze beruchte plek, voor de policie schier ontoegankelijk, wordt door ruim 10,000 personen bewoond en ligt in hart der

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2